Finansal Astrolog / Aylin Çetiner

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Finansal Astroloji: Dövizin yükselişi kriz habercisi mi?

Karşılaştığım beni tanıyan herkes, Dolar kaç TL olacak? Battık mı, bittik mi, ne yapacağız? diye soruyor, evet, bu soruyu sormakta haklılar TL’nin değer kaybı ile hepimiz Dolar bazında fakirleştik fakat hemen cevap vereyim ülke olarak bilinen anlamda krizde değiliz, sonra olacak mıyız? Haritamızda Merkür’ün durumuna bağlı.

 

Astrolojik olarak yaşadığımız transitler, en önemlisi Güneş ,Ay Tutulmaları ve dereceleri şimdi bir ekonomik krizi işaret etmiyor. Kriz yaşatacak tutulmalar da gelecek, eğer yönetim ve halk olarak Merkürü dikkate almazsak, yani aklımızı kullanıp gereğini yapmazsak krizlerin yaşanılması kaçınılmaz olacaktır. . Çünkü önümüzdeki dönemler de 2002 benzeri tutulma serisi var.

Ekonomik olarak oldukça zorlandığımız, test edildiğimiz bir süreç yaşıyoruz. Ama bu dönem 1994 yılında yaşadığımız, faizlerin %7000-8000’leri gördüğü dönem gibi değil.

Astrolojide Tutulmalar çok önemlidir. Çünkü bulunduğu bölgeyi tetikler, evler dediğimiz o bölgenin konularını gündeme getirir. Yaklaşan tutulmada ortaklığımız olan ülkelerle ticaret sorunları görünüyor. Bu dönemde Gezegenlerin ardı ardına Retro harekete geçmesi, bu sorunların yeni olmadığını kalıcı çözüm üretilebilmesi için tekrar gündeme oturacağını gösteriyor yaşadığımız güçlü Ay Tutulması, gereğinin yapılmasına mani oldu dürtülerimizle uğraşırken, aklımız da tutuldu. Neyse ki Merkür Retrosu uzun sürmüyor.

3 Agustos 2018 enflasyon verisi geldi ve beklenenin oldukcaaltında bir artışla yıllık bazda %15.9 oldu. Fakat doğalgaz ve elektrik’e gelen zamlar bir çok ürünün fiyat artışına neden olacağından enflasyonun önümüzdeki aylarda daha yüksek gelmesi şaşırtıcı olmaz. Hükümet 100 Günlük Eylem Planını açıkladı, para piyasalarında pek bir etki yaratmadı. Retro Merkür dönemindeyiz. Tekrar yastık altı Dolarlarımızı çıkaralım söylemi ortaya atıldı. Bakalım halkımız bu sefer bu söylemi destekleyecek adım atacak mı?

Günün sonunda Borsa %1.13 yukarı, Dolar/TL 5.08, bankaların mevduatlara verdiği TL faiz %20 leri aştı. Görülüyor ki hepsi birlikte yükseliyor, bu normal bir seyir değildir ama bazen bu durum piyasalarda kısa dönem için de olsa görülür. Para Piyasalarının rahatlaması için gerek yurt içindeki gerekse yurt dışındaki yatırımcılara güvenilirliğimizi gösteren etkin yapısal degisikliklere ihtiyac var.

11 Agustos Güneş Tutulması tetiklemesiyle yeni açıklamalar gündemde olacaktır. Güneş Tutulmaları yapısal değişimler yaratır. Tutulma esnasında Uranüs Mars karesi devam ediyor olacak üstelik Uranüs hem Boga’da hem de 2 derece ile kare acı yapıyor. Konu yine para, açı yine çok zorlayıcı ve yine beklenmeyeni beklemeye devam edeceğiz. Bu konumÜlkemiz haritasının 3. Evini aktive ediyor. Bu bölge ticaretle alakalıdır ve ülkemizin Venüs’üne kare, çok zorlayıcı bir açı yaparak Ticaret sorunlarını gösteriyor.

O halde Güneş tutulması sonrasında alınması olası kararlar bizi ekonomik olarak rahatlatır mı? Eylül’de Retrosuz bir dönem var, evet biraz nefes alırız ve Merkür Retrosunu da geride bıraktığımızdan aklı selim düşünme fırsatı da bulabiliriz belki. Fakat hemen arkasından Ekim Ayı’nın gelişiyle birlikte bu kez Venüs Akrep Burcunda Retro hareketine başlayacak, işte bu zor. Venüs aynı zaman da paraile alakalıdır. Bakalım geçmişte çözemeyip yarım bıraktığımız hangi ekonomik problemleri ya da finansal hatalarımızı önümüze koyacak? Ve kalıcı çözümler üretmemiz için bizleri nasıl zorlayacak? Çözebilecek miyiz? Venüs Retrosu bitsin Kasım Ayı’nın ikinci yarısında göreceğiz.

Kişisel olarak Doğum haritası izin veren küçük bir azınlık bu durumdan yüksek getiri elde ederek çıkacaktır. Her talihsiz dönemin talihlileri vardır. İşte bu yüzden Doğum Haritanızıbilmeniz çok önemlidir, belki de bu talihli grubun içindesinizdir.

Finansal astroloji konuştuğumuz için hep para ve ekonomiden bahsettik ama Venüs aynı zaman da sevgi gezegeni, aşkı temsil eder. Venüs bu dönemde geri giderken yarım kalmış aşkları da gündeme getirebilir.

Para ve sevgiyi aynı gezegen yönetiyor, o halde parayı sevelim!

Aylin Çetiner

Finansal Astrolog


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

  DEYADER 

 

 

 

Pablo Escobar

Kategorilerden Seçmeler