"Güvenli liman varlıkları artık güvenli değil"

Goldman Sachs, güvenli liman varlıklarının piyasalardaki sarsıntı dönemleri sırasında artık güvenli olmadıkları konusunda uyardı


Goldman Sachs, geleneksel güvenli liman varlıklarının, finans piyasalarında yaşanan son kargaşalarda, yatırımcıların işine yaramamakta olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Goldman analistleri, düşük volatilitenin sona erdiği bir dönemde artan enflasyon ve faizlerle birlikte yatırımcıların, tahvil, altın ve yen gibi güvenli liman varlıklarının ötesinde hedge yöntemleri arıyor olduklarını belirtti.

Tahviller, hisse yatırımcıları için zararı azaltıcı bir önlem olmuş olsa da, bu strateji, merkez bankalarının parasal genişlemeden çıkarak faiz artışına gitmeleriyle birlikte - özellikle de ABD hükümeti aşırı derecede borçlanmaya giderken- işe yaramayabilir.

Yen, Japonya Merkez Bankası'nın parasal teşvikler konusundaki kararlılığına bağlı olarak daha az güvenilir bir hal aldı. Altın ise ABD hisselerine Ocak ayının sonları ile Şubat ayının başları arasında gelen ve küresel piyasalara yayılan satışlar sırasında yatırımcıların işine yaramadı.

 

 


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Küresel piyasalar haftaya pozitif başladı

  Küresel piyasalar haftaya pozitif başladı

  Küresel piyasalar, ABD ile Çin arasında devam eden ticaret müzakerelerinde sağlanan ilerleme ile pozitif seyrederken, yurt içinde bugün açıklanacak sanayi üretimi verisi ve Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin gelişmeler takip edilecek
 • Samuray bond (tahvil) Nedir?

  Samuray bond (tahvil) Nedir?

  Samuray bond,  Japon olmayan bir şirket tarafından Tokyo'da verilen ve Japon düzenlemelerine tabi olan yen cinsinden bir tahvildir. 
 • Altın tekrar yükselişe mi geçti?

  Altın tekrar yükselişe mi geçti?

  Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 278 lira seviyesinde seyrediyor.
 • Altın bir ayın en düşük seviyesini test etti!

  Altın bir ayın en düşük seviyesini test etti!

  Altın bir ayın en düşük seviyesine indi Avrupa Merkez Bankası'nın kararı öncesi altın fiyatları yaklaşık bir ayın en düşük seviyesine indi.
 • Mark Mobius'tan altın önerisi

  Mark Mobius'tan altın önerisi

  Mark Mobius Uluslararası piyasalarda 'yatırım gurusu' olarak tanınan Mobius Capital kurucusu Mark Mobius yatırımcılara portföyünde altın bulundurması gerektiğini söyledi 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler