Dövizde son durum uzman beklentileri -13.09.2019

TCMB'nin faiz kararı sonrasında 5.65 seviyesine kadar gevşeyen dolar yeni güne sakin başlarken, piyasa açılışına dakikalar kala gelen alımlarla yükselişe geçti.


TCMB'nin faiz kararı öncesi 5.75 lira seviyesinde sakin görünen dolar piyasa beklentisinin üzerinde 325 baz puan faiz indirimi sonrası sert düşeşe geçerek 5.65'i gördü.

Yeni günün ilk saatlerinde sakin görünen dolar kuru, piyasa açılışına dakikalar kala yükselişe geçti.

Dolar saat 09:52 itibariyle 5.6741 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 5.6533 lira, en yüksek 5.6783 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.2940 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1088 seviyesinde. Gram altın 274.4 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 15.27 seviyesinde.

TCMB PPK metninde sonraki faiz adımlarının daha sınırlı olabileceği sinyalini verdi. Banka mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla büyük ölçüde uyumlu olduğunu vurgularken, bu söylem piyasada bundan sonraki indirimlerinin son iki PPK'da gerçekleştirilen 425 ve 325 baz puandan çok daha sınırlı olacağı izlenimi yarattı.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı %19.75'ten %16.5'e indirilirken, PPK metninde güncel tahminlerin yılsonu itibarıyla enflasyonun Temmuz Enflasyon Raporu'nda verilen öngörülerin (%13.9) bir miktar altında kalabileceğine işaret ettiğine dikkat çekilerek, şöyle denildi:

"Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin 325 baz puan indirilmesine karar vermiştir. Gelinen noktada, mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla büyük ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmektedir."


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

Yorum Ekle

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN