Döviz sözleşmeler yasağı yürürlüğe girdi. işte TL'ye dönüşün detayları...

Her türlü gayrimenkul, iş ve hizmet sözleşmelerinin döviz üzerinden yapılmasını yasaklayan düzenleme dün yürürlüğe girdi.

Yürürlüğe giren düzenlemeye göre ev, iş yeri satış ve kiralamalarında ödemeler TL ile yapılacak. Sözleşmelerde yer alan bedeller iki yıllık süre için taraflarca Türk lirası olarak yeniden belirlenirken mutabakata varılamazsa, 2 Ocak 2018'den önce akdedilen sözleşmelerdeki döviz bedelinin Türk lirasına çevrilmesinde, 2 Ocak'taki Merkez Bankası efektif satış kuru esas alınacak.

İKİ YIL GEÇERLİ OLACAK

Taraflar anlaşırsa, farklı bedeller üzerinden de Türk lirasına geçiş yapabilecek. Yeni belirlenen bedeller, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) artışa göre belirlenecek. Belirlenen Türk parası cinsinden kira bedeli belirtilen iki yıllık sürenin sonuna kadar geçerli olacak.

YABANCI FUTBOLCUYA İSTİSNA

Türk vatandaşı olmayan kişilerin taraf olduğu sözleşmeler ile ihracat, transit ticaret, ihracat sayılan satış ve teslimlerle döviz kazandırıcı faaliyetler kapsam dışında olacak. Türkiye'de forma giyen yabancı futbolcu sözleşmeleri de istisna kapsamına girecek.


Benzer Yazılar

 • BIST'te kar satışı fırsatı!

  BIST'te kar satışı fırsatı!

  BİST'te 96.500 ve üzerine yükselişler trade amaçlı kar satışı fırsatı olarak takip edilebilir
 • BİST 103 bin puanı hedefleyebilir

  BİST 103 bin puanı hedefleyebilir

  Borsa İstanbul ana düşüşün yüzde 50 düzeltme seviyelerine denk gelen 103.000’leri hedeflemeye devam edecektir
 • Satışta Kapıya Ayak Koyma Tekniği - FITD

  Satışta Kapıya Ayak Koyma Tekniği - FITD

  Hiç devre mülk ya da devre tatil satmak isteyenler tarafından arandınız mı? Size hafta sonu için lüks bir otelde ya da bir tatil köyünde ücretsiz bir tatil önerirler.
 • Gerilla tele-satış ve teknikleri

  Gerilla tele-satış ve teknikleri

  Bugün hiç firmanın, hiç kimsenin rastgele soğuk satış ya da gönüllü satış  ve takibi gibi verimsiz satış taktiklerine harcayacak kaynağı yoktur.
 • Satış noktasında ürünü konumlandırma!

  Satış noktasında ürünü konumlandırma!

  Bugün artık insanlar yalnızca bir ürün değil, o ürünün sağlayacağı yaşam biçimini satınalıyor.  Psikolojide buna özdeşleşme denmektedir. Yani o ürünü tüketen kişi, ürünün vaad ettiği yaşam tarzına kavuşacağına inanıyor...

Yorum Ekle

Kategorilerden Seçmeler