Haberiniz olmadan eşiniz evinizi satabilir mi

Yeni kanun ile birlikte gayrimenkul satışında eşlerin onayı konusunda değişiklikler oldu. Gayrimenkul sektörünün öne çıkan isimlerinden Hakan Erilkun sizler için yazıyor...

Türk Medeni Kanun hükümleri gereğince evli çiftlerin mal sahibi olarak oturduğu gayrimenkullerin eş muvafakati alınmadan satılması yasak. Ancak bunun için gerekli çok küçük bir detay yerine getirilmediğinden ötürü binlerce gayrimenkulün satışının eş muvafakati alınmadan gerçekleşiyor. Sorunun çözümü için ise, eşlerden birinin evin sahibi olmasa bile, tapu dairesine gidip bu konutu aile konutu olarak tescil ettirmesi yeterli.

2019 Seçimleri Konut Piyasasını Nasıl Etkiler? TIKLAYIN!

 Bir konutun aile konutu olması demek ailenin ikametgahının o konutun adresi olması demektir. Medeni Kanunun 194. Maddesi gereğince bir aile konutunun eş muvafakati olmadan satılması mümkün değil. Ancak erkek egemen bir toplumda olduğumuz ve haklarımızı çoğu zaman aramadığımız için Türkiye’de binlerce aile konutu eş rızası olmadan el değiştiriyor. Eşlerden biri konutun resmi sahibi olmasa dahi tapu dairesine gidip bu konutu aile konutu olarak tescil ettirdiğinde kendinden habersiz satış yapılmasına izin vermeyerek hakkını korumuş olacaktır.

Prim yapacak konut seçiminde dikkat edilecek hususlar TIKLAYIN!

Aile Konutu Şerhiyle, Eş Rızası Olmadan Gayrimenkuller Satılamayacak 

emlak 2

Tapuya konulacak aile konutu şerhi birkaç dakikalık basit bir işlemden oluşuyor. Konutunda güvenle oturmak isteyen tüm eşler tapuya şerh için yalnızca kimlik belgesi, ikametgah ve evlilik cüzdanı ile tapuya giderek konutu aile konutu olarak tescil ettirmeleri yeterli. Böylelikle resmiyette tapuda adı görünmese dahi bir şekilde eş durumundan ötürü hakkı olan ve ikametgahının bulunduğu konutta yaşayan kişiler de güveni tesis etmiş olacak, kendilerini yasal olarak koruma altına alacak.


Benzer Yazılar

 • Düşük faizli konut kampanyasında izdiham yaşandı

  Düşük faizli konut kampanyasında izdiham yaşandı

  Konutta fırsat kampanyası başlamasıyla düşük faizli, indirimli projeleri kaçırmak istemeyen alıcı harekete geçti.
 • Konut kredisini erken kapatma nedir, cezası ne kadar?

  Konut kredisini erken kapatma nedir, cezası ne kadar?

  Taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisinde ücretin erken ödenmesi halinde tüketiciye bankalar tarafından erken ödeme indirimi uygulanırken, konut kredisinde ise bunun tam tersi bir uygulama söz konusudur...
 • Kaçak yapılaşmaya "imar barışı" geliyor!

  Kaçak yapılaşmaya "imar barışı" geliyor!

  Erken 24 Haziran seçimleri yaklaşırken atılan imar barışı adımının da detayları netleşiyor. Buna göre 15 milyon yapının kayıt altında alınması hedefleniyor. 100 metrekare ev için ortalama 1896 lira ödenecek.
 • Gayrimenkul Sertifikası Nedir? Avantajları nelerdir?

  Gayrimenkul Sertifikası Nedir? Avantajları nelerdir?

  Gayrimenkul sertifikası nedir, avantajları nelerdir? Konut alamayanlar için çok büyük bir gelişme olarak kabul edilen gayrimenkul sertifikası çalışmaları ile gayrimenkul sektöründe satışların artırılması planlanıyor. Özellikle büyük ölçekli ve maliyetli inşaat…
 • Zamlarla boğuşan konuta ‘ucuzluk’ söylentisi darbesi

  Zamlarla boğuşan konuta ‘ucuzluk’ söylentisi darbesi

  Gayrimenkulcüler dolar ve malzeme fiyatlarındaki yükselişle mücadele ederken, ‘evler ucuzlayacak’ söylentisi ile talebin potansiyelin altında kalması zamların fiyatlara yansıtılmasını imkansız hale getirdi.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler