Ev mi ofis mi alalım yoksa gayrimenkulden vaz mı geçelim

Emlak ya da gayrimenkul yatırımı yapma kararı çok zorlu bir süreç. Ev mi alsak, dükkan mı alsak ya da ofis mi alsak, arsa da olabilir diyebilirsiniz ya da hiç birisi. Gayrimenkul yatırımı büyük karar. Hele bu devirde. işte kararınıza yardımcı olacak 5 ana madde...

 

1. “Bu evde veya ofiste uzun yıllar ikamet edebilirim” dedirtmeli gerekiyor

Buna her koşul dahil! Örneğin balkonu var mı, güvenlikli mi, ulaşım kolay mı, yeni ulaşım projelerine dahil mi, yakınlarında AVM var mı gibi birçok soruya cevabın “Evet!” olması lazım. Söz konusu ofisse bu çok daha önemli. Unutmayın, ofis bir işletmenin en önemli vitrinidir. Dolayısıyla lokasyondan, teknolojiye her anlamda hem ofis sahibini tatmin etmeli hem de ’konukları’ etkileyebilmeli...

 

 Topraktan ev alanlara vergi piyangosu için TIKLAYIN!

 

2. Ana yollara yakın olmalı

Projeler artık ana yolların etrafına kuruluyor çünkü artık herkes trafikte kaybettiği vakti minimize etmekten yana. Yani şöyle basit bir mantık: Yarım saatte gidebileceğim ana yollara yakın bir ev mi, yoksa 2,5-3 saatte varabileceğim ve asla tadını çıkartamayacağım bir yer mi? Cevap, genelde ilk seçenek. Uzak evde yaşamak bir seçim ama uzak ofis çok daha zor. Misafirleriniz, potansiyel müşterileriniz asla 2,5 saat yol çekmek istemeyeceklerdir.

 

3. Çalışırken de yaşarken de İstanbul’un en güzel manzaralarından birine bakmalı

Boğaz, orman veya her ikisi de… Manzarası olan bir gayrimenkulün asla değeri düşmez. Her daim yükselir. Evdeyken yaşam standardını artırır, ofisteyken yaratıcılığı ve kaliteli zamanı... Gayrimenkul alırken bu ayrıntıya mutlaka dikkat edin.

 

4. Köklü bir şirketten ev veya ofis alın

Çünkü onlar zaten işin ehlidir. Asla değerlenmeyecek bir projeye başlamazlar bile. Daha önceki projeleri inceleyin hatta o projelerden ev sahibi olmuş yatırımcılarla konuşup memnuniyet düzeylerini araştırın. Faiz oranlarını mutlaka karşılaştırın, en uygun olanını bulmaya çalışın. Ama en önemlisi de "Kişiye özel ödeme koşulları var mı yok mu?"; bu sorunun cevabını araştırın.

 

5. Yatırım değeri her geçen gün artsın

Bugün bir ofis almaya karar verirken bu yatırımınızın sürekli değer kazanması, aynı zamanda sizin için bir yatırım güvencesi olması gerektiği kuralını unutmayın. Bu nedenle ofisinizi seçerken size ödeme kolaylığı sunan projeleri tercih edin. Başka bir ifadeyle, ofisinize en uygun şartlarda sahip olun ama içine girdiğiniz andan itibaren yaptığınız yatırım sürekli değerine değer katarak size çok daha fazlasını kazandırsın.


Benzer Yazılar

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler