Finansal Astrolog / Aylin Çetiner

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Hazine, dövizden TL’ye geçiş stratejisine başlar mı?

Geçen pazar yayınlanan yazımızda, büyüten gezegenimiz Jupiter’in bu kez faizleri yükseltici etkisini bekleyebileceğimizi okumuştunuz.

Hafta içinde alınan kararlar ile Türk Lirası’yla tasarrufun teşvik edilmesi amacıyla TL mevduatında vergi düşürülerek, döviz mevduatında vergi yükseltildiği ile ilgili kararname Resmi Gazete'de yayınlandı.

Bir yılı aşan TL mevduatlarda stopaj sıfırlandı, 6 Ay’a kadar vadelerde stopaj %15 ten, %5 e düşürüldü.

Bu mevduat sahipleri ve yatırımcılar için tatminkar olmasa da memnun edici, bir nevi faiz arttırımı olurken Jupiter beklenen etkiyi göstermiş oldu.
Önümüzdeki hafta başında açıklanacak olan enflasyon datasını beklerken faiz oranlarını takip etmeye devam edeceğiz.

Geçtiğimiz haftanın bir haberi de, İş Bankası’ndan sonra Halk Bankası’nın da Borsa İstanbul'da işlem gören halka açık olan kendi hisselerinde alım yapma kararını açıklaması oldu. Elinde nakit olan şirketlerin, eder değerlerinin altına düşen kendi hisselerini almalarinın giderek yaygınlaşacağını öngörebiliriz.

Tabi ki bunlar piyasaları tatmin etmeye yetecek haberler olmadı. Yaşanan Retroların ardından Mars da iyileştirici, güçlü derecede iken gelen bu haberler içinde bulunduğumuz ekonomik sürecin farkında, ayağı yere basan, yatırımcıya güven verecek kararların alınabileceği yolunda bizlere ışık oldu.

Geçtiğimiz dönemde Merkür pozisyonları sebebiyle oluşan, Merkez Bankası ve Ekonomi Yönetimi’nin söylemleri arasında görülen uyumsuzluklar yatırımcı için güvensizlik yaratmiştı. 6 Eylül’de Merkür Başak Burcu’na Geçiyor. Bu etki düşünce ve iletişimimizde titiz davranılarak uyumsuzlukların ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.

9 Eylül Pazar günü Başak Burcu’nda Yeni Ay olacak, toprak elementi yoğun olan bir Yeni Ay. Toprak elementi riski sevmez garanticidir, çok düşünür planlar ve harekete geçer. Yeni Ay’ın getireceği yeni başlangıc, Satürn’ün düz hareketine geçmesi, Uranüs pozisyonu sebebiyle de

Hazinenin içinde bulunduğumuz ekonomik koşulların düzeltilmesi yolunda yeni kararlar alarak yatırımcıyı Döviz’den Türk Lirası’na geçmeye ikna edecek bir strateji uygulamaya başlaması için sürpriz niteliğinde iyileştirici yeni kararlar açıklanmasını bekleyebiliriz

Bu dönemi, 5 Kasım Venüs Retro’sunun yaratacağı sorunlar başlamadan pozisyonlarımızı riski azaltacak sekilde ayarlamak için kullanabiliriz.

Yine hareketli inişli çıkışlı bir hafta bizi bekliyor,

Sevgiyle kalın ,

Aylin Çetiner
Finansal Astrolog


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

  DEYADER 

 

 

 

Pablo Escobar

Kategorilerden Seçmeler