Gelişen ülke paraları ABD faizi baskısıyla değer kaybediyor

Gelişen ülke para birimleri ABD 10 yıllık tahvil faizi baskısıyla düşüşteGelişen ülke para birimleri ABD 10 yıllık tahvil faizi baskısıyla düşüşte Gelişen ülke para birimleri ABD 10 yıllık hazine tahvili faizindeki artışla düşüşte 


Tayland Bahtı ve Güney Kore Wonu, ABD 10 yıllık hazine tahvili faizinin Salı günü 2011 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıkmasıyla Asya para birimlerindeki düşüşe öncülük etti. Bu durum gelişen piyasalardaki varlıklar üzerinde baskıya neden oluyor.

Singapur'da DBS Bank tahvil stratejisti Eugene Leow, "Faiz artırımı endişesinin tırmanmasıyla Endonezya, Hindistan ve Malezya tahvilleri son birkaç ayda önemli miktarda satış gördü. Biz, sağlam dış dengeye sahip ekonomilerde, kısa vadeli tahvilleri tercih ettiğimizi tekrar ediyoruz" dedi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi Salı günü yüzde 0.6 yükselmesinin ardından yatay seyretti, 10 yıllık tahvil faizi 1 baz puan düşerek yüzde 3.06 oldu. Japon Yeni 3 ayın düşüğüne gerilerken, Avustralya Doları 11 ayın düşüğüne yaklaştı. Yeni Zelanda Doları 2017 Aralık ayının ortalarından bu yana en düşük seviyeye inerken Tayland Bahtı ve Güney Kore Wonu gelişen Asya para birimlerindeki düşüşe öncülük ettiler.

Pimco'da Asya-Pasifik müdürü Robert Mead, "ABD 10 yıllık tahvil faizleri yılın geri kalan kısmında yüzde 3 ile 3.5 aralığında olacak" dedi.

Endonezya tahvilleri, hazine tahvillerindeki düşüşe öncülük yaparken bölgede en fazla Filipinler hisseleri değer kaybetti.

ÇİN
Çin Merkez Bankası (PBOC), günlük yuan fiksingini 2 Mayıs'tan bu yana en yüksek oran olan yüzde 0.41 azaltırken piyasaya ters repo ile 260 milyar Yuan (41 milyar dolar) fon sağladı.

GÜNEY KORE
Woori Bank, yayımladığı notta, " Güçlü dolar, küresel hisselerdeki aşağı yönlü hareket ve Kuzey Kore ile olan gerilim Güney Kore Wonu'na baskı yapıyor" dedi.

HİNDİSTAN

ABD Doları/Hindistan rupisi paritesinde 1 ay vadeli uzlaşmalı kontratlar Salı günü yüzde 0.7 yükselmesinin ardından yatay seyretti.

ENDONEZYA
Endonezya Rupisi, 2015 yılı Ekim ayından bu yana en düşük seviyeye indi.

MALEZYA
Malezya Ringgiti, yabancı yatırımcıların Pazartesi ve Salı günü net 376 milyon dolarlık Malezya hissesi satmalarının ardından dört ayın düşüğüne geriledi.

TAYVAN
Tayvan Doları bu yılın yaklaşık en düşük seviyesine yakın.

Benzer Yazılar

 • Dolar 5 TL'nin altına geriler mi?

  Dolar 5 TL'nin altına geriler mi?

  Akşam saatlerinde ise Dolar/TL ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun "Türkiye'ye uygulanan yaptırımlar konusunda kısa sürece karar vereceğiz" açıklaması sonrası gün içi en düşük seviyesi olan 5.531'e geriledi. Son 11 günde yaklaşık…
 • Dövizden TL'ye dönmeyene 55 bin lira ceza!

  Dövizden TL'ye dönmeyene 55 bin lira ceza!

  Hazine ve Maliye Bakanlığı dövizden TL’ye dönüşün formülünü verdi. Kendisine yöneltilen sorulardan yola çıkarak 17 soruya yanıt veren Hazine Bakanlığı’nın hesabına göre;
 • Dolar ve Euro'da Brunson kararı öncesi düşüş sürüyor

  Dolar ve Euro'da Brunson kararı öncesi düşüş sürüyor

  ABD'li rahip Andrew Brunson'ın Cuma günü gerçekleşecek mahkeme kararına ilişkin iyimser beklentiler dolar/TL'ye de düşüş olarak yansırken, dolar/TL bu sabah güne 6.06 seviyesinin altında başladı. Daha sonra 6 TL'nin altına…
 • Dolarda gevşeme sinyallari güçleniyor mu?

  Dolarda gevşeme sinyallari güçleniyor mu?

  Piyasada ABD'li rahip Brunson'un Cuma günkü davası öncesi bugün enflasyonla mücadele toplantısı takip edilecek
 • Piyasaların gündeminde iki kritik tarih ve olası etkileri

  Piyasaların gündeminde iki kritik tarih ve olası etkileri

  Piyasaların gündemi bu hafta çok yoğun fakat bir tarih var ki tüm gözler ona çevrilmiş durumda. Rahip Brunson'davsının görüleceği 12 Ekim Cuma TL 'nin diğer para birimleri karşısındaki seyrini belirleyecek…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN