Dolar/TL kuru ne oldu? - 06.08.2019

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının kızışması ile yatırımcıların Japon yeni, tahvil ve altın gibi güvenli varlıklara yönelmesiyle dolar/TL bu sabah güne 5.55 TL seviyesinde güne başladı.

Küresel piyasalar, ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’den ithal 300 milyar dolar tutarındaki ürüne 1 Eylül’den itibaren %10 ek gümrük vergisi getireceğini açıklamasının ardından, bir aylık ticaret ateşkesinin bittiği gerekçesiyle tedirgin. Çin bunun karşısında savaşacağını açıkladı.

Ticaret savaşı kaygıları ile yatırımcıların Japon yeni, tahvil ve altın gibi güvenli liman varlıklara yönelmesi ile Asya hisse senetleri dokuz ayın en büyük günlük düşüşünü kaydederken; yuan 10 seneden uzun bir sürenin en düşük seviyesine geriledi.

Dolar/TL saat 07.10 itibarıyla 5.5561/5.5577'den işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Temmuz’da KDV ve ÖTV indirimlerinin sonlanmasının yanı sıra yapılan elektrik zammı sonucu %1.36 artış gösterdi, ancak gıda fiyatlarının öngörülerin üzerinde gerilemesiyle beklentilerin altında kaldı.

Yıllık enflasyon Temmuz’da Haziran’daki %15.72’den %16.65’e çıkarken, Ağustos’ta baz etkisinin yapılan doğalgaz ve son sigara zamlarının enflasyonda yaratacağı yükselişi sınırlaması bekleniyor.

Ekonomistler, baz etkisinin daha da artacağı Eylül-Ekim aylarında ise enflasyonda sert gerileme öngörüyor.

400 BAZ PUAN İNDİRİM OLASI GÖZÜKÜYOR
TCMB’nin Temmuz enflasyonunu projeksiyonlarına dahil etmiş olması nedeniyle para politikasına bir etkisi beklenmezken, TCMB’nin “makul reel faiz” söyleminin ardından yılın kalanında 400 baz puana kadar bir indirim olası görülüyor.

Öte yandan TCMB bugün iki adım attı. Yabancı para zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 100 baz puan artırılmasına, aynı zamanda TCMB nezdinde dolar cinsinden tutulan zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara uygulanan faiz oranının 100 baz puan indirilerek %1 olarak belirlenmesine karar verdi. TCMB söz konusu değişiklikler ile piyasadan yaklaşık 2.1 milyar dolar likidite çekilmesinin beklendiğini duyurdu.

TCMB ayrıca döviz karşılığı TL swap işlemlerinin, geleneksel ihale (çoklu fiyat) yöntemiyle 1, 3 ve 6 ay vadeli olarak da gerçekleştirilmesine karar verildiğini duyurdu.

Analistler TL’nin hala yüksek getiri sunmaya devam etmesi, küresel merkez bankaların genişlemeci politikalara yeniden yönelmesi ve Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentilerin ardından risk primindeki düşüşün TL’ye destek olmaya devam ettiğini belirtiyor.

Kaynak: sozcu.com.tr


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Dövizde son durum ve uzman beklentileri - 23.09.2019

  Dövizde son durum ve uzman beklentileri - 23.09.2019

  Dolar/TL haftaya 5.75 seviyelerinin altında başlarken gözler New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda olacak. Bu hafta iç piyasalarda gündemi belirleyecek bir veri açıklanmayacak.
 • Dövizde son durum ve uzman beklentileri - 20.09.2019

  Dövizde son durum ve uzman beklentileri - 20.09.2019

  ABD Merkez Bankası'nın (Fed) beklendiği gibi politika faizini 25 baz puan düşürmesi ancak faizlerin daha düşürülmesi için gereken eşiği yükselttiğinin sinyalini vermesinin ardından yükselen dolar/TL, bu sabah güne 5.73 seviyesinin…
 • Dövizde son durum ve uzman beklentileri - 19.09.2019

  Dövizde son durum ve uzman beklentileri - 19.09.2019

  Küresel petrol fiyatlarının bir anda yükselmesiyle dalgalanan Türkiye piyasalarına dün Fed'den iyi haber geldi. Amerikan Merkez Bankası faizleri 25 baz puan düşürürken ilerisi için daha fazla faiz indirimi gelebileceğinin sinyalini…
 • Dövizde son durum ve uzman beklentileri - 18.09.2019

  Dövizde son durum ve uzman beklentileri - 18.09.2019

  Suudi Arabistan'ın petrol üretiminin saldırı sonrası ilk öngörülenden daha kısa sürede eski haline geleceği haberi sonrası petrol fiyatları %5'in üzerinde gerilerken dolar/TL'de bu sabah güne 5.71 seviyesinin hemen altında başladı.
 • Dövizde son durum uzman beklentileri - 17.09.2019

  Dövizde son durum uzman beklentileri - 17.09.2019

  Petrol fiyatları, Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine Cumartesi günü yapılan saldırının arz endişelerini artırmasının ardından dört ayın zirvesine yükselirken, dolar/TL de bu sabah güne 5.74 seviyesinin hemen altında başladı.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler