Hem şirketi hem kendisi için konkordato istemek zorunda kaldı!

Önce şirketler sonra da vatandaşların başvurduğu konkordatoya, Ankara'da bir iş insanı hem kendisi hem de şirketi için aynı anda başvurdu.

Son günlerde sıkça gelen konkordato haberlerine bir yenisi daha eklendi. İlk olarak şirketlerin ilan etmesiyle duyduğumuz konkordatoyu daha sonra vatandaşların da ilan edebileceği anlaşılmıştı. Ancak Ankara’dan gelen haber biraz farklı. Çünkü Ankara 2. Asliye Mahkemesi’ne başvuran Mehmet Sünger, hem kendisi hem şirketi Natürel Mühendislik için aynı anda konkordato istedi.

Konkordato ilan etmenin maliyeti nedir? TIKLAYIN!

Başvuruyu değerlendiren mahkeme 3 aylık geçici mühlet kararı verdi ve geçici konkordato komiserleri kurulu görevlendirdi.

SEBEP ALACAKLILARIN DA KONKORDATO İSTEMESİ


Natürel Mühendislik’in hukuk işlerinden sorumlu Avukat Ayşe Duygu Özalp’in sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada şirketin ve Mehmet Sünger’in konkordato ilan etmesinin en büyük nedeni olarak, şirketin alacağı olan firmaların da konkordato ilan etmiş olması gösterildi.

Ve tarihte ilk: Vatandaş konkordato ilan hakkını kullandı! TIKLAYIN!

Natürel Mühendislik’in bir sanayi şirketi olduğunu ve 2 fabrikasıyla Türkiye’de üretimi sınırlı olan membran (yalıtım malzemesi) üretimi yaptığını belirtilen Avukat Ayşe Duygu Özalp, “Genelde tünellerde kullanılan bu malzemenin en büyük alıcısı inşaat sektörüdür. Natürel Mühendislik’in vadeli ürün verdiği 2 inşaat şirketinin konkordato talep etmesi ve ödeme yapamaması sebebi ile Natürel Mühendislik de, üretim hattının cebri icraya karşı korunması amacı ile konkordato başvurusunda bulunmak zorunda kalmıştır.” dedi.

Konkordato ve iflasta şirket çalışanları maaşlarını nasıl alabilir? TIKLAYIN!

KREDİ BORÇLARINA MÜTESELSİL KEFİL

Şirket ortağı Mehmet Sünger’in de, Natürel Mühendislik’in tüm kredi borçlarına şahsen müteselsil kefil olduğunu belirten Özalp, “Bu sebeple ve konkordato talep eden firma dışında kefillerin konkordato sürecinde ihtiyati tedbir dışında kalması sebebi ile şahsen konkordato talep etmiş ve Mehmet Sünger hakkında da Ankara 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nce geçici mühlet kararı verilmiştir.” dedi.

Avukat Özalp, Türkiye’de tüm ticari işletme sahiplerinin, hatta eş ve çocuklarının da, işletmelerinin almış olduğu kredilere müteselsil kefil konumunda olduğunu hatırlattı.

Sözcü : Barış ÖZKAN


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Zordaki şirketlerin yeni tercihi konkordato yerine kredi!

  Zordaki şirketlerin yeni tercihi konkordato yerine kredi!

  Konkordatoya giderek şirketler  dokunulmazlık zırhına büründüğü için, borç ödemekten geçici bir süre muaf oluyordu fakat aralık ayında konkordatoya gitmek zorlaştırıldı. Artık şirketler için krediye yönelmek yeni çıkış kapısı oldu.
 • Türkiye’de şirketleri konkordato’ya getiren 5 neden?

  Türkiye’de şirketleri konkordato’ya getiren 5 neden?

  Aralık.2018’de gazetelerde yayımlanan haberlere göre "Anonim şirketlerde 294, limited şirketlerde 552'ye, toplam 846 firma Korkordato ilan etti.”
 • Konkordato alacaklılar kritik süreye dikkat!

  Konkordato alacaklılar kritik süreye dikkat!

  Türkiye'de son dönemde konkordato ilan eden firmaların sayısında büyük artış yaşanıyor. Peki alacağı olan firmalar konkordato ilan eden şirketlerden alacaklarını nasıl tahsil edecek?
 • Konkordato zorlaştırılıyor!

  Konkordato zorlaştırılıyor!

  Konkordato sisteminin amacı dışında kullanıldığına yönelik kamuya birçok şikayet geldiğini belirten ekonomi yetkilileri, hem alacaklı hem borçluyu koruyacak yeni bir düzenleme üzerinde çalışıldığını duyurdu.
 • İnşaat şirketi konkordatoya giderse, evini teslim alamayanlar ne yapmalı?

  İnşaat şirketi konkordatoya giderse, evini teslim alamayanlar ne yapmalı?

  Birçok şirket konkordato başvurusunda bulunuyor. Başvuranlar arasında inşaat şirketleri de yer alıyor. İnşaat şirketlerinin konkordato ilan etmesi halinde evini teslim alamayan binlerce kişi ne yapacağını bilememenin şaşkınlığını yaşıyor.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler