Dolarda ilk hedef 3,13, sonrası zirve yürüyüşü

Yurt içi ve yurt dışındaki gelişmelerin etkisiyle Dolar/TL 3.1140 seviyesini aşarak yeni rekor kırdı. Şu sıralarda Dolar/TL 3.1185 seviyelerinden fiyatlanıyor. Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekçen fiyatlamalarda; TCMB'nin son çeyrekte yavaşlama beklentisi ile 2017 yılı enflasyon beklentisinin yukarı yönlü revize etmesinin ve olumlu gelen ABD verilerinin etkili olduğunu belirtti.

Çekçen, yükselişin sürmesi halinde 3.1200-3.1350 bölgesinin gündeme gelebileceğini kaydetti.

Doların Zirve Yürüyüşü Devam Ediyor


Yurtiçi piyasaların bayram dolayısıyla yarım gün işlem göreceği ancak yurtdışı piyasaların tüm gün açık olacağı bugünkü işlem gününde dolar 3.1140’ı aşarak rekorunu tazeledi. Yine elbette yurtiçi ve yurtdışı gelişmelerin aynı anda yaşandığı bir döneme denk gelmesinden kaynaklı, doların yükselişi daha sert oluyor. Aslında Dolar/TL dün yurtiçi TCMB’nin enflasyon raporu sunumu öncesi önemli bir direnci hızlı aşarak rekorun ilk sinyalini vermişti. Ayrıca olumlu ABD verilerinin de etkili olduğunu ve gelişmekte olan ülke para birimlerinde bir baskı olduğunu belirtelim.


Yurtiçi Gelişmeler de Etkili


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının dün gerçekleştirdiği 3. Enflasyon raporu sunumunda son çeyrekte yavaşlama beklediğini açıklaması ve aynı zamanda 2017 yılı enflasyon beklentisini de yukarı yönlü revize etmesi TL varlıklarında satışları tetikledi. TCMB piyasalara net mesajlar verse de, faiz indirim sürecinde kurun seyrinden ziyade enflasyon görünümünün bir gösterge olduğunu vurguladı. Faiz indiriminin sonuna yaklaşıldığı sinyali verildi ancak faiz indirim alanın halen mevcut olduğunun belirtilmesi kuru yukarı taşıyan etkenler olarak görülebilir. Ayrıca son dönemde olumsuz gelen yurtiçi göstergelere de vurgu yapıldığını belirtelim.


Dışarıda Dolar Yükseliyor 


Yurtdışında ise gelişmekte olan ülke para birimlerinde benzer bir baskının olduğunu görüyoruz. Olumlu gelen ABD verileri ve aynı zamanda önümüzdeki hafta gerçekleşecek ABD Merkez Bankası toplantısına dair beklentiler şimdiden fiyatlanıyor. Bugün ABD tarafında açıklanacak büyüme rakamının beklentileri karşılaması yüksek olasılık ve doların yükselişinin sebepleri arasında gösterilebilir. Ay başından bu yana gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolara karşı performansına bakıldığında benzer bir oynaklık olduğunu izliyoruz. Romanya Ronu Dolar’a karşı aylık %4.15, Polonya Zloty’si %4 dolara karşı kayıp yaşarken, TL %3.8 oranında değer kaybetmiş durumda. Aynı zamanda ABD 10 yıllık tahvil faizinin 1.86’ya çıktığını ve son 4 ayın zirvesine çıktığını belirtelim. Bu FED baskısının arttığına dair önemli bir gösterge olarak dikkat çekiyor.


Hangi Seviyeler Görülebilir


Doların zirve yürüyüşünde aslında piyasalar dün ilk işaret aldı. Tarihinde ilk defa günlü kapanışını 3.1000 üzerinde yaptı. Dolayısıyla yeni güne yükselişle başlaması normal karşılanıyor. Eğer bugün günlük ve haftalık kapanışını 3.1100 üzerinde gerçekleştirirse yeni haftada zirve yürüyüşü sürebilir. Yükselişlerde 3.1200-3.1350 bölgesi görülebilir. Doların artık geri çekilmelerde destek bulacağı seviyeler 3.0900 – 3.1000 bölgesi olabilir. Bu seviyeler üzerinde kaldığı sürece yükseliş isteği devam edebilir. Bu sebeple dolar işlemi yapan yatırımcıların bugünkü kapanış fiyatına dikkat etmeleri gerektiğini söyleyebiliriz.

Adnan Çekçen/Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı

Benzer Yazılar

 • Dolarda son durum ve Doları yüksek tutacak riskler neler

  Dolarda son durum ve Doları yüksek tutacak riskler neler

  Suriye sınırındaki gelişmeler yakından izlenirken, bugün toplanacak Milli Güvenlik Kurulu ve Bakanlar Kurulu öncesi dolar/TL 3.80 seviyesinin hemen altında güne başladı. Gün içinde 3.83'ü gören dolar öğleden sonra 3.81 seviyesine…
 • Dolar ve euroda son durum - 11.01.2018

  Dolar ve euroda son durum - 11.01.2018

  Dolar fiyatları dün Çin'den gelen son dakika haberleriyle 3.80 üzerine çıkmıştı. Dolar yeni güne kapandığı 3.7988 üzerinden fazla dalgalanma olmadan başladı
 • Dolar ne olur? 09.01.2018

  Dolar ne olur? 09.01.2018

  Dolar kuru yıl başından bu yana aşağı yönlü sakin bir seyir izlerken, euro/TL 4.4780 ile 2 ayın en düşük seviyesine geriledi.
 • Dolar yeni haftaya nasıl başladı? 08.01.2018

  Dolar yeni haftaya nasıl başladı? 08.01.2018

  İlk işlemlerin ardından dolar kurunun 3.73'lü seviyelerdeki seyrini devam ettirdiği izleniyor
 • Dolar 2018'de ne olur? Uzmanlar yanıtlıyor?

  Dolar 2018'de ne olur? Uzmanlar yanıtlıyor?

  Global piyasaların büyük bölümünün Noel tatili nedeniyle kapalı olduğu günde Dolar/TL  haftaya 3,81 seviyesinin üzerinde sakin bir seyirde güne başladı. Saat 09:36 itibariyle dolar 3.8092 lira seviyesinde seyreden Dolar 2018 yılında…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN