Galeriden ikinci el otomotiv satışına garanti şartı getirildi

İkinci el araçlarda garantili satış dönemi başladı, galericilerin garanti vereceği ikinci el araçların hem yaşı hem de kilometresi düşürülerek kapsam yarı yarıya daraltıldı. İşte dört maddede yeni düzenleme...

Gümrük Bakanlığı, ikinci el araç satışlarını düzenleyen yönetmelik yayımladı. Bakanlık bu konudaki ilk taslakta tüketici lehine daha uzun garanti süreleri belirlemişti. Taslakta 10 yaş veya 200 bin kilometrenin altındaki ikinci el taşıtların garanti kapsamına alınması öngörülüyordu.

10 YAŞ SINIRI 8’E İNDİRİLDİ

Ancak yayınlanan yeni yönetmelik ile, 10 yaş sınırı 8’e, 200 bin kilometre olan üst sınır da 160 bine kilometreye düşürüldü. Taslakta, galericilerin bu yaş ve kilometre sınırındaki araçlara en az 6 ay veya 10 bin kilometreye kadar garanti vermeleri öngörülüyordu. Yayımlanan yönetmelikte ise garanti süresi 3 aya, kullanım da 5 bin kilometreye kadar düşürülerek yarı yarıya kısalmış oldu. Garantiler motor, şanzıman, tork konvertör, diferansiyel ve elektrik sistemini kapsayacak.

SAHİBİNDEN SATIŞTA GARANTİ YOK

Yönetmelikle ayrıca sahibinden yapılan satışlar da garanti kapsamı dışında tutuldu. Yılda yaklaşık 7 milyon aracın ikinci el piyasada el değiştirdiği ve bunların da yaklaşık 1 milyonunun doğrudan araç sahipleri, 1.5 milyonunun kayıtlı galericiler ve 4.5 milyonunun ise ayak üstü kayıtsız satıcılar tarafından yapıldığı belirtiliyor. Buna göre, artık kayıt dışı satışlar galericiler üzerinden garantili yapılacak. Ancak ‘sahibinden' satılan 1 milyon araç için alıcılara garanti belgesi verilmeyecek. Ayrıca vatandaşların yılda en fazla 3 araç alım satımı yapabileceklerine ilişkin şart da yeni yönetmeliğe yazılmadı.

GALERİCİ LİSE MEZUNU OLACAK


Garanti kapsamında satılan ikinci el araçlarda sonradan arıza çıkması halinde satıcılar, arızayı en geç 30 gün içerisinde giderip alıcıya teslim etmek zorunda olacak. Taslakta bu tür garantili araçlarda yaşanan arıza durumlarında galericilerin alıcılara, geçici başka bir araç tahsis etmesi de öngörülüyordu. Yönetmelikte bu şartın yer almaması da dikkat çekti.

Yönetmeliğe göre, ikinci el araç alım satımı yapan galericilerin, artık bu ticaretlerini sürdürebilmeleri için mutlaka yetki belgesi ve mesleki yeterlilik belgesi alacak. 5 yıl süreyle geçerli olacak bu belgeler olmadan başkasına ait bir aracı alıp satamayacak. Alım satım işlemini yapan noterler, işlem öncesinde galericilerden yetki belgesini ibraz etmelerini isteyecek. Yetki belgesini alabilmek için 18 yaşını doldurmuş ve en az lise mezunu olmak, kursu bitirip mesleki yeterlilik belgesini almış olmak gerekecek. Ayrıca galericilerden vergi mükellefi olma, iflas etmemiş olma, dolandırıcılık gibi yüz kızartıcı suçlar ile devlete karşı suçlardan hüküm giymemiş olma gibi şartlar da aranacak.

CAMİ YA DA MESCİT ŞART


Yeni yönetmeliğe göre, ikinci el araçların alınıp satıldığı pazar yerlerinde artık tuvalet ve ücretsiz otoparkların yanı sıra kadın ve erkekler için ayrı ayrı olmak üzere ibadet yeri de olacak. Galericilerin kurduğu büyük alanlarda da ibadethaneler zorunlu kılındı. Oto pazarlarına cami ya da mescit yapılması halinde Müslüman olmayan Türk vatandaşlarının da kendi dinlerine uygun ibadethane isteyebilecekleri dolayısıyla bu düzenlemenin davalara yol açabileceği ifade ediliyor. Mevcut pazar yerleri yeni şartlara en geç 2 yıl içerisinde uyum sağlamak zorunda tutuldu.

Benzer Yazılar

 • ÖTV uyarısı sonrası otomobilde büyük vurgun!

  ÖTV uyarısı sonrası otomobilde büyük vurgun!

  16 yaş ve üzeri araçlar için gündeme getirilen 10 bin TL'lik ÖTV indirimi sonrası harekete geçerek yok pahasına tüketicilerden araç toplayan ve sadece plakalarını satışa çıkaran uyanıklara yönelik uyarı gelirken,…
 • 6 milyonun üzerindeki araca ÖTV indirimi fırsatı

  6 milyonun üzerindeki araca ÖTV indirimi fırsatı

  16 yaş üstü aracını hurdaya ayıranlara yeni araç alımlarında ÖTV indirimi geliyor. Türkiye'de yaşı 16'nın üzerinde olan 6 milyon civarında otomobil ve ticari vasıta bulunuyor
 • Otomotivde 2017 yılında 28,5 milyar dolar ihracat

  Otomotivde 2017 yılında 28,5 milyar dolar ihracat

  Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre Türkiye otomotiv sektörü 2017 yılını 28,5 milyar dolar ihracat ile kapattı. Sektörün aralık ayı ihracatı da bir önceki senenin aynı dönemine göre…
 • 2017'de otomotiv satışları düştü

  2017'de otomotiv satışları düştü

  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) 2017 yılı otomobil ve hafif ticari araç satış rakamlarını açıkladı.
 • Zorunlu kış lastiğinde yeni cezalar başlıyor

  Zorunlu kış lastiğinde yeni cezalar başlıyor

  Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık'ta başlayan kış lastiği takma zorunluluğu kapsamında kesilen ceza, 1 Ocaktan itibaren 715 liraya yükselecek.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN