Dolar/TL kuru ne oldu? - 07.08.2019

ABD'nin Çin'i kur manipülatörü ilan etmesi zaten kırılgan olan yatırımcı güvenini daha da zedelese de TL dahil gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında pozitif bir seyir izledi. Dolar/TL bu sabah güne 5.53 seviyesinde başladı.

TL dün dolar karşısında en iyi performansı gösteren para birimi olurken, önceki gün Çin- ABD gerilimi endişeleriyle 5.6190’a kadar yükselen bu sabah ise 5.53 civarında işlem görüyor.

Analistler TL’nin yüksek getiri sunmaya devam etmesi ve küresel merkez bankaların genişlemeci politikalarının TL’deki pozitifi seyirde etkili ana unsurlar olduğunu belirtiyor. Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentiler, S-400 konusunun daha arka planda kalması ve risk primindeki düşüş de TL’ye destek olmaya devam ediyor. Öte yandan TL’de açığa satışın maliyetinin yüksek olduğuna dikkat çeken analistler bunun da kurda yukarı yönlü spekülatif hareketleri engellediğini belirtiliyor.

Dolar/TL saat 07.20 itibari ile güne 5.5271/ 5.5284 seviyesinde işlem görüyor. Doların söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Türkiye piyasasının yabancı katılım açısından çok daraldığını söyleyen TD Securities’den Cristian Maggio, “Bu yılın başlarında Londra swap piyasasında yaşanan sıkışma pek çok işlemci için acı vericiydi ve bazıları bunun tekrarlanabileceğinden endişe duyuyor. Türkiye piyasasında likidite çok bozuldu ve para yapamayacaksanız hatta para kaybedecekseniz, neden bu piyasaya giresiniz?” dedi.

Diğer taraftan küresel büyüme endişeleri ve ticaret savaşları, Brexit, Akdeniz’de AB ile yaşanan gerginlik ve jeopolitik gelişmeler de baskı unsuru olarak piyasaların gündeminde kalmaya devam ediyor.

Kaynak:sozcu.com.tr

Benzer Yazılar

 • Dolar ve Euro ne kadar oldu - 05.06.2020

  Dolar ve Euro ne kadar oldu - 05.06.2020

  Dolar/TL güne 6,76 seviyesinden başladı. Piyasalar bugün, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye açıklamasını izleyecek.
 • Dolar - Euro kaç TL

  Dolar - Euro kaç TL

  1 Haziran 2020 dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.
 • Fitch: Lira’da baskı sürerse faiz artışı gelir

  Fitch: Lira’da baskı sürerse faiz artışı gelir

  Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch, Lira üzerindeki baskının sürmesi hâlinde Türkiye'de faiz oranlarının yükseltilmesini bekliyor. Fitch'e göre IMF programı olasılığıysa çok düşük.
 • Dolar ne kadar oldu? (23.04.2020)

  Dolar ne kadar oldu? (23.04.2020)

  Türkiye'de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle piyasalar kapalı olurken dolar/TL 7 sınırında işlem görmeye devam ediyor. Petrol fiyatları dip seviyelerinden bir miktar yükselişe geçerken corona virüsünün ekonomik…
 • Dolar kuru ne oldu? - 14.04.2020

  Dolar kuru ne oldu? - 14.04.2020

  Piyasalar corona virüsünün etkilerini etkilerini takip ederken Amerikan Merkez Bankası'nın dolar takas hattına dahil olmayan Türkiye, IMF'nin corona yardımı fonuna da başvurmayacak.

Yorum Ekle

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN