Hangi durumlarda konut kredisi kullanılamaz?

Konut kredisi faizlerinin düşmesi ve inşaat şirketlerinin yaptığı kampanyalar ile birlikte konut kredilerine ilgi arttı fakat her isteyen de konut kredisi kullanmıyor. Peki hangi durumlarda konut kredisi kullanılamaz?

Hürriyet'te yer alan haberde; Hangikredi. com tarafından hazırlanan "konut kedisi" yazısına yer verildi. Peki hangi durumlarda konut kredisi kullanılamaz?

 

KONUTLA İLGİLİ ENGELLEYİCİ DURUMLAR

Ev kredisi çekerek ev alabilmeniz için almak istediğiniz evin konut kredisine uygun olması gerekir. Bu ne demek? Almak istediğiniz evin:

- Yüzde 80 oranında tamamlanmış olması,

- Tapuda mesken olarak geçmesi,

- Kat irtifakı ya da kat mülkiyeti tapusunun olması,

- Tapuda haciz olmaması

konut kredisine uygun olduğunu gösterir. Ayrıca apartmana ait otopark, bodrum gibi ortak alanların da tapuya dahil olması durumu ve dubleks olarak görünen dairelerin ayrılmış olup iki ayrı kapıyla iki ayrı meskene dönüştürülmüş olması da konut kredisi çekmeye uygun olmayan özelliklerden. Almak istediğiniz konut, krediye uygunluk özelliklerini taşıyorsa konut kredisine başvuru yapabilirsiniz.

 

AKRABADAN EV ALMAK

Ev alacağınız kişi birinci dereceden akrabanızsa konut kredis başvurunuz onaylanmaz.

 

KREDİYİ ÇEKECEK OLAN KİŞİYLE İLGİLİ ENGELLEYİCİ DURUMLAR

Krediyi çekecek kişinin de kredi çekebilmeye uygun olması gerekiyor. Aslında temel koşul kredi çekecek kişinin sigortalı çalışan olması gerekiyor.

Ayrıca bir diğer önemli konu da kredi çekecek kişini kredi notu. Kredi notunuzun yüksek olması, kredi alma ihtimalinizi de yükseltir.


Benzer Yazılar

 • Faizsiz konut kredisi nasıl alınır

  Faizsiz konut kredisi nasıl alınır

  Faizsiz konut kredisi almak için gereken şartlar neler? Kimler faizsiz konut kredisi alabilir? İşte cevabı... Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site! Vatan gazetesinde yer alan habere göre, vatandaşlar, faizsiz…
 • Rekabet kızıştı, kampanyalar tüketiciye yarayacak!

  Rekabet kızıştı, kampanyalar tüketiciye yarayacak!

  Yılın bitmesine üç ay kala, otomobil markaları Ekim ayına özel kampanyalarını duyurdu. İndirimlerin 30 bin lirayı bulduğu söz konusu kampanyalarda, bazı markalar faizleri yüzde 0'a çekti. Bunun yanı sıra, bazı…
 • Konutta devlet desteği ile cazip faiz oranları geliyor!

  Konutta devlet desteği ile cazip faiz oranları geliyor!

  Konutta KDV ve tapu harcını düşüren hükümet, şimdi de bir kampanya ile konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0.99`a çekiyor.
 • Konut finansmanında sorunlar artıyor - Kürşat Tuncel

  Konut finansmanında sorunlar artıyor - Kürşat Tuncel

  Bu haftasonu Boğaziçi Üniversitesi’nde konut finansmanı konulu bir toplantıda konuşacağım. Bu nedenle Türkiye’de konut finansmanına ilişkin son verileri inceleme ihtiyacı duydum. Ortaya çıkan resmi şöyle özetleyebilirim sanırım;
 • Araç alırken taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi avantajlı?

  Araç alırken taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi avantajlı?

  Bütçeniz yeni araç almak veya var olan aracınızı değiştirmek için yeterli değilse, bankaların tüketiciler için sunmuş olduğu ihtiyaç kredisi veya taşıt kredisi imkânlarından herhangi birini seçerek yeni araç sahibi olabilirsiniz.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler