Dolar/TL kuru ne oldu? - 18.07.2019

Yurtiçinde son günlerdeki olumsuz haber akışı ve devam eden risklere rağmen iyimser bir havanın gözlendiği piyasada dolar/TL bu sabah güne 5.70 seviyesinin hemen altında başladı.

Yabancı yatırımcıların artık fazla işlem yapmaması ve son dönemde yoğun alım yapan yerli bireysel yatırımcının dolar talebinin azalmasının, TCMB’nin faiz indirim miktarına yönelik belirsizlik nedeniyle Fed’den faiz indirim beklentisinin küresel risk iştahını desteklediği bir ortamda olumsuz haber akışına rağmen kurda fiyatlamaların sınırlı kalmasına neden olduğu belirtiliyor.

Dolar/TL saat 07.17 itibarıyla 5.6807/5.6862'den işlem gördü. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

“Piyasa açıkçası F35 verilip verilmemesi konusuna şu an çok önem vermiyor” diyen bir bankacı, “Zaten hali hazırda S-400 konusu ile ilgili risk primi kurda fiyatlanmış durumda. Trump’ın dünkü açıklamaları da daha fazla olumsuzluk içermiyor” dedi.

Aynı bankacı, “TCMB başkanının görevden alınmasını piyasa atlatmış durumda, beklentilerin çok üzerinde bir faiz indirimi gelmeyebilir düşüncesi de oluşmaya başladı. Örneğin Morgan Stanley 250 baz puanlık indirim beklentisini açıkladı. Bütün bu gelişmelerle kurda bir miktar gevşeme görüyoruz” dedi.

Fed’in Temmuz’da ve yılın kalanında faiz indirimi yapacağı beklentisi gelişmekte olan piyasalara olumlu yansırken, iç riskler nedeniyle benzer para birimlerinin gerisinde kalan TL’nin bu açığı kapamaya çalıştığı belirtiliyor.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Piyasalar FED faiz kararını bekliyor!

  Piyasalar FED faiz kararını bekliyor!

  Bu akşam açıklanacak ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz kararı yatırımcıların odağında yer alıyor.
 • Dolar/TL kuru ne oldu? - 11.12.2019

  Dolar/TL kuru ne oldu? - 11.12.2019

  Dolar'da ufak hareketlenmeler sürüyor. TCMB'nin Perşembe günkü faiz kararının beklendiği piyasada dolar/TL 23 Ekim'den bu yana en yüksek seviye olan 5.80 civarındaki hareketini sürdürüyor.
 • TCMB haftasında piyasaların seyri nasıl olacak - Belgin Maviş yazdı

  TCMB haftasında piyasaların seyri nasıl olacak - Belgin Maviş yazdı

  A1 Capital'den usta borsacı Belgin Maviş, gözlerin merkez bankalarında olacağı haftada piyasaları Borsa Gündem'e analiz etti... İşte Maviş'in o yazısı:
 • Dolar kuru ne oldu? - 09.12.2019

  Dolar kuru ne oldu? - 09.12.2019

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Amerikan Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz kararlarının beklendiği haftaya dolar/TL 5.80 seviyesinin altında başladı.
 • Dolar/TL kuru ne oldu? - 06.12.2019

  Dolar/TL kuru ne oldu? - 06.12.2019

  Dolar/TL bir süredir sıkıştığı dar banttaki seyrini dün de sürdürürken, benzer para birimlerinden negatif ayrışan TL'deki bu hareketin petrol fiyatlarındaki yükselişten kaynaklandığı belirtiliyor. Dolar /TL bu sabah güne 5.75 seviyesinin…

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler