Finansal Astrolog / Aylin Çetiner

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Finansal astroloji: Öfkeyle kalkan zararla oturur!

Geçen hafta burada,Endeks geçen ay yaptığı hızlı yükselişin bir dinlenmesini yapacaktır.

Bu rallinin arkasından geri çekilmeler normal karşılanmalıdır diye okudunuz.

Ön görü gerçekleşti ve endeks hafta boyunca dinlendi.

 Yine Dolar/TL da, okuduğunuz

Öngörü dahilinde 5.14 - 5.30 bandı içerisinde kaldı.

11 Şubat haftası, ani beklenmedik anlaşmazlıkların çıkabileceği bir hafta.

Sonunu nasıl getireceğini planlamadan yapılmış keskin çıkışlar, karşılarında keskin tavırlar bulacaktır. Sonuç gereksiz mücadele.

Uranüs, Ay ve Mars kavuşmuş gibi etki gösteren, diğer gezegenlerden farklı, bir top gibi yuvarlanarak dönen, bu sebep ile de ne yapacağı belli olmayan bir gezegendir. Şimdi Ay ve Mars kavuşarak, zaten Ay Mars kavuşum etkisi gösteren Uranüs’e doğru gidiyorlar. Etki katlanıyor.

Beklenmeyeni bekleme haftası. Bakalım bizi şaşırtacak planlarımıza dahil etmediğimiz neler olacak.

Mars kendi yönettiği burçta: çok güçlü, savaşçı ve verimli. Ülke halkını, ülke içindeki toplulukları, grupları etkileyecek pozisyonda. Politik olarak da ani çıkışlara tanık olabiliriz. Para piyasalarını etkileyecek ani haberlere de.

Transit Merkür, Türkiye Cumhuriyeti’nin doğum haritasındaki Mars’ına Uranüsyen bir açı yapıyor. Her yanımız Uranüs etkisi, risk yüksek.

Her an gelebilecek bir haber, bir açıklama ile piyasa tersine dönebilirmiş gibi temkin gerektiriyor.

Uranüs Mars ve Ay birlikte söz konusu olduğunda ortalık geriliyor. Geçtiğimiz hafta gerilimin yükselmeye başladığını bir çoğumuz kendi çevremizde hissetmeye başladık. Kendinizi beklemediğiniz bazı tartışmaların içinde bulmuş olabilirsiniz. Muhtemelen karşınızdakinden ani gelen etkiye siz de aceleyle aynı şekilde kavgacı bir tavır ile karşılık verdiniz. Belki de sağlam zannettiğiniz pozisyonlardan anlık para kayıpları yaşamış olabilirsiniz. Ya da piyasayla rekabete girdiniz, sanki piyasa karşısında bir yaptırım gücünüz varmış gibi.

Para piyasaları hiç birimizin rakibi falan değil biz ancak ona uyumlu pozisyonlar açarak kazanç elde edebiliyoruz. Koç burcundaki Mars’ın doğasında kafamızın dikine giden bir tavır takınarak para kazanmak genellikle mümkün değildir.

 

Borsa endeksinde destek seviyeleri önem kazanıyor.

4 Şubat tarihinde Venüs Oğlak burcuna geçti, ay sonuna kadar da orada kalacak. Venüs Oğlak Burcu’nda ilerlerken para kazanmak için çok çaba sarf edilir sonuç ise kısıtlı olur.

 

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch 13 Şubat Çarşamba günü Türkiye’nin görüşüleceği bir toplantı yapacak

S&P not değerlendirme takvimi ise 15 Şubat tarihini gösteriyor.

Piyasaların beklentisi görünümde değişiklik olmaması yönünde fakat bu Uranüs Mars yerleşimi ile ben emin olamıyorum her şey olabilir.

Bu hafta nerden ne geleceği pek belli değil fakat ne gelirse güçlü gelecek. Bu sebeple kanalın alt bandını ve üst bandını test etmek mümkün görünüyor. Bu nedenle Bist100 endeksinin destek ve direnç noktalarını bilmek ve ona göre strateji planlamak önemli: Destek noktalarımız 100,600 ve 98900 Direnç noktalarımız ise 106400 ve 110000.

Ani gelebilecek hoş olmayan bir habere karşı temkinli olmak gerekiyor. Hemen şunu da söylemeliyim bu hafta gelişecek durumun etkisi kalıcı olmayacak.

Uzun vadeli temeli sağlam pozisyonlar için endişe duymaya gerek yok. Pozisyonlar taşınabilir. Kısa vadeli pozisyonlar için ani geri çekilmeler hisse senedi piyasasında alış fırsatı olarak değerlendirilebilir. Tabi ki her zaman söylediğim gibi şahsi doğum haritanızın aldığı etkiler birinci öncelikli.

Ani gelecek ve hoş olmayan haberlerin etkisi ile Dolar/TL tarafında da 5,30 seviyelerinin üstünü görmemiz ve orada kalmamız olası. Eğer Dolar/TL 5,30’ın üzerinde kalıcı olursa yeni bant aralığı 5,30-5,54 seviyeleridir. 5,54 seviyesinin üstü ise 5,80 seviyeleri.

Gösterge faizlerinde ise beklendiği gibi bir geri çekilme yaşanmadı. Normal şartlar altında buralarda yatay/hafif yüksek seyir izlemesi beklenir. Hızla yükselmesi için enflasyon ve kurları etkileyecek olumsuz bir haberin gelmesi beklenir.

Bu hafta içerisinde ons/USD tarafında da çok şey beklemiyoruz. Orta vadede ana hedefimiz daha önce de bahsettiğimiz gibi 1370$ seviyesi.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi beklenmedik, ani gelişmelere karşı bütün finansal ürünlerde stratejimizi iki yönlü belirlemeliyiz.

Finansal Astrolog

Aylin Çetiner


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler