Dolar/TL ne kadar oldu? (05.12.2018)

Petrol fiyatlarındaki yükseliş ve TCMB'nin erken bir faiz indirimi yapabileceği endişesiyle yukarı yönlü seyrini sürdüren dolar/TL bu sabah güne 5.38 seviyelerinde başladı.

TL’nin dolar karşısında gelişmekte olan ülke para birimlerine göre yaşadığı negatif ayrışma bugün de benzer şekilde devam etti. TL dün yüzde 3’e yakın değer kaybederken, benzer para birimlerinde yüzde 1’e yaklaşan değer kazançları gözlendi.

Petrol fiyatlarındaki 86 dolarlardan 60 doların altına yaşanan sert düşüş sonrası dün başlayan yükseliş eğilimi TL’yi baskılamayı sürdürürken, bankacılar enflasyon verisi sonrası piyasada TCMB’nin para politikasının yakından izleneceğini söylemişlerdi.

Dolar ne kadar oldu?
Dolar/TL 5.3861/5.3890'dan, Euro/TL ise 6.1083/6.1019'dan işlem görüyor

Bankacılar “para politikasında sıkı duruşun uzun süre korunacağı” söylemini koruyan TCMB’nin önümüzdeki döneme yönelik para politikası söylemlerinin artık daha yakından takip edileceğini belirtiyorlar. Piyasa TCMB’den gevşeme adımı beklese de bu beklentiler genellikle 2019’un ikinci yarısına yönelik. Dün açıklanan enflasyon verisinin ardından ise TCMB’nin daha erken bir adım atıp atmayacağı piyasanın gündemine girmişti.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “TL’deki değer kaybında üç etken var. İlki petrol fiyatları… Petrol piyasasındaki arz fazlasına yönelik OPEC hamleleri izleniyor. İkinci etken ise TCMB’nin erken seçim öncesi olması gerekenden daha erken bir faiz indirimi yapabileceği endişesi” dedi.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN