Dolar/TL TCMB Başkanı operasyonu sonrası sert yükseldi

Dolar/TL Çetinkaya Dolar Türk Lirası karşısında Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'nın görevden alınması ile birlikte sert yükseldi 


Dolar Türk Lirası karşısında, haftasonunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Murat Çetinkaya'nın görevden alınıp yerine Başkan Yardımcısı Murat Uysal'ın getirilmesinin ardından sert yükseldi.

Uzmanlar, kurdaki bu güçlü yükselişin Merkez Bankası'nın bağımsızlığına ilişkin endişelerina rtmasından kaynaklandığını belirtiyorlar.

Dolar/TL Asya seansında ilk işlemlerde 5.8247 seviyesine kadar çıkarak 25 Haziran'dan bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra geriledi ve 5.75 seviyesi civarında denge bulmaya çalıştı.

Kur geçen hafta yüzde 2.86 düştükten sonra haftayı 5.6280 civarında kapamıştı.

Dolar/TL TSİ 07:50'de yüzde 2.75 yükselişle 5.7514 seviyelerinde seyrediyordu.

Görev süresi 2020 yılında sona erecek olan Çetinkaya Cumartesi sabahı resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile görevden alındı ve yerine Başkan Yardımcısı Uysal getirildi.

Merkez Bankası’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, “Başkan Murat Uysal yaptığı ilk açıklamada Bankamızın kanunla kendisine verilen görev ve yetkiler çerçevesinde temel amacı olan fiyat istikrarını sağlamaya odaklı para politikası araçlarını bağımsız bir şekilde uygulamaya devam edeceğini belirtti. Yeni dönemde fiyat istikrarı ve finansal istikrar hedefleri doğrultusunda uygulanacak politikalar ile ilgili iletişim kanallarının en üst düzeyde kullanılacağını belirten Uysal, bu çerçevede önümüzdeki günlerde bir basın toplantısı düzenleyecektir” denildi.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Yatırımlarınızın yönü ne olmalı?

  Yatırımlarınızın yönü ne olmalı?

  Boğa piyasasının hızlandığı şu günlerde para tutmak oldukça tehlikeli. Borsa sürekli yükselirken yatırım aracı olarak kullanılmayan para değersizleşebilir.
 • Dolar ne kadar oldu? (21.01.2020)

  Dolar ne kadar oldu? (21.01.2020)

  Geçen hafta 5.85 seviyesinin altına gerileyen dolar/TL bu hafta 5.90'ın üzerine çıktı. Gözler Türkiye'den de geniş katılımın olduğu Davos zirvesinde olacak.
 • Majör, mi̇nör ve egzoti̇k pari̇te nedi̇r?

  Majör, mi̇nör ve egzoti̇k pari̇te nedi̇r?

  Pariteler ya da diğer söylemi ile döviz çiftleri, kendilerini oluşturan para birimlerine göre çeşitlere ayrılır. Parite çeşitleri ise gerek likidite, gerekse kazanç fırsaltlarının doğru değerlendirilmesi ve işlem stratejilerinin oluşturulması açısıdnan…
 • Dolar/TL kurunda son durum ve uzman görüşleri…

  Dolar/TL kurunda son durum ve uzman görüşleri…

  Dolar/TL güne 5.87 seviyesinde başladı. Gözler perşembe günü Merkez Bankası'nın alacağı faiz kararında.
 • Dolar/TL 5.95'in altına geriledi!

  Dolar/TL 5.95'in altına geriledi!

  Dolar/TL 5.95Jeopolitik risklerin etkisiyle 5.97'ye tırmanan dolar bugün 5.94'e çekildi

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler