Finansal Astrolog / Aylin Çetiner

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Finansal astroloji: Hızlı düşün hızlı hareket et!

İçinde bulunduğumuz Temmuz ayı içinde iki önemli tutulma yaşadık. 

Bu tutulmaların etkisiyle önümüzdeki bir yıl boyunca korkularımızla yüzleşeceğiz, korkularımızla yüzleşeceğimize göre bizi korkutacak şeyler olmalı değil mi?

Merkür retro yapıyor, geçtiğimiz yıl Dolar’ın zirve yaptığı günlerde Mars’ın Retro yaptığı yerin tam karşısında. Bu pozisyon önümüze o günler ile bağlantılı olayları getiriyor. Geçen yıl hep yazdım bu fiyatlamalar doğru değil diye, işte o dönemlerde korkularına yenik düşüp güdülerine mani olamayanlar kitle psikolojisi ile o tepe noktalardan dolar aldılar. Ve tüm yıl boyunca sordular ne yapayım diye, yine tekrar ediyorum; bir şey, o şey her ne olursa olsun alırken kazanılır, yapılan yanlışı telafi etmek hem zordur ve hem uzun zamana mal olur. Zaman dediğimiz şey de ‘nakit’ tir. O nakit de bedava değildir, bir maliyeti vardır, yani geçen zaman zarar üretir.

Şimdi piyasada ne oluyor? Geçen yıl yanlış yapanlara bu Retro bir yanlış daha yaptıracak yukarıda bahsettiğim göksel karşıtlığın pozisyon kapaması. Yanlış zaman ve yanlış fiyatla Dolar’a yapışmış olanların kişisel korkusu evyahbu dolar hiç yükselmeyecek zarar ettim, daha da zarar edeceğim. Korkularınızla yüzleşeceksiniz ama bir şansınız var bu yazıyı okuduğunuza göre farkındalığınız yükseliyor, içgüdülerinizin kurbanı olmaya son…

Limbik sistem yani içgüdüler ile işlem yapmaktan, duygularla karar vermekten uzaklaşıyoruz. Evet para ile ilişkimiz duygusal ama Para Piyasaları duygusal bir yer değil! Dengeli bir akıl ile yola devam ediyoruz.

Gökyüzü yöneticilerden yapısal reformlar istedi, bu konuda bir adın yol alınmadı. 25 Temmuz Retro Merkür, Venüs, diğer gökyüzü elemanlarının da etkileriyle hak edilmemiş bir faiz indirimi yapılacak. Merkür Retro hareketini tamamlayıp düz hareketine döndüğünde biriken enerji bir anda olayları hızlandıracak. Eylül’ün ikinci haftası Merkür önce Güneş ile sonra tekrar Venüs ile kavuşacak, işte gerçekler burada önümüze gelecek.

Bir de Aslan burcu vurgusu yoğunlaşıyor ortalık parti havasında, e tabi Eylül geldiğinde başak burcu nasıl olsa ortalığı toplar.

Bilin ki piyasanın kurtları o en korktuğunuz anda açacağınız veya kapatacağınız pozisyonu karşılamak için pusuda bekliyorlar.

Venüs Plüton karşıt tüm Dünya piyasaları manipüle ediliyor. Biz de payımıza düşeni alıyoruz.

Şahsi doğum haritası ile uyumlu ise Koç burcu, düşen faizleri kullanarak, doğru fiyat bulursa ileride kar edebileceği bir konut yatırımı yapabilir.

İkizler para konusu gündemlerinde, Terazi terfi alarak gelirini yükseltebilir.

 Balık’tan trader olur mu? Bu aralar olur.

Altın gözümüz üstünde.

Piyasalarda ki rakamsal duruma bakarsak; 

Bist100 endeksi S400 konusunda gelen güvercin açıklamalar ve bu hafta beklenen faiz indiriminin etkisiyle yurtdışı piyasalardan daha iyi performans gösterdi. Geçen hafta yazımızda ve canlı yayında belirttiğimiz gibi endeks in 100600 seviyesini geçmesi durumunda endeksin hedefinin 105000 olacağını ve yeni pozisyonlar açmanın karlı olacağı idi. Endeksin kısa vade destek noktası artık 100600 oldu. Direnç noktası için  kısa vadede 103800 ve 105600.

Dolar/TL tarafında trendin yönü hala aşağı. Bu trendin yukarı dönmesi için 5,75 seviyesinin yukarı doğru kırılması ve bu fiyatın üzerinde kalcı olması gerekiyor. Halen 5,55 rakamı bize göz kırpmaya devam ediyor. Perşembe günü Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan faiz indirimi abartılarak beklenenden fazla olursa o zaman dolar/TL tarafında kısa vade için yukarı doğru hareketlenmeler görebiliriz.

Altın/ons ise gün içi gelen açıklamalara ve FED faiz düşürmesine ilişkin gelen açıklamalara paralel haftanın son iki günü sert bir biçimde dalgalandı. Halen teknik olarak ana hedefin 1541$ seviyesi olduğu tekrar edelim. Kısa vadede ise destek 1419 ve 1400$ seviyeleri. Direnç noktaları ise 1440 ve 1460$.

Aylin Çetiner

Finansal Astrolog


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

Yorum Ekle

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN