Finans uzmanı nasıl olunur?

Finans uzmanı olmak için sadece işletme ya da iktisat okumak yeterli değildir. Üstelik bir finansçının çalışabileceği alanlar da sanıldığını aksine çok sınırlı değil, pek çok alanda finans kariyeri yapılabilir. Sen nasıl bir finans uzmanı olmak istiyorsun?

Bir finans uzmanının çalışabileceği pek çok sektör ve iş alanı bulunsa da bu alanda kariyer yapmak istiyorsanız önce sektörü çok iyi bilmelisiniz. Ancak bunun ardından karar vermeniz gereken en önemli konu, bu alanda istekli olup olmadığınızdan emin olmak olmalı. Özellikle Türkiye’de finans alanında kariyer yapma konusunda bir takım kafa karışıklıkları bulunuyor. Konuyu sadece matematik ve muhasebe bilgisi sınırlarında tutmak ise iyi bir finans uzmanı olmaya yetmiyor.

Finansı seçmeden önce

Öncelikle sadece üniversitede işletme ya da iktisat fakültelerinden birini seçmek iyi bir finans uzmanı olunacağı anlamına gelmez. Bunun için öncelikle birkaç sorunun cevabını doğru vermek gerekiyor. Bu sorulardan ilki elbette “Okulda en sevdiğiniz ders matematik miydi?” olacak. Ancak matematiğin yanı sıra tarih, sosyoloji gibi dersler de ilginizi çekmiş olmalı ve bütün bunların toplamıyla ortaya çıkaracağınız bir kariyer olduğunu bilmelisiniz. Çünkü finans alanında çalışmaya başladığınızda sadece çalışacağınız şirketle ilgili değil bütünüyle ekonomik ortamla ilgili bilgi sahibi olmanız gerekecek. Sayılar ve toplumsal olaylar arasında doğru bağlantıları yapan kişilerin finans alanında başarı şansları çok daha yüksek.

Yükselmek için odaklanılabilecek farklı alanlar var

Finansta muhasebe alanında kariyer yapmak için okulun dışında alınması gereken bazı sertifikalar bulunuyor. Bu sertifikalarla muhasebe dalında uzmanlığınızı artırabilirsiniz. Ancak finansı daha kapsamlı bir kariyer haline getirmek istiyorsanız, odaklanabileceğiniz birkaç alanı şöyle sıralayabiliriz:

-Borsa

-Banka / Yatırım Bankacılığı

-Finansal Planlama

-Finansal Kontrolörlük

-Finansal Danışmanlık

-Sermaye Piyasası İşlemleri

-Kamu Personeli olarak Maliye Bakanlığı / Hazine

MBA şart mıdır?

Türkçe karşılığı İş İdaresi Yüksek Lisans Programı olan Master of Business Administration programının İngilizce kısa ismine MBA denir. İş dünyasında son yıllarda özellikle yönetici adayları için çok tercih edilen bir yüksek lisans programı olarak MBA bu alanda kariyer yapmak istiyorsanız yol gösterici olacaktır. Programın çıkış noktası finansal uzman yetiştirme konusunda başarılı olan Amerika. Bugün Türkiye’de birçok vakıf ve devlet üniversitesi tarafından da veriliyor. Üstelik zamanı olmayanlar için açılan e-MBA programları uzaktan eğitim yöntemiyle önemli başarı sağlıyor. Kaynak Kariyernet/Yazar Yeşim Sarıer Aksu 


Benzer Yazılar

 • Finansal astroloji: Gökyüzünde Boğa Yeni Ay’ı var!

  Finansal astroloji: Gökyüzünde Boğa Yeni Ay’ı var!

  Boğa burcu madde ile alakalıdır yani beş duyumuz ile algıladıklarımızla. Bolluk, bereket dilekleriniz için, dünyaya ait her şey için özel bir gün.
 • Finansal astroloji: Zümrüd-ü Anka

  Finansal astroloji: Zümrüd-ü Anka

  Bundan böyle pazar yazılarımı artık cumartesi akşamından okuyabileceksiniz, haftada 7 gün çalışmayı bünyem kaldırmadı ve hayır dedi. Satürn Oğlak burcunda seyrine başladığından bu yana  sabah erken saatlerde çalışmaya başlamak ya da gece yarısına kadar…
 • Borsa nedir?

  Borsa nedir?

  Borsa nedir, borsada yatırım nasıl yapılır konusu daha çok yeni yatırım adresleri arayan yatırmcıların ilgisini çekmektedir. 
 • Moody's'ten Türk bankalarına risk uyarısı

  Moody's'ten Türk bankalarına risk uyarısı

  Moody's, 800 milyon dolarlık artış gösteren sorunlu kredilere dikkat çekerek, bu durumun Türk bankaların kredi notu açısından negatif olduğunu bildirdi.
 • Reel sektör cirolarında neler oluyor?

  Reel sektör cirolarında neler oluyor?

  Türkiye İstatistik Kurumu, 13 Haziran 2018 günü Nisan 2018 ayı ciro endekslerini açıkladı. Bu verilere göre; sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi, 2018 yılı…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler