Dolar/TL TCMB Başkanı operasyonu sonrası sert yükseldi

Dolar/TL Çetinkaya Dolar Türk Lirası karşısında Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'nın görevden alınması ile birlikte sert yükseldi 


Dolar Türk Lirası karşısında, haftasonunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Murat Çetinkaya'nın görevden alınıp yerine Başkan Yardımcısı Murat Uysal'ın getirilmesinin ardından sert yükseldi.

Uzmanlar, kurdaki bu güçlü yükselişin Merkez Bankası'nın bağımsızlığına ilişkin endişelerina rtmasından kaynaklandığını belirtiyorlar.

Dolar/TL Asya seansında ilk işlemlerde 5.8247 seviyesine kadar çıkarak 25 Haziran'dan bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra geriledi ve 5.75 seviyesi civarında denge bulmaya çalıştı.

Kur geçen hafta yüzde 2.86 düştükten sonra haftayı 5.6280 civarında kapamıştı.

Dolar/TL TSİ 07:50'de yüzde 2.75 yükselişle 5.7514 seviyelerinde seyrediyordu.

Görev süresi 2020 yılında sona erecek olan Çetinkaya Cumartesi sabahı resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile görevden alındı ve yerine Başkan Yardımcısı Uysal getirildi.

Merkez Bankası’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, “Başkan Murat Uysal yaptığı ilk açıklamada Bankamızın kanunla kendisine verilen görev ve yetkiler çerçevesinde temel amacı olan fiyat istikrarını sağlamaya odaklı para politikası araçlarını bağımsız bir şekilde uygulamaya devam edeceğini belirtti. Yeni dönemde fiyat istikrarı ve finansal istikrar hedefleri doğrultusunda uygulanacak politikalar ile ilgili iletişim kanallarının en üst düzeyde kullanılacağını belirten Uysal, bu çerçevede önümüzdeki günlerde bir basın toplantısı düzenleyecektir” denildi.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Parti yormaya başladı!

  Parti yormaya başladı!

  Bu hafta gökyüzünde göktaşı yağmuru var, şehrin ışıklarından uzak bir yerde iseniz seyretmesi çok keyifli olacaktır.
 • Dolar/TL'de haftaya başlangıç ve beklentiler (05.08.2019)

  Dolar/TL'de haftaya başlangıç ve beklentiler (05.08.2019)

  ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD-Çin ticaret savaşını kızıştırmasının ardından küresel bazda risk iştahının azaldığı haftanın son işlem gününde dolar/TL sakin seyretmişti. Dolar yeni haftaya ise 5.61 TL seviyesinde başladı. Piyasalar…
 • Altın fiyatlarında yorulma emareleri...

  Altın fiyatlarında yorulma emareleri...

  Döviz fiyatları ile birlikte bir aşağı bir yukarı yön değiştiren altın fiyatları son günlerde bir miktar düşüş gözleniyor.
 • Dolar/TL sert düştü, uzman yorumları (11.07.2019)

  Dolar/TL sert düştü, uzman yorumları (11.07.2019)

  Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya'nın görevden alınmasının ardından genel olarak TL varlıklarda baskı devam ederken, Fed Başkanı Jerome Powell'ın faiz indirimi beklentilerini artıran açıklamaları sonrası dolar/TL geriledi. Dolar/TL bu…
 • Dolar/TL ne olur uzman beklentileri...

  Dolar/TL ne olur uzman beklentileri...

  Dolar/TL 5.74 Dolar/TL, Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'nın görevden alınmasının ardından Pazartesi günü 5.80'in üzerini görmüştü. Kur, 5.74'ün üzerinde seyrediyor 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler