Ekmek zammı geliyor ama bir şartla...

Ekmek fiyatına yapılacak zammın yıllık enflasyonun üzerinde olmayacağı belirtildi. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ''Son hasatların belirlenmesiyle birlikte ekmekteki fiyat atışının yıllık enflasyonun üzerinde olmaması kaydıyla gerekli çalışmalar yapılacaktır'' dedi.


Ekmeğe ne kadar zam geleceği kamuoyunda tartışılmaya devam ederken Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmek zammına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Balcı'nın verdiği bilgilere göre ekmek fiyatlarına gelecek zam enflasyon oranının üzerinde olmayacak.

Balcı, ''Son hasatların belirlenmesiyle birlikte ekmekteki fiyat atışının yıllık enflasyonun üzerinde olmaması kaydıyla gerekli çalışmalar yapılacaktır'' dedi.

Balcı, ''Son 3 gündür kamuoyunda ekmek fiyatlarıyla ilgili bizim dışımızda açıklamalar yer almaktadır. Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Başkanının un fiyatlarında 10 TL gibi bir artışın olacağını ifade etmesi ve akabinde undan dolayı ekmekte 15 kuruş bir artışın gerektiğini söylemesinden dolayı. Bu mümkün değil çünkü serbest piyasa ekonomisi çerçevesinde her un fabrikasının kendi un fiyatını belirlemesi gerekir. Bütün unlara 10 TL gibi bir artış olacağı algısını oluşturmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Sektörümüzde bizim imalat etmiş olduğumuz ekmek fiyatındaki 15 kuru artış olacağının seçilmiş olan bir kişi tarafından açıklanmasını doğru bulmak mümkün değil. Çünkü bizim girdilerimizde unun payı yüzde 30, yüzde 33'tür. Ekmek bir tek undan ibaret değildir. Hasat bu sene 21 milyon ton olarak beklenmektedir. Hasadın gerçekleşmesi de Ağustosun başında veya ortalarında son bulacaktır. Türkiye'deki ekmeklik buğdayın tüketimi de 19 milyon tondur. Toprak mahsulü ofisin elinde bugün itibariyle 1 milyon ton stok buğday vardır. Yeni alımlarla birlikte bunun 2,5-3 milyon tona ulaşması beklenmektedir. Yağıştan etkilenen bölgeler olmuştur özellikle Trakya bölgesi ve İç Anadolu'nun bir kısmı. Diğer bölgelerde bir sıkıntı yoktur'' ifadelerini kullandı.

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Eren Günhan Ulusoy, ekmeğe zam geleceğini duyurmuştu.

MAYA FİYATLARI YÜKSELDİ

Maya fiyatında yüze 25 artış olduğunu söyleyen Balcı konuşmasına şöyle devam etti:

''Devlete ödemiş olduğumuz Sosyal Güvenlik Kurumunun primlerinde 716 TL'den 883 TL'ye çıkmış ve primlerde yüzde 23 bir artış meydana geldi. Tüm bbunları ve geçen zaman zarfını göz önüne alacak olursak gerçekten fırıncı esnafımızın bir artış yapması zorunlu hal almıştır. Türkiye Fırıncılar Federasyonu esnafını düşünmek zorundadır. Çünkü esnaf eğer kazanmazsa, hijyen ve sağlıklı ortamda ekmek üretmesi söz konusu olmaz, kaliteli ekmek üretmesi söz konusu olmaz. Bizler esnafı düşündüğümüz kadar tüketici olan halkımızı da düşünmek zorundayız. En makul seviyede bunu gerçekleştirmek zorundayız. Dolayısıyla ekmek fiyatında bir artış gündemimizde var. Bunun en makul seviyede olması için ne gerekiyorsa o yapılacaktır.''

Temmuz itibariyle hasadın tamamlanacağını belirten Balcı, un fiyatlarında gereksiz bir artış olursa müdahale edileceğinin altını çizerek, ''Temmuz itibariyle hasat tamamlanacak.Geçmiş yıllarda olduğu gibi makul artışa kimsenin bir şey diyecek hali yok. Ama makul artışın üzerinde gereksiz bir artış varsa mutlaka bir müdahale olacaktır. Ekmek fiyatları konusunda yetkili olayan kişilerin açıklama yaparak kamuoyunu meşgul etmmesini doğru bulmuyoruz. Geçtiğimiz kasım ayından Haziran ayına kadar Türkiye'de bir artış öz konusu olmamıştır. Son hasatların belirlenmesiyle birlikte ekmekteki fiyat artışının yıllık enflasyonun üzerinde olmaması kaydıyla gerekli çalışmalar yapılacaktır'' şeklinde konuştu.

Benzer Yazılar

 • Piyasaların merakla beklediği enflasyon raporu açıklandı

  Piyasaların merakla beklediği enflasyon raporu açıklandı

  Merkez Bankası (TCMB) 2018 yıl sonuna ilişkin enflasyon tahminini TL'deki değer kaybı ve gıda fiyatlarındaki yükseliş kaynaklı 5 puan artırarak yüzde 13.4'e yükseltirken, Başkan Murat Çetinkaya enflasyon tahminlerden belirgin sapma…
 • Ekmeğe yüzde 20 zam geldi

  Ekmeğe yüzde 20 zam geldi

  İstanbul'da ekmeğe zam geldi fakat bu zam duyurulmadı! İstanbul Ticaret Odası'na bağlı fırınlar ekmeğe 25 kuruş zam yaptı ekmek 1.50 TL'ye satılmaya başlandı
 • Diyet ürünlerine yeni düzenleme geliyor

  Diyet ürünlerine yeni düzenleme geliyor

  Tarım ve Orman Bakanlığı, diyet ürünlerle ilgili önemli değişikliğe hazırlanıyor.
 • Yeni yönetimin zor sınavı: Ekonomi ve enflasyon

  Yeni yönetimin zor sınavı: Ekonomi ve enflasyon

  Hürriyet yazarı Uğur Gürses, yüzde 1.4 artış beklentisi olan haziran enflasyon verisinin gelecek aylarda da yıllık enflasyonun yüksek çıkmasına yol açacağını ifade etti. Gürses'in, yeni ekonomi yönetimine uyarılar da yaptığı…
 • Haziran ayı enflasyonu açıklandı, piyasalar şoka girdi

  Haziran ayı enflasyonu açıklandı, piyasalar şoka girdi

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre haziran ayı enflasyonu aylık yüzde 2.61 oldu, yıllık yüzde 15.39, oldu. Aylık en yüksek artış yüzde 5,98 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda oldu.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN