Dolar/TL ne kadar oldu? (05.02.2019)

Dolar/TL geçen hafta test ettiği iki ayın en düşük seviyelerinin hemen üzerinde güne başladıktan sonra enflasyon verileriyle her iki yönlü dalgalansa da günü anlamlı bir değişim olmadan tamamlamıştı. Bu sabah ise Dolar/TL güne 5.21 seviyesinde başladı.

TCMB’nin sıkı duruş söylemi ve ABD Merkez Bankası’nın faiz artışında acele etmeyeceği açıklaması sonrası gerileyen dolar/TL’de 5.20’nin hemen üzerindeki hareket devam ediyor.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın geçen hafta yılın ilk enflasyon raporunda enflasyonda “ikna edici bir düşüş görülene kadar sıkı duruş sürdürülecek” mesajını vermesi piyasada TCMB’nin Mart ayındaki yerel seçimler öncesinde faiz oranlarını düşürebileceği yönündeki tedirginliği ortadan kaldırdı.

TL’de iyimser ve sakin seyrin bugün de sürmesi beklenirken, TCMB’nin bugün ve yarın gerçekleştireceği yatırımcı toplantısında verilebilecek mesajlar izlenecek.

Öte yandan piyasada Suriye ve Venezuela konusundaki gelişmeler, ABD-Çin ticaret görüşmeleri ve Brexit yakından takip ediliyor.


Dolar/TL 5.2118/5.2134 seviyelerinden, euro/TL 5.9586/5.9639 seviyelerinden işlem görüyor.

Yurtiçinde bugün saat 1000’da aylık fiyat gelişmeleri raporu, saat 1430’da reel efektif döviz kuru endeksi açıklanacak. Yurtdışında ise saat 1155’te Almanya hizmetler PMI, saat 1200’de Euro bölgesi hizmetler PMI, saat 1300’te Euro bölgesi perakende satışlar ve saat 1800’de ABD ISM hizmetler endeksi açıklanacak.

Dolar/TL, yılın ilk enflasyon raporu toplantısında verilen mesajlarla geçen hafta 5.35’li seviyelerden iki ayın en düşüğü olan 5.1612’ye kadar gerilemiş ancak Cuma günü Çin PMI verilerinin yarattığı satış baskısı ve ABD Türkiye ilişkilerine ilişkin soru işaretleriyle 5.20’nin üzerine çıkmıştı.

Integral Yatırım Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya Özer, TCMB’nin sıkı para politikası duruşuna ilişkin kararları ve Fed açıklamalarının etkisinin hala kurda hissedildiğini söyleyerek, “Dolar/TL’de farklı bir teknik görüntü beklemiyoruz sıkışık seyir var ve yükselişler satış baskısı ile karşılanmaya devam ediyor. TL için risk unsurları şu anda stabil dolayısıyla dolar/TL’de sakin seyir bekliyoruz, 5.10-5.35 arasındaki sıkışık seyri izlemeye devam edeceğiz. ABD Başkanı Donald Trump’ın kongrede yapacağı konuşma izlenecek. Öte yandan Suriye ya da Venezuela konusunda ekstra haber akışı gelirse genel görünümdeki sakinliği bozabilir” dedi.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Etiketler:

Benzer Yazılar

 • Dolar/TL kuru ne oldu? - 15.08.2019

  Dolar/TL kuru ne oldu? - 15.08.2019

  Küresel düşük faiz beklentilerinin gelişmekte olan piyasalara yönelik risk iştahını ve getiri arayışını artırdığı bir ortamda, sağladığı yüksek getiri ile TL öne çıkarken, dolar/TL bayramın bitmesiyle birlikte yönünü yukarı çevirdi.
 • Parti yormaya başladı!

  Parti yormaya başladı!

  Bu hafta gökyüzünde göktaşı yağmuru var, şehrin ışıklarından uzak bir yerde iseniz seyretmesi çok keyifli olacaktır.
 • Dolar/TL kuru ne oldu, beklenti nedir? - 09.08.2019

  Dolar/TL kuru ne oldu, beklenti nedir? - 09.08.2019

  ABD ve Çin arasındaki ticaret ve kur savaşlarının küresel piyasaları baskılamasına karşın, küresel düşük faiz beklentileri gelişmekte olan piyasalara yönelik risk iştahını artırıyor.
 • Dolar/TL kuru ne oldu? - 08.08.2019

  Dolar/TL kuru ne oldu? - 08.08.2019

  ABD ve Çin arasındaki ticaret ve kur savaşlarının küresel piyasaları baskılamasına karşın olumlu seyreden gelişmekte olan ülke para birimleri arasında TL öne çıkmaya devam ediyor.
 • Dolar/TL kuru ne oldu? - 07.08.2019

  Dolar/TL kuru ne oldu? - 07.08.2019

  ABD'nin Çin'i kur manipülatörü ilan etmesi zaten kırılgan olan yatırımcı güvenini daha da zedelese de TL dahil gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında pozitif bir seyir izledi. Dolar/TL bu…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler