Finansal Astrolog / Aylin Çetiner

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Finansal astroloji: Kararsızlık yıkıcıdır!

Haftaya Oğlak Burcu’na geçen Venüs’ün verimsizliği ve Satürn Mars karşıtlığının olumsuz etkilerini hissederek başlayacağız.

Geçen hafta burada, 

“haftanın ilk yarısı gökyüzü görünümü olumsuz bir durum göstermiyor. Hisse değişimleriyle birlikte gün içi geri çekilmelerle yükseliş yavaşlayan hızla Perşembe gününe kadar sürecektir. Perşembe ve Cuma günü Satürn Neptün etkisi ile piyasada kar satışlarıyla karşılaşılabiliriz” öngörümü okudunuz, Çarşamba günü de canlı yayında dinlediniz. 

Öngörü aynen gerçekleşti. 

Perşembe günü hızlı yükselişle başlayan borsa günü ekside kapadı ve Cuma günü %1’in üzerinde düşüş kaydettik.

Geçtiğimiz günlerdeki olumlu hava sebebiyle, önceki aylarda teklif verdiğiniz işler için sizlere dönüş yapabilirler. Bu haftayı değerlendirip anlaşmanızı yapın derim.

Bu haftaya Türkiye Cumhuriyeti’nin doğum haritasında,spekülasyonlara açık piyasalar bölgesinde bulunan Satürn’ün karşısından geçerek Uranüs ile kavuşuma giden güçlü Mars’ın etkisini, para piyasalarında işlem yapanlar olarak hissederek başlayacağız.

Geçtiğimiz hafta sonuna doğru etkisi başlayan Satürn ve Neptün’ün birbirine yapmış olduğu açı piyasada olumlu fakat kararsız bir hava oluşturacaktır. Hisse değişimlerinin hız kazanması sebebiyle hisse bazında ani inişler ve yükselişler yaşanmasını bekleyebiliriz.

Yukarıda bahsettiğim gökyüzü yerleşiminin etkisini bilinç dışında hissedeceğiz, piyasanın oyuncuları endeksin yönü hakkında farklı ve değişen düşünceler taşıyacaktır. İşlemler sertleşebilir. Kararsızlık piyasaya hakim olabilir ve piyasada beklenmedik hareketler nedeniyle sert iniş ve çıkışlar yaşanabilir.

Venüs’ün Oğlak burcuna geçmesi, kazançlarda kısıtlama anlamına gelir. Bu hafta genel olarak kimse piyasalardan kazanç beklemesin.

Hep söylediğim gibi bu etki geneldir. Kişinin doğum haritasına göre farklılık gösterebilir. Bundan dolayı doğum haritasının bilinmesi ve yorumlanması çok önemlidir.

Satürn’ün bilgili ve kararlı tavrını taşımamız, bilgiyi doğru kullanmamız gereken bir hafta. Risk alma kapasitenizi tekrar gözden geçirmenizi, kapasitenizin üzerinde pozisyon taşımamanızı tavsiye edeceğim. Neptün etkisi ile hayal kurmak güzeldir fakat hayalin de bir sınırı var; ayaklarınız yerde değilse arkasından hayal kırıklığı gelme ihtimalini ben hatırlatmış olayım.

Bu hafta Mars Uranüs’e koşuyor, haftaya birbirlerine kavuşacaklar.

“beklenmeyeni bekleme zamanı”

Aklıma kredi derecelendirme kuruluşları geliyor. 

Acaba notumuz ile alakalı hiç beklemediğimiz bir açıklama gelebilir mi?

11 Şubat günü Ay Mars ile kavuşarak dürtülerimizi de işin içine sokacak. Farkındalığımız ve astroloji bilgimiz yoksa mantık dışı, ani tepkisel işlemler yapmamıza sebep olacaktır.Bu tarihle başlayan hafta piyasalar açısından da çok önemli olacaktır. Bu etkiden önümüzdeki hafta yazımızda daha detaylı bahsedeceğiz. Çarşamba günleri gerçekleştirdiğimiz Facebook üzerinden canlı yayınımızda bu konuyu konuşabiliriz.

Mars’ın Uranüs ile tam kavuşumu 13 Şubat günü bu sebeple sanırım o gün canlı yayında konuşacak ekstra konularımız olacaktır. 

Kavuşum derecesi 29, Uranüs ve Mars kavuşumu bu derecede sıkıntılıdır. Olumsuz, ani gelişen, beklenmedik durumlar oluşabilir.

Bu oluşumların etkisinin 9 Şubat Cumartesi başlayacak olabileceğini düşünerek...

Bu hafta pozisyonlarınızı sağlam bir zemine oturtma haftasıdır diyorum.

Pazartesi enflasyon verisi açıklanacak. Karanlık Ay zamanı açıklanacak bir datanın biraz karanlık olabileceğini düşünebiliriz.

Dolar/TL:

Geçtiğimiz hafta verdiğimiz bant (5,30-5,14)  içerisinde hareket eden Dolar/TL bu haftada zayıf duruşunu korumaya devam ediyor olacak. 5,30-5,14 bandı hala geçerli fakat bu bandın aşağı kırılmasında 5.08’i test edebilir, alış yapmak isteyenler için buralar bir miktar yukarı pozisyon açmak için denenebilir.

Faiz:

Yarın gelecek enflasyon verisi faizlerde kısa süreli bir oynaklık gösterecektir. Faizler bu hafta aşağı gelebilir. Gösterge faizleri 17,85’i test edebilir. Şunu da belirteyim faizlerin yönü konusu önümüzdeki hafta soru işareti, onu da önümüzdeki hafta yazımda belirteceğim. 

Borsada hızlı dinamik bir hafta bizi bekliyor.

Yukarıda da belirttiğim gibi piyasadaki hareketler bizleri kararsızlığa itebilir. Ani hareketlerden kaçının ve ilk aldığınız kararın arkasında durun.

Bu hafta 2018 yılsonu bilançoları gelmeye başladı. Genelde, eğer beklenenden çok sapmamışsa gelen bilanço iyi de olsa fiyatında bir düşüş gerçekleşir. Bilanço açıklama tarihlerini mutlaka takip edin. Bilanço açıklanma tarihinden bir gün önce alacağınız bir hissede ertesi gün süprizler ile karşılaşabilirsiniz.

Bu hafta piyasalarda kar gerçekleştirmeleri yaşanır. Satürn ve Neptün’ün birbirine yapmış olduğu açı piyasada kararsız bir havanın oluşmasına neden olacağından ve yukarıda bahsettiğim Venüs’ün Oğlak burcuna geçmesinin yarattığı etki ile piyasalardan para kazanmak oldukça zor olacaktır. Bu hafta sert inişli ve çıkışlı olacağı görülüyor. Çıkışlarda mal satmak ve beklemeye geçmek daha doğru gibi gözüküyor. Hele ki önümüzdeki haftanın gökyüzü etkilerini göz önüne aldığımızda. 

Endeks geçen ay yaptığı hızlı yükselişin bir dinlenmesini yapacaktır. Bu rallinin arkasından geri çekilmeler normal karşılanmalıdır. Bu geri çekilmelerde destek noktalarımız 100600 ve 98900 seviyeleri olarak görülüyor.

Piyasalar daima beklentiyi alır, gerçekleşmeyi satar. Ve bunu birileri her zaman bilir.

YouTube kanalıma da abone olmanızı hatırlatmak isterim yakında orada farklı paylaşımlarımı izleyebileceksiniz. 

Ayrıca Çarşamba günleri Facebook üzerinden yaptığımız canlı yayını izleyemeyenler, tekrar izleme olanağına kavuşabilirsiniz.

Finansal Astrolog

Aylin Çetiner


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler