Dolar/TL ne oldu?(12.02.2019)

Dolar/TL ABD faiz artış hızındaki yavaşlama ve TCMB'nin sıkı duruş söylemlerinin yarattığı iyimserlikle bir süredir işlem gördüğü 5.25 civarından,

dolar endeksindeki değerlenmenin sekizinci güne taşınmasıyla birlikte yönünü sınırlı da olsa yukarı çevirdi. Bu sabah güne dolar/TL 5.28 seviyesinde başladı.

Dolar endeksi Cuma kapanışa göre hafif yükselişle 96.8 civarında işlem gördü ve art arda sekizinci günde de yükseliş kaydetti. Bankacılar gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde doların sekizinci gününde de değer kazanma eğiliminin sürmesiyle birlikte bir miktar değer kaybı yaşandığını TL’nin de ortalamanın bir miktar daha üzerinde bir performans gösterdiğini belirttiler.

Dolar ne oldu?
Dolar/TL 5.2801/5.2842 seviyesinde bulunuyor. Euro/TL ise 5.9506/5.9573'dan işlem görüyor.
Geçen yıl Ağustos ayında yaşanan kur şokunun ardından Türkiye ekonomisi yavaşlama eğilimine girmiş, faizler, işsizlik ve enflasyon yönünü yukarı çevirmişti. Bu süreçte iktisadi faaliyette belirgin bir yavaşlama yaşanırken bu hafta açıklanacak olan Aralık ayına ilişkin sanayi üretimi, ödemeler dengesi, Ekim Kasım Aralık dönemini kapsayan işgücü istatistikleri ve Ocak ayı bütçe gerçekleşmeleri, TCMB beklenti anketi piyasalarda yakından takip edilecek.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Dolar/TL ne oldu? (14.02.2019)

  Dolar/TL ne oldu? (14.02.2019)

  ABD ile Çin'in aralarındaki ticaret gerilimini giderecek bir uzlaşıya varacakları beklentisiyle dün güne düşüşle başlayan dolar/TL gün içinde dar batta 5.25'in etrafında seyretti.
 • Dolar/TL kuru ne oldu? (11.02.2019)

  Dolar/TL kuru ne oldu? (11.02.2019)

  Dolar endeksindeki yükseliş, gelişmekte olan ülke para birimlerinde gözlenen bozulma ardından bu sabah güne 5.27 seviyesinin hemen altında başladı.
 • Dolar güne nasıl başladı

  Dolar güne nasıl başladı

  İç piyasalarda siyasi gelişmelerin yanı sıra, Kasım ayı enflasyon rakamları yakından takip edilirken, ABD verilerini ve Dolar Endeksinin hareketini fiyatlayan Dolar/TL kuru gün boyunca dalgalı bir seyir izledi. Dolar/TL dünkü gevşemenin…
 • Altın ETF fonların desteği ile yükseliyor

  Altın ETF fonların desteği ile yükseliyor

  Altın, yatırımcıların exchange traded fonları (ETF) yoluyla gelen alımlar sonrası yükselişini ikinci güne taşıdı. Altın, ABD'de faiz artırımına gidileceğine ilişkin beklentilerin doları Mart ayından bu yana en yüksek seviyesine yükseltmesine karşın,…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler