Sevgili dostlar,   Bugün size belki de sık sık duyduğunuz beyin yıkama ve düşünce kontrol yöntemleri nelerdir.


Katıldığım bir eğitim olmuştu geçenlerde. Konuşmacı, hayata dair birçok konuya değindiği gibi yıllar içinde öğrencileri ile ilgili tecrübelerini de aktardı.


"Totaliter tahakkümün ideal öznesi, inanmış Nazi veya inanmış Komünist değil, olgu ve kurgu (deneyimin gerçekliği), doğru ve yanlış (düşüncenin kıstasları) arasındaki ayrımın artık bir şey ifade etmediği insanlardır." Hannah Arendt "The Origins of Totalitarianism"


Mitolojiler, masalsı yapısı içinde, daima gerçeğe dair ipuçları barındırır. Sembolik bir şekilde insan veya evren ile ilgili bilgiler verirler. Çağlar içerisinde birçok defa cehaletin elleriyle kütüphanelerin yakıldığına tanık olmuştur insanlık.


Bugün hiç firmanın, hiç kimsenin rastgele soğuk satış ya da gönüllü satış  ve takibi gibi verimsiz satış taktiklerine harcayacak kaynağı yoktur.


Hayatının akışı istediğin yönde gitmiyorsa, kendini bir yerlerde sabote ettiğinden emin olabilirsin. Mesela; - safsaklamaya başladığın bir projede, - yöneticinle konuşurken ağzından kaçan o lakayıt sözde, -


Hintli bir bilge, öğrencileriyle gezinirken, Ganj nehri kıyasında birbirine öfkeyle bağıran 2 kişi görmüş. "İnsanlar neden yüksek sesle bağırır?" diye sormuş. "Çünkü sükûnetimizi kaybederiz; soğukkanlı davranamayız..." gibi cevaplar almış.


Yeni yılın ilk yazısını ileri besleme (feed forward) konusuna ayırmak istedim. Malum yeni yılda performans görüşmelerini tamamlamak üzere ya da tamamladı şirketlerin çoğu. İnsan Kaynakları bölümleri işin içinden çıkmaya uğraşıyor.


Kategorilerden Seçmeler