Finansal Astrolog / Aylin Çetiner

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Finansal Astroloji: Faiz arttırımı gelir mi?

Geçtiğimiz iki haftadır yazılarımda Jupiter’in pozisyonu sebebiyle faizlerin yükseleceği öngörüsünü yapıyordum. Geçtiğimiz hafta bir nevi faiz arttırımı yerine geçen stopaj oranında yapılan değişikliği okudunuz,

bu hafta piyasalar Perşembe günü Para Piyasası Kurulu’ndan gelecek olan faiz kararına odaklanmış durumda, genel beklenti 350-400 baz puan faiz arttırımı yapılacağı yönünde, fazlasını bekleyen de var.

 

Bu oranda bir faiz arttırımı gelir mi?

Gelme ihtimali çok yüksek Türkiye’nin Venüs’üne kavuşan Jupiter, transit Güneş ile 60 derecelik açı yaparken transit Güneş ve Pluto arasında 120 derecelik açı bulunmakta, Kuzey Düğümümüze kavuşmuş bir de Merkür var, içinde bulunduğumuz kaos için güven arayışındayız, akıllıca yapılacak faiz arttırımı bu açılar altında ekonomiye fayda sağlayacaktır.

Beklentiler dahilindeki faiz arttırımının döviz’e geri çekilme yönünde etkisi olmayabilir sebebi fiyatlamalar bu beklentiyle yapılıyor.

Ancak beklenenin üzerindeki bir faiz artışı dövizde geri çekime yaşatacaktır. Borsa’da yaşanabilecek yükselme ise kısa vadeli olacaktır, Borsa faizi sevmez ve güvenli ortam ister.
Bir önemli husus da faizlerin yükselmesi ile birlikte şirket değerlemelerinde kullanılan faiz oranlarının da yükselmesi.Bu yükseliş, yeni yapılacak değerlemelerde şirket değerlerini aşağı yönlü değiştirecektir.
Geçtiğimiz Güneş Tutulması ile yaşadığımız halen de devam eden etkisi ile sorunlarımızın çözümü için faiz arttırımının sakinleştirici etkisi, piyasalara güven telkin edecek yapısal değişiklikler olmadan yeterli olmayacaktır.

Hayalet Venüs’e doğru gidiyoruz. Değer yanılgıları kapıda, Ekim Ay’ında Venüs Retro hareketine başlamadan önce piyasalara güven verecek adımlar atılmaz ise kıymetlere değer belirlemek oldukça güç olacak ve Retro döneminde belirlenmiş değerlerin doğru olmadığını sonrasında tüm piyasalarda görüyor olacağız.

Bu açının bir diğer etkisi de komşu ülkeler ile aramızdaki ilişkilerde görülebilir. Geçtiğimiz haftalarda Avrupa Birliği ile ilişkilerimizde olumlu yönde değişiklikler olabileceği öngörüsünde bulunmuştum açının yaklaşan etkisiyle bunun da ışığını gördük. AB ile ilişkilerin normalleşmesine yönelik olarak mutabık kalındığı üzere Türkiye ile Hollanda arasında karşılıklı Büyükelçiler atandı.

Uranüs’ten pek bahsetmedik ama problemli açıları devam ederken yavaş yavaş Ülkemizin Güneş’inin karşısına doğru hareketine devam ediyor. Uranüs kaza gibidir ne yapacağı belli olmaz, beklenmedik anda gelir çarpar aslında bu etkiyi hepimiz üzerimizde hissediyoruz ve temkinli davranmaya çalısıyoruz.
Olabilecek jeopolitik gelişmeleri de takip ediyoruz.

Güven arayışımız devam...

Parasını korumayı bilenler için fırsatlar bitmez.

Sevgiyle kalın

Aylin Çetiner
Finansal Astrolog


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

  DEYADER 

 

 

 

Pablo Escobar

Kategorilerden Seçmeler