Ekmek zammı geliyor ama bir şartla...

Ekmek fiyatına yapılacak zammın yıllık enflasyonun üzerinde olmayacağı belirtildi. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ''Son hasatların belirlenmesiyle birlikte ekmekteki fiyat atışının yıllık enflasyonun üzerinde olmaması kaydıyla gerekli çalışmalar yapılacaktır'' dedi.


Ekmeğe ne kadar zam geleceği kamuoyunda tartışılmaya devam ederken Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmek zammına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Balcı'nın verdiği bilgilere göre ekmek fiyatlarına gelecek zam enflasyon oranının üzerinde olmayacak.

Balcı, ''Son hasatların belirlenmesiyle birlikte ekmekteki fiyat atışının yıllık enflasyonun üzerinde olmaması kaydıyla gerekli çalışmalar yapılacaktır'' dedi.

Balcı, ''Son 3 gündür kamuoyunda ekmek fiyatlarıyla ilgili bizim dışımızda açıklamalar yer almaktadır. Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Başkanının un fiyatlarında 10 TL gibi bir artışın olacağını ifade etmesi ve akabinde undan dolayı ekmekte 15 kuruş bir artışın gerektiğini söylemesinden dolayı. Bu mümkün değil çünkü serbest piyasa ekonomisi çerçevesinde her un fabrikasının kendi un fiyatını belirlemesi gerekir. Bütün unlara 10 TL gibi bir artış olacağı algısını oluşturmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Sektörümüzde bizim imalat etmiş olduğumuz ekmek fiyatındaki 15 kuru artış olacağının seçilmiş olan bir kişi tarafından açıklanmasını doğru bulmak mümkün değil. Çünkü bizim girdilerimizde unun payı yüzde 30, yüzde 33'tür. Ekmek bir tek undan ibaret değildir. Hasat bu sene 21 milyon ton olarak beklenmektedir. Hasadın gerçekleşmesi de Ağustosun başında veya ortalarında son bulacaktır. Türkiye'deki ekmeklik buğdayın tüketimi de 19 milyon tondur. Toprak mahsulü ofisin elinde bugün itibariyle 1 milyon ton stok buğday vardır. Yeni alımlarla birlikte bunun 2,5-3 milyon tona ulaşması beklenmektedir. Yağıştan etkilenen bölgeler olmuştur özellikle Trakya bölgesi ve İç Anadolu'nun bir kısmı. Diğer bölgelerde bir sıkıntı yoktur'' ifadelerini kullandı.

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Eren Günhan Ulusoy, ekmeğe zam geleceğini duyurmuştu.

MAYA FİYATLARI YÜKSELDİ

Maya fiyatında yüze 25 artış olduğunu söyleyen Balcı konuşmasına şöyle devam etti:

''Devlete ödemiş olduğumuz Sosyal Güvenlik Kurumunun primlerinde 716 TL'den 883 TL'ye çıkmış ve primlerde yüzde 23 bir artış meydana geldi. Tüm bbunları ve geçen zaman zarfını göz önüne alacak olursak gerçekten fırıncı esnafımızın bir artış yapması zorunlu hal almıştır. Türkiye Fırıncılar Federasyonu esnafını düşünmek zorundadır. Çünkü esnaf eğer kazanmazsa, hijyen ve sağlıklı ortamda ekmek üretmesi söz konusu olmaz, kaliteli ekmek üretmesi söz konusu olmaz. Bizler esnafı düşündüğümüz kadar tüketici olan halkımızı da düşünmek zorundayız. En makul seviyede bunu gerçekleştirmek zorundayız. Dolayısıyla ekmek fiyatında bir artış gündemimizde var. Bunun en makul seviyede olması için ne gerekiyorsa o yapılacaktır.''

Temmuz itibariyle hasadın tamamlanacağını belirten Balcı, un fiyatlarında gereksiz bir artış olursa müdahale edileceğinin altını çizerek, ''Temmuz itibariyle hasat tamamlanacak.Geçmiş yıllarda olduğu gibi makul artışa kimsenin bir şey diyecek hali yok. Ama makul artışın üzerinde gereksiz bir artış varsa mutlaka bir müdahale olacaktır. Ekmek fiyatları konusunda yetkili olayan kişilerin açıklama yaparak kamuoyunu meşgul etmmesini doğru bulmuyoruz. Geçtiğimiz kasım ayından Haziran ayına kadar Türkiye'de bir artış öz konusu olmamıştır. Son hasatların belirlenmesiyle birlikte ekmekteki fiyat artışının yıllık enflasyonun üzerinde olmaması kaydıyla gerekli çalışmalar yapılacaktır'' şeklinde konuştu.


Benzer Yazılar

 • Dolar kuru ne oldu?

  Dolar kuru ne oldu?

  Politika faizini değiştirmeyen Merkez Bankası'nın (TCMB) sıkı duruş vurgusunu korumasıyla TL'deki değer kazancı belirginleşti.
 • Enflasyon gerçekten düştü mü, uzmanlar farklı söylüyor...

  Enflasyon gerçekten düştü mü, uzmanlar farklı söylüyor...

  Enflasyonda hala bir kırılma yok" Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Saltoğlu, "Enflasyonda hala bir kırılma yok" dedi.
 • Ekonomi nedir ve ekonomi borsa-dolar - faiz - altın ilişkisi...

  Ekonomi nedir ve ekonomi borsa-dolar - faiz - altın ilişkisi...

  Ekonomi kelimesi eski Yunanca’da “Ev İdaresi” veyahut “İyi bir ev idaresinin ilkeleri” anlamına gelen Oikonomia sözcüğünden türetilmiştir. Eski Yunanca’da “ev” ve “yönetim” anlamlarına gelen “oikos” sözcüğü ile “yasa” ve “kural”…
 • Enflasyonda en kötü senaryo geride mi kaldı

  Enflasyonda en kötü senaryo geride mi kaldı

  Ekim ayında tüketici fiyatları yüzde 2.67 ile beklentilerin üzerinde arttı. Yıllık enflasyon da yüzde 25.24’e yükseldi. Habertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım enflasyon verilerini yorumladı
 • Dolar/TL, güne düşüşle başladı!

  Dolar/TL, güne düşüşle başladı!

  Dolar/TL'de dün yurtiçi piyasalar kapalı olmasına rağmen uluslararası piyasalarda 5.50'ye kadar gerileyen kur sabah 5.55'in altında bulunurken, küresel gelişmeleri izleyen piyasalar yarın içeride açıklanacak olan Enflasyon Raporu'nu bekliyor.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN