Dövizde son durum ve uzman beklentileri - 18.09.2019

Suudi Arabistan'ın petrol üretiminin saldırı sonrası ilk öngörülenden daha kısa sürede eski haline geleceği haberi sonrası petrol fiyatları %5'in üzerinde gerilerken dolar/TL'de bu sabah güne 5.71 seviyesinin hemen altında başladı.

Ayrıca bugün açıklanacak olan ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimi ve ileriye dönük verilecek mesajların küresel piyasalarda ve gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde belirleyici olması bekleniyor.

Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine Cumartesi günü yapılan saldırının ardından bölgede askeri bir hareketliliğe ilişkin endişeler hem Türkiye ve hem de küresel piyasaları baskılamış TL de Türkiye’nin petrol ithalatçısı olması nedeniyle önceki gün benzer para birimlerinden negatif ayrışmıştı.

Dolar/TL saat 07.05 itibarıyla 5.7043/5.7080’den işlem görüyor, kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Küresel düşük faiz beklentilerinin kuvvetlenmesi ve ticaret savaşlarına ilişkin iyimser beklentilerle geçen hafta 5.65’li seviyelere kadar gerileyen dolar/TL, TCMB’nin faiz indirimine gittiği hafta en son 5.69 seviyesinden işlem görmüştü.

 

 

Bankacı bölgedeki gerilimin piyasalarda izlenmeye devam ettiğine, ABD-İran gerilimin küresel piyasalardaki negatif etkisinin ise izlenmeye devam edileceğine dikkat çekti.

Piyasalarda Ortadoğu geriliminin haricinde Fed’den beklenen faiz indirimi ve Perşembe günü yapılacak olan ABD-Çin ticaret müzakerelerinin bir sonraki turunu da yakından izliyorlar.

 

TÜRKİYE’NİN ENERJİ FATURASI 4 MİLYAR DOLAR ARTIYOR

Ekonomistlerin yaptığı hesaplamaya göre petrol fiyatlarında yaşanan her 10 dolarlık artış Türkiye’nin enerji faturasını yaklaşık 4 milyar dolar artırıyor. Ancak bu etki kontratlara göre zamana yayılıyor.

Öte yandan piyasalarda bu hafta ABD, İngiltere ve Japonya merkez bankalarının faiz kararları izleniyor. Küresel merkez bankalarının gerek faiz indirimi gerekse diğer adımlarla genişlemeci politikalarına devam etmesi öngörülüyor.

Özellikle ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimi ve ileriye dönük verilecek mesajların küresel piyasalarda ve gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde belirleyici olması bekleniyor.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Dolar ve Euro ne kadar oldu - 05.06.2020

  Dolar ve Euro ne kadar oldu - 05.06.2020

  Dolar/TL güne 6,76 seviyesinden başladı. Piyasalar bugün, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye açıklamasını izleyecek.
 • Dolar - Euro kaç TL

  Dolar - Euro kaç TL

  1 Haziran 2020 dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.
 • Dün 6.70'in altını test eden dolar/TL tekrar 6.80'ne yöneldi

  Dün 6.70'in altını test eden dolar/TL tekrar 6.80'ne yöneldi

  Dün risk iştahındaki artışla sert düşerek 6.70'in altını test eden dolar bu sabaha yükselişle 6.75'in üzerinde başladı
 • Fitch: Lira’da baskı sürerse faiz artışı gelir

  Fitch: Lira’da baskı sürerse faiz artışı gelir

  Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch, Lira üzerindeki baskının sürmesi hâlinde Türkiye'de faiz oranlarının yükseltilmesini bekliyor. Fitch'e göre IMF programı olasılığıysa çok düşük.
 • Dolar ne kadar oldu? (23.04.2020)

  Dolar ne kadar oldu? (23.04.2020)

  Türkiye'de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle piyasalar kapalı olurken dolar/TL 7 sınırında işlem görmeye devam ediyor. Petrol fiyatları dip seviyelerinden bir miktar yükselişe geçerken corona virüsünün ekonomik…

Yorum Ekle

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN