DOLAR 32,5027
EURO 34,9245
ALTIN 2410,048
BIST 10391,89
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Çok okumanın iş dünyasına yansıması

04.01.2018
A+
A-

Okumanın önemini keşfeden bireyler hem başarıyı hem de mutluluğu daha kolay yakalarlar. Okumanın faydalarını bilen ve bu nedenle çok okuyan bireylerin düşünce dünyaları oldukça genişler. Hayatı farklı açılardan bakabildileri için, bu kişilerin mevcut durumların analizini çok iyi bir şekilde yapabilme fırsatları vardır.

Okuyan kişilerin bir diğer yaşadığı avantaj ise zengin kelime dağarcığına sahip olmalarıdır. Bu kişilerde kelime bilgisi çok yüksek olduğu için etkileyici konuşarak hitap ettikleri kişilerde kalıcı bir etki uyandırırlar. Bu etki ise insanlarla ilişkilerle güçlendirmekte, kişiye daha sosyal bir karakter, büyük bir medeni cesaret kazandırmaktadır. Okuyarak kendini geliştiren kişiler elbette çevrelerinde gelişen olaylara daha fazla hakim olurlar ve bu durum genelindeki eğitim seviyesinde zamanla bir ilerlemeye sebebiyet verir.

Günümüzde bir diğer önemli kavram zamandır. Az zamanda çok iş yapabilmek, bizim gücümüzü ve potansiyelimizi artırmaktadır. Hızlı okuma becerisi olan bireyler 300 sayfalık bir kitabı yaklaşık 2 saatte bitirebilmektedir. Bu şekilde başlayıp bitiremediğiniz kitaplar hızlı okuma ile kolayca bitmektedir. Buna ek olarak elektronik posta ya da rapor okuma sürelerinde önemli ölçüde azalma görülmektedir. Bunun sonucunda önemli olan elektronik postalara ya da bize sunulan raporlara kısa sürede dönüş yapmak, hem kuruluş açısından, hem de iç ve dış müşteri memnuniyeti açısında büyük fayda sağlamaktadır.

İŞLETMELERDE İNSAN İLİŞKİLERİ

Bir işletmenin var olabilmesi için olmazsa olmaz neye ihtiyaç duyarız?

Bu sorunun tek bir cevabı bulunmaktadır. “İNSAN”

Eğer işletmede insan ilişkilerine önem vermezsek neler yaşanabilir?

İletişim kopuklukları, zaman kayıpları, müşteri şikayetlerinde artış, motivasyon düşüşleri gibi bir çok başlık sınıflandırılabilir. Bu tür sorunlarla daha az karşılaşmak için insanları çok iyi tanımanız gerekmektedir.

İnsanları tanıma konusunda size fayda sağlayacağını inandığım üç ana başlık var.

Bunların birincisi insanların kişilik yapısını bilmeniz olacaktır. Bu konu ile ilgili detaylı bilgi sahibi olacağınız 2 kitap var.Bunlar; “Renklerle İnsanları Tanıma Kılavuzu” ve “Kişilik Bulmacası” kitaplarıdır. Bu kitaplarda kişilik yapımızı daha kolay çözümlemek için dört kategoriye ayırmışlardır. Bu kategoriler eğlenceli, barışçıl, mükemmeliyetçi ve güçlü olmak şekilde uzun uzun anlatılmıştır. Detaylı bilgi edinmek isteyenler ilgili kitapları okuyabilirler.

İnsanları tanımanın ikincisi düşünce yapısını keşfetmek olacaktır. Düşünce kendi içinde mantıksal olma ve duygusal olma hali olmak üzere 2’ye ayrılır. En özet haliyle gündelik hayatta size göre soğukkanlı insanlara mantıksal diyebilirsiniz. Bu kişiler işlerini ciddiyetle yaparlar. Duygusal insanlar ise sıcakkanlı cıvıl cıvıldırlar. İşlerinde samimiyete daha öncelik verirler,

Son keşfedilmesi gereken konu ise öğrenme yöntemi olacaktır. İnsanların üç farklı öğrenme stili bulunmaktır. Bunlar görsel, işitsel ve kinesitetik olarak belirlenmiştir. Görerek öğrenen kişilere bilgiyi uzun uzun anlatmanız anlamsızdır. Dinleyerek öğrenen bir kişiye işi gösterirseniz sizi anlamaz. Veya işletmede anlatıyorum anlatıyorum ama beni anlamıyor diye yakınıyorsanız bu kişi yaparak öğrenen bir profil olabilir. Özetle doğru bir yöntem seçerseniz sizi daha rahat algılayacaktır.

İnsanları tanımak bir sanattır. Eğer işletmenizde kaliteyi artırmak istiyorsanız ilk düzenlemeniz gereken unsur “İşletmede İnsan İlişkileri” olacaktır. Bu konuya yatırım yapan şirketler gelecekte ayakta kalabilecek şirketler olacaktır.


YORUMLAR

Solve : *
28 + 8 =


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.