Dolar/TL yeniden 5.30'u aştı

Dolar/TL yeniden 5.30 Pazartesi akşamki rekor seviyeye yükselen dolar ve euro yeni güne de yükselişle başladı.


ABD ile ilişkilerde yaşanan gerilim ve makro ekonomik göstergelerdeki bozulma nedeniyle Pazartesi akşamı rekor seviyeye yükselen Dolar/TL bugün de yükselişini sürdürüyor.

Kur bugün % 1'in üzerinde artışla 5.30 seviyesini aşarken euro da %1'in üzerinde yükselerek 6.15'e çıktı.

REKOR SEVİYELER

Pazartesi akşam saatlerinde dolar 5.4222, euro 6.2695, sepet kur ise 5.8170 ile rekor tazelemişti. 

YÜKSELİŞİN NEDENLERİ

İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu Bloomberg HT'ye yüksek risk algısı nedeniyle yaşanan oynaklığın da sertleştiğini belirterek "Kur artışında asıl sebepler makro ekonomik sebepler. Yükselen cari açık, enflasyon, yükselen faizler ve gelişen ülkelere yönelik risk algısının artmasının yanı sıra ABD ile ilişkiler, iran haberleri de etkili oluyor" dedi.

Turşucu kurun iyimser senaryoda en fazla 4.80'e inebileceğini öngördü.

FAİZ ARTIŞI BEKLENTİSİ

Piyasa katılımcıları, kurda devam eden yükselişin sona ermesi için Merkez Bankası'nın faiz artırımına gitmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Dün Bloomberg HT'ye konuk olan Commerzbank Kıdemli Döviz Stratejisti Lutz Karpowitz Merkez Bankası'ndan faiz artışı gelmezse TL'de değer kaybının devam edebileceğini söyledi.

Günün devamında ABD ile ilgili haber akışı takip edilecek.

Benzer Yazılar

 • Uzmanlar yazdı: İşte dolarda dalgalanmanın 9 nedeni!

  Uzmanlar yazdı: İşte dolarda dalgalanmanın 9 nedeni!

  12 Mart’tan başlayarak bir dizi nedenden dolayı 13 Ağustos’a kadar dolar karşısında yüzde 47.5 değer kaybeden TL, bu tarihten sonra 17 Ekim itibariyle yüzde 31.4 değerlendi
 • Dolar bu hafta ne olur, uzman yorumları - 22.10.2018

  Dolar bu hafta ne olur, uzman yorumları - 22.10.2018

  Türkiye-ABD ilişkilerinde ABD'li rahip Andrew Brunson'ın ülkesine dönmesi sonrası beklenen iyimserlik piyasalara yansımaya devam ediyor, uzmanlar bu haftanın en önemli gündem maddesinin ise Merkez Bankası'nın faiz kararı olacağını söyledi.
 • 'Brunson' sonrası kurdaki düşüş kalıcı mı?

  'Brunson' sonrası kurdaki düşüş kalıcı mı?

  ABD'li Rahip Brunson'ın serbest bırakılmasının ardından yönünü aşağı çeviren 5,51’e kadar geriledi. Ancak bu iyimser havanın daha ne kadar devam edeceği merak konusu.
 • Dolar kuru 19 Ekim 2018 Dolar ne kadar?

  Dolar kuru 19 Ekim 2018 Dolar ne kadar?

  Brunson davası sonra ABD-Türkiye arasındaki siyasi-ekonomik ilişkilerin normalleşmesinden ötürü döviz fiyatları düşüşe geçmişti. Serbest piyasada son durum nasıl?
 • Dolar ne kadar oldu? (18.10.2018)

  Dolar ne kadar oldu? (18.10.2018)

  Dün gün içinde dar bir bantta hareket eden küresel piyasalardaki satış baskısıyla 5.70 civarında seyreden dolar/TL bu sabah güne 5.60 seviyesinin hemen altında başladı.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN