Gayrimenkul yatırımlarınızda dikkat etmeniz gereken kriterler

Gayrimenkul yatırımı, özellikle küçük bütçeli yatırımcılar için en güvenilir ve kısa sürede kendini amorti edebilen yatırım olmasıyla her dönem en tercih edilen yatırımların başında gelir...

Peki, her gayrimenkul yatırımı, yatırımcısının yüzünü istediği ölçüde güldürebilir mi? İşte dikkat edilmesi gereken bazı detaylar…

Doğru lokasyon

Şehrin gelişmekte olan bölgelerinin içerisinde, iş ve sosyal sosyal yaşam merkezlerine yakın, ulaşım alternatifleri bakımından zengin lokasyon seçmek ideal yatırımın en önemli unsurlarından biridir. Evden veya ofisten çıktığınız anda metroyla ya da çevre yolu bağlantısıyla çok kısa sürede şehrin diğer ucuna ulaşmayı, ihtiyaç duyduğunuz her şeye en kısa sürede ulaşmayı kim istemez ki?

Yüksek getiri garantisi

Doğru lokasyonun yanı sıra kaliteli ve fark yaratan bir projeden yatırım yapmayı tercih etmek her zaman yüksek kazanca ulaşmanızı sağlar. Proje içerisinde yer alan otopark, güvenlik gibi temel hizmetlerin yanı sıra günlük ihtiyaçların karşılanabileceği mağazaların yer alması, sosyalleşme alanlarının sunulması, spor ve eğlence alanlarının sunulması yatırımın değerini artıran özelliklerdir. Eğer gayrimenkul yatırımı satış fiyatının artış hızında bir kira getirisi sağlamıyor ve 20 yılın altında geri dönüş süresi sözü veremiyorsa o yatırım için bir kere daha düşünülmelidir.

Güvenilir bir firma

Gayrimenkulün kazançlı bir yatırım olması, doğal olarak piyasasını da yükseltiyor. Pek çok inşaat firması var. İyi ama hangisine güvenmeli? Bu anlamda ince eleyip sık dokumak büyük önem kazanıyor. Firmaların daha önce hayata geçirdikleri projeler, bu projelerdeki yaşam kalitesi, bilinirlikleri ve bölgelerine kattıkları değerler incelerek karar alınması çok daha sağlıklı olur.

Güvenli ödeme planı

Yatırım yaparken yüksek getiri garantisine sahip olmak kadar önemli bir diğer unsurda ödeme planın yatırımcı dostu olmasıdır. Peşinat ödemesinden ara ödemelere, taksitlerden vade avantajlarına kadar pek çok kriter bu kapsamda gözden geçirilmelidir. Yatırım yapmadan önce tüm bunların cevabını almak ve zihinlerde hiçbir soru işareti bırakmamak çok önemlidir.

Başarılı 2. el yönetimi

Rekabet ortamı, yatırımın hemen kiraya verilme isteği, yatırımın boşta kaldığı süre içindeki maliyeti, kaybolan maliyeti azaltmak için değerinin altında kiraya verme ve 35-40 yıla varan geri dönüş süreleri tamamen 2. el yönetiminin tutumuyla ilgilidir. Kazançlı bir yatırım için danışmanlık hizmeti de bu anlamda büyük önem kazanıyor.


Benzer Yazılar

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler