Dolar ve euro, güne yeni rekorlarla başladı

Ekonomik göstergelerdeki olumsuz gelişmelerin etkisiyle gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışan lira, dolar ve euro karşısında yeni tarihi düşük düzeylere geriledi. Erken işlemlerde dolar 4.3983 liraya, euro da 5.2481 liraya kadar tırmandı.

Analistler, liradaki sert değer kayıplarını, petrol fiyatlarındaki yükselişi, yaklaşan seçimler öncesi artan kamu harcamaları, ekonomik verilerdeki zayıflamanın yanında, enflasyon ve cari işlemler açığının yüksek düzeylerine bağlıyor. Piyasaların gözü bugün, Hazine'nin çıkacağı iki ihaleye özellikle yabancı yatırımcıların ilgisinde olacak.


Erken işlemlerde, dolar 4.39 — 4.40 lira ve euro da 5.23 — 5.24 lira aralığında yeni rekor düzeylere yakın hareket ederken, dün tahvil bono piyasasında yüzde 14'e yakın kapanın gösterge 10 yıllık tahvil ve yüzde 16.10'a yükselen iki yıllık tahvilde bugünkü gelişmeler de izlenecek.

Benzer Yazılar

 • "TL 'zararı durdur' emirlerinden etkilenmiş olabilir"

  "TL 'zararı durdur' emirlerinden etkilenmiş olabilir"

  Credit Agricole: TL Credit Agricole'e göre TL'nin akşam saatlerindeki yukarı yönlü sert hareketinde “zararı durdur” emirlerinin tetiklenmesi etkili olabilir
 • Borsa istanbul'dan dolar hamlesi

  Borsa istanbul'dan dolar hamlesi

  Borsa istanbul döviz varlıklarının tamamını TL Borsa İstanbul: "Borsamızın kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamı bugün itibarıyla Türk lirasına çevrilmiştir" 
 • Dolardan peş peşe yine rekorlar geliyor

  Dolardan peş peşe yine rekorlar geliyor

  Dolar haftalardır hızlı yükselişini sürdürüyor. Gün içinde birden fazla rekor görüyor. Dolar/TL bugün 4.82 TL'yi aştı. Euro ise 5,60'tan işlem görüyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki baskının ötesinde yaklaşan seçimler…
 • Dolar çöküyor mu?

  Dolar çöküyor mu?

  Commerzbank Başekonomisti, doların dünyadaki kilit para birimi statüsünün çöküşe geçtiğini belirterek, bunun kısmen bin yıldan bu yana sürdürülen ABD yaptırım politikasından kaynaklandığını öne sürdü.
 • Cansen: Merkez Bankası'nın yaptığı karşılıksız para basmak

  Cansen: Merkez Bankası'nın yaptığı karşılıksız para basmak

  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) dört ayda 10 milyar TL para bastı. Ocak ayından 124 milyar olan tedavüldeki para miktarı 134 milyar TL’ye ulaştı. İktisatçı Ege Cansen durumu “Buna karşılıksız…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN