Enflasyon gerçekten düştü mü, uzmanlar farklı söylüyor...

Enflasyonda hala bir kırılma yok" Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Saltoğlu, "Enflasyonda hala bir kırılma yok" dedi.

 

 

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Saltoğlu, Bloomberg HT'de Barış Esen'in Küresel Piyasalar programına konuk oldu.

Prof. Dr. Burak Saltoğlu, "Oldukça kötü bir enflasyon rakamıyla hala devam ediyoruz. Sadece daha kötü bir rakamdan biraz normalleşiyoruz. Burada skılışaştırmadan kaynaklanan ciddi bir indirim olmadı aslında. 625 baz puan faiz artışı, sıcak paranın etkisi kuru yumuşattı. Bunun üzerine de petrol fiyatlarının düşüşü ve ÖTV indirimi eklenince enflasyondaki 1.4'lük azalışın 1.2'si bu taraftan gerçekleşti. Enflasyonun hesaplanmasında kullanılan formül içinde ağırlığı yüksek olan ulaştırmadaki düşüş domine diyor bu durumu. Diğer kalemlerde müthiş bir şekilde diyebileceğimiz homojen bir düşüş yok. Bu düşüşün sokağa yansıması için Merkez Bankası'nın biraz daha buralarda durması, ekonominin diğer doğrularının yapılması gibi unusurların hayata geçirilmesiyle olur. Çift basamaklı enflasyon oranı birçok yabancı ülke için bile çok yüksekken biz o oranın 20'li 25'li seviyelerinde seyrediyoruz. Enflasyonda hala bir kırılma yok. Enflasyonla Mücadele Programı'nın da o derece etkili olduğunu düşünmüyorum. Enflasyonun düşmesindeki asıl etki kur, ÖTV etkisi ve petroldeki fiyat düşüşüdür" dedi.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Etiketler:

Benzer Yazılar

 • Seçim sonuçları - döviz- ekonomi - yapısal reformlar ve gerçekler

  Seçim sonuçları - döviz- ekonomi - yapısal reformlar ve gerçekler

  Ekonomi uzmanı Uğur Gürses Deutsche Welle Türkiye’de yer alan analizinde seçim sonuçları askıda beklerken dövizin de askıda beklediğini belirtiyor.
 • Tütün zammı ekonomiye etkisini ne olur?

  Tütün zammı ekonomiye etkisini ne olur?

  Tütün zammı enflasyonu ne kadar etkileyecek? Uzmanlar tütün ürünlerine yönelik hafta sonu açıklanan fiyat artışının enflasyon üzerindeki beklenen etkilerini Bloomberg HT'de değerlendirdi 
 • Enflasyon ve Trump yine gündemde!

  Enflasyon ve Trump yine gündemde!

  Bugün açıklanacak olan enflasyon verisi öncesinde kısa vadeli tahvillerde tepki alımı sınırlı kalırken, risk iştahına bağlı olarak 10 yıllık tahvil %17,50 seviyesi altında kalma eğiliminde.
 • Dolar/TL kuru ne oldu? - 04.04.2019

  Dolar/TL kuru ne oldu? - 04.04.2019

  Yerel seçim sonrası dolar/TL geniş bantta dalgalı bir seyir izlerken, piyasalarda yerel seçimlerin siyasete etkisi, önümüzdeki hafta açıklanması beklenen reform gündemi,
 • Enflasyon rakamlarında sürpriz gelişme

  Enflasyon rakamlarında sürpriz gelişme

  TÜFE'de 2019 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %1,03, bir önceki yılın Aralık ayına göre %2,27, bir önceki yılın aynı ayına göre %19,71 ve on iki aylık ortalamalara göre…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler