Dolar/TL'de yeni haftada beklenti ne yönde?

Dolar/TL Fitch sonrası yeni haftada dalgalanıyor Kur geçen haftaki sert dalgalanmalar ve Fitch kararı sonrası yeni haftada yükseliş ve düşüşler arasında gidip geliyor 

Dolar yeni haftaya dalgalı seyirle başladı, kur yeni günde 4.82-4.84 bandında dalgalanıyor.

Euro/TL %0.3 artışla 5.66'da, dolar endeksi ise hafif düşüşle 94 seviyesinde işlem görüyor. Geçen hafta Dolar/TL 4.97 ile rekor seviyeyi görmüş, haftayı 4.85 civarında tamamlamıştı.

FITCH SONRASI DOLAR

Piyasaların merakla beklediği Fitch kararı Cuma akşamı açıklandı. Fitch Türkiye'nin kredi notunu "BB+"dan "BB" seviyesine indirdi, not görünümünün "negatif" olduğunu duyurdu.

Not düşüşünün ardından kur 4.88 ile gün içi en yüksek seviyesini test etti.

İnfo Yatırım FX Araştırma Uzmanı Cem Gönen "Not indirimi çok beklenmiyordu çünkü kabine daha yeni oluşmuştu, ama piyasa bunu genel olarak fiyatlamış gibiydi, karar kurda çok fazla bir etki yaratmadı. Dolarda 4.80'i aşağı kırabilirsek TL varlıklar için biraz daha olumlu hareket görebiliriz" diye konuştu.

Haftanın devamında Fed Başkanı Jerome Powell'in ABD Kongresi'nde yapacağı sunum takip edilecek. İçeride yeni oluşan kabine sonrası gelişmeler, dışarıda ticaret savaşları konuları da bu hafta piyasaların radarında olacak.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Dolar/TL kuru ne oldu? - 19.04.2019

  Dolar/TL kuru ne oldu? - 19.04.2019

  Dolar/TL seçim belirsizliğinin ortadan kalktığı algısıyla önceki gün sert düşüş yaşamıştı. Bu sabah ise Dolar/TL güne 5.83 seviyesinin hemen altında başladı.
 • BİST güne düşüşle başladı!

  BİST güne düşüşle başladı!

  Borsa İstanbul güne, küresel piyasalara paralel hareketle %0.30 oranında düşüşle 97.911 puandan başladı
 • Dolar/TL kuru ne oldu?

  Dolar/TL kuru ne oldu?

  Dolar/TL seçim belirsizliğinin ortadan kalktığı algısıyla dün yaşanan sert düşüş sonrası yeniden 5.80 civarında güne başladı.
 • Dolar/TL kuru ne oldu? - 17.04.2019

  Dolar/TL kuru ne oldu? - 17.04.2019

  Dolar/TL dün 22 Mart'tan beri ilk kez 5.8250'nin üzerine çıkarken, bankacılar piyasada İstanbul başta olmak üzere seçim sonuçlarına ilişkin belirsizliğin baskısının sürdüğüne dikkat çekiyor.
 • S&P: Reform paketi TL'ye güven için yeterli değil

  S&P: Reform paketi TL'ye güven için yeterli değil

  S&P analisti Frank Gill, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın geçen hafta açıkladığı 2019 yılı reform paketinin Türk hane halkları ve yabancı yatırımcıların TL'ye olan güvenini yeniden tesis etmek için…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN