Doc.Dr.Banu SEZGİNER

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Hayatımızdaki ekonomik denge!

Doların artması ve buna bağlı olarak faizlerin artışı ve bu durumun tüm ekonomideki etkilerini yakından hepimiz takip ediyoruz.

Bu takip sürecinde önemli birkaç soru gündeme geliyor.

Olayları takip ederken nasıl sakin kalacağız ?
Bu ortamın ve bu ortamın içindeyken nasıl kendimizi yöneteceğiz?

Herkes söylemlerinde toplum olmanın gereğinin once bireysel yapılanmamızı yapmamız gerekliliğinden bahsediyor.Söylemlerin gerceğe dönüşen kısmı realite .Söylüyoruz .Ne kadar realiteye dönüştürüyoruz?

Aynı gelir düzeyi ve artan giderlerimizi nasıl dengeleyeceğiz konusuna biraz ağırlık vermemiz lazım.Evet şu an ne kadar söylensekte artan gider kalemlerimizdeki rakkamı durduramıyoruz ve aynı gelire sahiibiz.

Bu durum bizimle birlikte tüm dünyanın gundemınde bır sorun.bu sorunun çözümünü paylaşım ekonomisinde bulabiliriz,diye düşünüyorum

Dunyaya baktıgımızda paylaşım ekonomısının yaygınlaştığını ve onumuzdekı gunlerde Türkiye dede onemının arttacağını goruyoruz.Bunun en belirgin özelliği bırcok startup bu cercevede gırısımde bulunması.

Nedir paylaşım ekonomısı .Benım anladığım kadarı ile tüketim toplumu icersinde bazı degerlerin tüketimeden paylaşılması.
Şu ana kadar alısverıis yaparken begendıgımız seyden belkı ıkı tane alıyorduk.Artık bırtane ıcın bıle dusunuyoruz. Gırısımlerde baktıgımızda arabası kapıda bekleyen ama bunu kıralayan bır sıstemın olusturuldugunu,ikinci el telefonların satısının yapıldıgı sıtelerın yaratıldıgını goruyoruz.

Bundan sonrakı dozen ıcersınde bizde tasarruf edebılecegımız alanları bulmalıyız.Ortak kullanabılecegımız atıl olan konularda paylaşım ekonomısınden yararlanmalıyız.

Bu ekonomi türü, kullanmadığınız (veya kullanmadığınız bir dönemde) bir aracı ya da ürünü karşılık beklemeden ya da ücret karşılığında başkalarının ihtiyaç ve kullanımına sunmaktır. Burada takas sisteminde olmayan alıcı ve satıcı kavramları yer alıyor.

Paylaşım ekonomisi, ülkelerin yasal ekonomilerine çok büyük bir katkı sağlamayabilir. Ancak kriz dönemlerinde düşük-orta gelirli kişiler arasında çok sık tercih edildiği için alım gücünü artırabilir. Ayrıca israfı, aşırı tüketimi ve üretimi de uzun vadede etkileyebilir

Paylaşım ekonomisi, dünyada şu anda bile büyük şirketlerin kurulmasına ön ayak oldu. AirBnb, Uber gibi büyük şirketlerin bu fikirden hareket ettiğini belirtebiliriz.

Bizlerin bireysel olarak şirketleşmemize gerek olmaksızın israftan kacınacağımız ve üretimi arttıracağımız bir düzene gecmemiz hayatımızdaki ekonomik denge acısından cok önemli diye düşünüyorum.

Gelin bunu hep birlikte düşünelim….


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Kanlı canlı bir yazı!

  Kanlı canlı bir yazı!

  “Eski ablam, boşandığım dayım, ayrıldığım amcam ya da ex halamın oğlu” denilmez. Seçilmiş değildirler ve isteğinize göre bağınızı kesemezsiniz.
 • Dengenizi nasıl nerede ve kim(ler)le kurmak istiyorsunuz ?

  Dengenizi nasıl nerede ve kim(ler)le kurmak istiyorsunuz ?

  Hayatın her alanında denge arayışı... Siz dengenizi nasıl nerede kim(ler)le kurmak istiyorsunuz ?
 • Kurumsaldan sonra hayat var mı?

  Kurumsaldan sonra hayat var mı?

  Kurumsal insanlar doğar, büyür, okur, okur ve çalışır, çalışır çalışır... Ebeveynlerin çocuklarının en iyi okullara gönderme çabalarının altında temelde iyi bir iş edinmeleri yatar.
 • Hayatımızla ilgili köklü değişimler yapmak isteyebiliriz

  Hayatımızla ilgili köklü değişimler yapmak isteyebiliriz

  Merhaba Sevgili Okurlar! 16 Mayıs Salı günü Merkür Boğa burcuna geçiş yapıyor, İlişkilerde güven ön plana çıkabilir. 19 Mayıs Cuma günü Satürn Uranüs üçgen açısı oluşuyor, hayatımızla ilgili köklü değişimler…
 • Kelimeler sihirdir

  Kelimeler sihirdir

  Hayatlar karmakarışık, hayallerimize bu karmaşıklığın içerisinde yer açmaya çalışıyoruz. Sığdıramadıkça, bir şeyler eksik kaldıkça öfkeleniyoruz, çaresiz hissediyoruz. Nasıl başa çıkacağını bilememek, yetersizlik hissi bizi dışarıda bir çözüm aramaya yöneltiyor.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler