Dolar/TL kuru ne oldu?(08.03.2019)

Merkez Bankası faizleri artırmazken faiz indirimi konusunda da en ufak bir sinyal vermemesine rağmen dolar/TL bu sabah 5.46 seviyesinin hemen altında işlem görüyor.

Piyasalarda yaşanan tepkinin, başta S400-Patriot tercihi olmak üzere ABD-Türkiye ilişkileri, küresel ticaret savaşları, yavaşlayan ekonomiyi desteklemek adına atılan ve atılabilecek genişlemeci adımlar zaman zaman piyasalar üzerinde baskı unsuru yaratıyor. Dolar/TL ise saat 07:00 itibari ile 5.4560/ 5.4570 seviyesinde işlem görüyor. Doların söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Türkiye ABD ilişkilerine ilişkin endişeler TL’yi baskılarken piyasalar “S-400 yeni Brunson mı olacak?” sorusunun yanıtını arıyor.

TL’deki değer kaybı her ne kadar PPK kararının ardından başlasa da bankacılar tepkinin TCMB kararına yönelik oluşmadığına dikkat çektiler.

İşlemcilere göre, başta S400-Patriot tercihi olmak üzere ABD-Türkiye ilişkileri, küresel ticaret savaşları, yavaşlayan ekonomiyi desteklemek adına atılan ve atılabilecek genişlemeci adımlar zaman zaman piyasalar üzerinde baskı unsuru yaratıyor.

Türkiye Rusya’dan S-400 füze sistemleri satın alınmasına ilişkin anlaşma imzalamış ve teslimat sürecinin Temmuz ayından itibaren başlayacağı açıklanmıştı.

 


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Dolar/TL kuru ne oldu? - 17.05.2019

  Dolar/TL kuru ne oldu? - 17.05.2019

  Dolar/TL geniş bantta sert dalgalanmaların ardından bu sabah güne 6.10 TL'nin hemen altın başladı.
 • Dolar/TL kuru ne oldu? - 16.05.2019

  Dolar/TL kuru ne oldu? - 16.05.2019

  Dolar/TL geniş bantta sert dalgalanmaya devam ederken, İstanbul seçimlerinin yenilenme kararı ardından piyasalarda siyaset gündemi, küresel piyasalar, veri gündemi ve ABD ile ilişkiler takip ediliyor.
 • Dolar /TL kuru ne oldu? - 15.05.2019

  Dolar /TL kuru ne oldu? - 15.05.2019

  Merkez Bankası'nın 150 baz puanlık sıkılaştırmasının yanı sıra TL'yi desteklemek için kamu bankalarının geçen hafta 4.5 milyar dolara ulaşan döviz satışlarının da desteğiyle dolar/TL hafta sonunda 5.95'li seviyelere gerilese de…
 • TCMB'na dair Reuters açıklaması piyasaları altüst etti!

  TCMB'na dair Reuters açıklaması piyasaları altüst etti!

  Reuters’a bilgi veren üç üst düzey ekonomi kaynağı, merkezi yönetim bütçesinde açığın şu anda öngörülenden daha fazla olduğu ve bütçenin desteklenmesi için böyle bir adımın atılmasının planlandığını kaydetti.
 • Dolar/TL kuru ne oldu? - 13.05.2019

  Dolar/TL kuru ne oldu? - 13.05.2019

  Geçen hafta artış trendine giren dolar kuru yeni haftaya düşüşle başladı. Geçen hafta Merkez Bankası'nın TL'yi kısıp dövizi bollaştırma hamleleri ile toparlanmaya çalışan dolar/TL bu sabah yeni haftaya 5.97 seviyesinin…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN