Hangi ev aleti ne kadar elektrik harcıyor, elektrik faturasını nasıl azaltılır?

Elektrik faturasını hafifletmek için yöntemler! Hangi ev aleti ne kadar elektrik harcıyor?

Ev aletleri, küçük ev aletleri, elektronik ev eşyalarının tükettiği elektrikler farklı. Ev aletlerine göre tasarruf yöntemleri de öyle. Peki , ev aletlerinden nasıl tasarruf sağlanır? Elektrik faturası nasıl azlaltılır?

Beyaz eşyalar evde tüketilen elektrik enerjisinin yüzde 61,8’ini kullanıyor. Bilinçli enerji kullanımı ve tasarruf için hangi cihazın ne kadar elektrik harcadığını öğrenerek faturaları hafifletmek mümkün. Evin farklı alanlarında kullanılan aletler ve bunların tükettiği elektriğe göre farklı tasarruf önlemleri alınabiliyor.

DOĞALGAZDA TASARRUF YÖNTEMLERI NEDİR? TIKLAYINIZ!

Milliyet'ten Mahmut Ekinci'nin haberine göre, Beyaz eşyalar kendi içinde incelendiğinde buzdolabı yüzde 18’lik tüketim oranı ile ilk sırada. Onu yüzde 7,5 ile televizyon ve yüzde 7,3 ile çamaşır makinesi takip ediyor. Bu da beyaz eşyaların verimli enerji sınıfının önemini gösteriyor. Ev geneline bakıldığında beyaz eşyalardan sonra elektrik kullanımı dağılımında sıralama yüzde 11 ile aydınlatma, yüzde 9 ile mutfak içi kullanım, yüzde 7,5 ile sıcak su ve yüzde 7,4 ile ısınma şeklinde devam ediyor.

Kışın hangi ev aleti ne kadar elektrik harcıyor?
Kışın, yaza göre evde daha fazla vakit geçiriyoruz. Haliyle daha çok elektrik harcıyoruz. Isıtıcılar, televizyon derken fatura da şişiyor. Kış aylarında evlerdeki doğal gaz tüketimi ise yüzde 186 artıyor. Yazın klima kullanımı ile birlikte elektrik tüketimi kışa göre daha fazla olsa da kış aylarında klimanın yerini elektrikli ısıtıcılar alıyor. Aydınlatma, ısıtma gibi ihtiyaçlar kış aylarında artarken, bunların elektrik faturasına yansıması önemli düzeyde oluyor.

ÇOCUKLARA PARA BİRİKTİRME NASIL ÖĞRETİLİR? TIKLAYINIZ!

Kış aylarında yaza göre farklı olarak ve en çok kullanılan ürünlerin başında elektrikli ısıtıcı geliyor. Elektrikli ısıtıcının kullanımı saatlik ortalama 1,06 TL’ye denk geliyor. Evde sık kullanılan diğer elektrikli aletlere baktığımızda ise, ütü saatte 1,78 TL, saç kurutma makinesi 1,56 TL, A+ bulaşık makineleri 1,30 TL, elektrik süpürgesi ise saatte 1,06 TL harcıyor.

A+ çamaşır makineleri saatte 0,64 TL, 52 inç LCD televizyonlar saatte 0,11 TL, büyük boy buz dolapları saatte 0,07 TL tüketiyor. En çok elektrik tüketen ev aletleri elektrikli ısıtıcı, ütü ve saç kurutma makinesi olarak öne çıkıyor.

Kışın nasıl tasarruf yapılır?
Ütünün ısısı yeterli olacağından ütüleme işlemi bitmeden 5 dakika önce fişten çekin. Çamaşırlar nemliyken toplayıp ütülemek önemli. Bu yöntemle ütü ile daha az vakit geçirilir ve maksimum elektrik tasarrufu sağlanır.


Benzer Yazılar

 • EPDK'dan milyonlarca aboneyi ilgilendiren karar

  EPDK'dan milyonlarca aboneyi ilgilendiren karar

  EPDK, 1 Ocak elektrik tarifesinde “gece” sürprizi yaptı. Akıllı sayacı bulunan, gece saat 22.00’den sonra ütü yapan, çamaşır yıkayan, fırın çalıştıran aboneler, diğerlerine göre çok ucuza elektrik tüketecek
 • Elektirikte 100 TL'ye yakın iade söz konusu oldu...

  Elektirikte 100 TL'ye yakın iade söz konusu oldu...

  Elektrikte, binlerce aboneye, 100 TL’ye kadar kesinti tazminatı ödemesinin ardından “bağlantı bedeli” iadesi yapılacak. Hesaplanan tutar, ya nakit olarak aktarılacak ya da abonenin elektrik faturasından düşürülecek.
 • Elektrik faturalarında cezalar katlamalı artıyor!

  Elektrik faturalarında cezalar katlamalı artıyor!

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Elektrik Piyasası Tüketici Hakları Yönetmeliği’nde ses getirecek değişikliklere hazırlanıyor. Habertürk’ün ulaştığı 40 milyondan fazla aboneyi etkileyecek yönetmelikle kaçak elektrikte cezalar iki katına çıkarılıyor
 • Elektrik faturasının yüzde 30’u devletten

  Elektrik faturasının yüzde 30’u devletten

  Cazibe merkezlerine süper teşvik verilecek. Elektrik faturasının yüzde 30’unu devlet karşılarken, çağrı-veri merkezi yatırımlarına özel teşvik sağlanacak. 23 ilde imalata yatırım yapan kazanacak.
 • Elektrik faturalarında usulsüzlük, EPDK harekete geçti

  Elektrik faturalarında usulsüzlük, EPDK harekete geçti

  Fatura hesaplamada metodolojinin ve mevzuatın çok açık olduğunu dile getiren EPDK Başkanı Yılmaz, geçen yılki elektrik tüketiminin 2018 yılı için belirlenen tarife üzerinden faturaya yansıtılması durumunda bunun hesabını soracaklarını söyledi.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler