Emel Eva Tokuyan

Emel Eva Tokuyan

Eposta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
“Tüm günahların ve sevapların ötesinde bir yer var. Seninle orada buluşacağız” M. C. Rumi Bir zamanlar hayat veren görkemli bir ağaç varmış bir köyde. Üzerinde allı morlu meyveleriyle dolup taşan bu ağacın meyvelerine kimse dokunamazmış.
Katıldığım bir eğitim olmuştu geçenlerde. Konuşmacı, hayata dair birçok konuya değindiği gibi yıllar içinde öğrencileri ile ilgili tecrübelerini de aktardı.
Mitolojiler, masalsı yapısı içinde, daima gerçeğe dair ipuçları barındırır. Sembolik bir şekilde insan veya evren ile ilgili bilgiler verirler. Çağlar içerisinde birçok defa cehaletin elleriyle kütüphanelerin yakıldığına tanık olmuştur insanlık.
Hep seninle karşılaşıyoruz. Binlerce adın var ve binlerce görüntün. Yoruyorsun ve olduğun her yer karanlığa dönüyor gün ortasında. Sıcak yaz günlerinde buz kesiyor geçtiğin yer. Kış ortasında öfke ateşini harlıyorsun.
Kendi içini kaz, içinde iyilik pınarı var. Sen sonsuza dek kazarsan, o da sonsuza dek akacaktır` Marcus Auerlıus (Stoacı Filozof İmparator) Bir zamanlar sahiplerinin canlı kuyular olduğu bir şehir varmış. Bazı kuyular çok güzelmiş. Göz alıcı işlemelerle döşeliymiş, bazıları ise daha sade, mütevazı kuyularmış. Kuyular arası iletişim kuyuların ağzı vasıtası…
Sözüm meclisten içeri: `Beni duyun, beni görün, beni önemseyin, beni fark edin, ben önemliyim, ben, ben, ben…`Motosikletine taktırdığı ek ses arttırıcı hali hazırda var olan şehrin gürültüsünü öyle bastırmıştı ki, günlük koşturma telaşında olan, etraftaki kalabalık dönüp, ona baktı.
“Yalnızca eylemlerimiz değil, aynı zamanda ihmallerimiz de kaderimiz olur.” Bir zamanlar Bağdat’ta cimriliğiyle ün salmış bir Ebu Kasım varmış. Çok zengin olmasına rağmen paçavraya dönmüş çarıklarını yenilemeyi hiç düşünmezmiş.

Kategorilerden Seçmeler