Finansal Astrolog / Aylin Çetiner

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Finansal astroloji: 16 Temmuz haftası!

Saturn’ün yönetiminde Plüton etkili bir Ay Tutulmasıyla haftaya başlamak;

Dönüşüm yaşatacak engeller…

Kendimizle ve derinde yatan korkularımızla yüzleşeceğiz…

Parçalı bir tutulma bir anda yaşadık bitti değil parça parça etkileri devam edecek.

Aslan burcundaki Merkür retrosu tutulmaya eşlik ediyor tam da 2018 Temmuz, Ağustos aylarında Mars’ın Retro yaptığı bölgenin karşısında, hatırlayın piyasalarda neler yaşamıştık o dönemde. Yine bir Ay Tutulması etkisi ile alevlenen Döviz kurları, ve yatırımcıların tutulma etkisiyle hakim olamadığı korkuları ve yapılan yanlış yatırım hamleleri.

Görünen o ki, konu yine gündemde sonuçlarına hep birlikte tanıklık edeceğiz.

Suan bu yazıyı okuduğunuza göre artık Ay Tutulmalarının akılcı davranmamızı güçleştirdiğini biliyorsunuz, bu günlerde panik ile pozisyon açmaktan kapamaktan kaçının. Tavsiyem panikliyorsanız, korkuyorsanız bir profesyonelden yardım alın.

Oğlak tutulması yönetici konumundakileri direkt etkiliyor, Mars, Retro Merkür Aslan söylemler keskin, kibirli ve emiredici. Uranüs transiti ülkemizin Güneşinin karşısından geçerken Para Piyasalarını ani ve keskin etkileyecek her türlü haber akışına, her türlü söyleme hazırlıklı olun.
Nitekim, geçtiğimiz günlerde kredi derecelendirme kuruluşları notumuzu indirdi son olarak geçtiğimiz Cuma günü de Fitch notumuzu indirdi. Dolayısıyla piyasalar not indirimlerini kanıksamış görünüyor fakat böyle bir tutulma döneminde güven olmaz.

 

Fed’in faiz indireceğinin kesinleşmesi ile uluslararası piyasalarda yükselişler olurken bizim piyasalarımız da bu durumdan olumlu etkilendi. Bir de Merkez Bankası’nın faiz indirecek olması beklentisi piyasalar üzerinde olumlu algının devam etmesini sağladı. Ağır gezegen Retrolarının istediği ekonomik reformların halen hayata geçirilmemiş olması ve ekonomik gidişatta göz alıcı bir iyileşmenin olmaması ulusal yatırım araçları üzerinde baskı oluşturuyor. Önümüzdeki günlerde ekonomik konulardan hariç 16 Temmuz Ay Tutulmasının tetikleyeceği uluslararası siyasal konulardan ve bunların etkilerinden dolayı piyasa da hareketlilik devam edecek ve volatilite artacak. S-400 füze rampaları ve Doğu Akdeniz petrol-doğalgaz arama konularındaki ABD ve AB den gelecek eylemler piyasalarımıza yön verecek gibi. Bu gelecek eylemlerinde bizim için olumlu olmayacağını söylemek zor değil.

Gelelim yatırım araçlarına: Borsamız, Bir aydır süren kısa vadeli yükseliş trendi kısa vade için bozulmuş duruyor. Her ne kadar yurtdışı kaynaklı olumlu algı devam ediyorsa da yukarıda bahsettiğimiz siyasal gelişmeler ülkemiz piyasalarında baskı oluşturacaktır. Yatırımcılara borsada, endeksin 100,600 seviyesine geçmeden yeni pozisyon almalarını önermeyiz. Daha önce yayınlarda da bahsettiğimiz gibi endeksin yıl sonuna kadar 90000-105000 bandında hareket edeceğini tekrarlayalım. Alt seviyelere geldikçe alım üst seviyelere geldikçe satım yapmaya gayret göstermeliyiz. Fakat bu bahsettiğimiz endeks için geçerli, önümüzde bir bilanço dönemi var ve bazı hisseler piyasadan daha iyi performans gösterecektir. Bunun içinde çalıştığınız aracı kurumların şirket raporlarını mutlaka takip edip okuyun. Endeks yukarı giderken sizin elinizdeki hissenin fiyatı aşağı geldiğinde (yada tam tersi) üzülürsünüz. Yatırım yapmak ciddi iştir ve çok çalışmayı, okumayı gerektirir.
Endeksin bu haftaki destek noktaları: 96000-95000-92500 Direnç noktaları: 98500-100600
Dolar/TL tarafında ise kısa vadeli düşüş trendi devam ediyor. Bu trendin kırıldığını ancak 5,80 fiyatının üzerinde kalıcı olduğunda söyleyebiliriz. Önümüzdeki hafta, S-400 ve Akdeniz petrol-doğalgaz arama çalışmalarında dolayı gelebilecek olası yaptırımlar dolar/TL’nin seyrini belirleyecek. Fakat gökyüzü kısa vadede olumlu bir gelişme göstermiyor, aksine güçlü engeller var, ani ve güçlü gelişebilecek durumlar.
Dolar/TL de destek noktası: 5,65-5,55. Direnç Noktası: 5,80-5,96-6,13.
Altın/ons Çarşamba günü Fed’in açıklamalarıyla diğer emtialar da olduğu gibi yukarı hareket gösterdi ve biraz geri çekildi. Burada hep belirttiğimiz gibi 1370$ üzeri ana beklentimiz 1541$ seviyesi. Bunun için üç aylık bir süreç gösterebiliriz. Gram Altın ise dolar/TL’nin hareketine bağlı olduğu için daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz destek ve dirençler halen geçerliliğine devam ediyor.
Kısa vadeli destek: 1399-1382 Direnç: 1435-1443$

Korkarak para kazanılmaz, korkularımızla yüzleşeceğiz…

Aylin Çetiner
Finansal Astrolog


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler