Dolar/TL'de yeni haftada beklenti ne yönde?

Dolar/TL Fitch sonrası yeni haftada dalgalanıyor Kur geçen haftaki sert dalgalanmalar ve Fitch kararı sonrası yeni haftada yükseliş ve düşüşler arasında gidip geliyor 

Dolar yeni haftaya dalgalı seyirle başladı, kur yeni günde 4.82-4.84 bandında dalgalanıyor.

Euro/TL %0.3 artışla 5.66'da, dolar endeksi ise hafif düşüşle 94 seviyesinde işlem görüyor. Geçen hafta Dolar/TL 4.97 ile rekor seviyeyi görmüş, haftayı 4.85 civarında tamamlamıştı.

FITCH SONRASI DOLAR

Piyasaların merakla beklediği Fitch kararı Cuma akşamı açıklandı. Fitch Türkiye'nin kredi notunu "BB+"dan "BB" seviyesine indirdi, not görünümünün "negatif" olduğunu duyurdu.

Not düşüşünün ardından kur 4.88 ile gün içi en yüksek seviyesini test etti.

İnfo Yatırım FX Araştırma Uzmanı Cem Gönen "Not indirimi çok beklenmiyordu çünkü kabine daha yeni oluşmuştu, ama piyasa bunu genel olarak fiyatlamış gibiydi, karar kurda çok fazla bir etki yaratmadı. Dolarda 4.80'i aşağı kırabilirsek TL varlıklar için biraz daha olumlu hareket görebiliriz" diye konuştu.

Haftanın devamında Fed Başkanı Jerome Powell'in ABD Kongresi'nde yapacağı sunum takip edilecek. İçeride yeni oluşan kabine sonrası gelişmeler, dışarıda ticaret savaşları konuları da bu hafta piyasaların radarında olacak.

Benzer Yazılar

 • Uzmanlar yazdı: İşte dolarda dalgalanmanın 9 nedeni!

  Uzmanlar yazdı: İşte dolarda dalgalanmanın 9 nedeni!

  12 Mart’tan başlayarak bir dizi nedenden dolayı 13 Ağustos’a kadar dolar karşısında yüzde 47.5 değer kaybeden TL, bu tarihten sonra 17 Ekim itibariyle yüzde 31.4 değerlendi
 • Dolar bu hafta ne olur, uzman yorumları - 22.10.2018

  Dolar bu hafta ne olur, uzman yorumları - 22.10.2018

  Türkiye-ABD ilişkilerinde ABD'li rahip Andrew Brunson'ın ülkesine dönmesi sonrası beklenen iyimserlik piyasalara yansımaya devam ediyor, uzmanlar bu haftanın en önemli gündem maddesinin ise Merkez Bankası'nın faiz kararı olacağını söyledi.
 • 'Brunson' sonrası kurdaki düşüş kalıcı mı?

  'Brunson' sonrası kurdaki düşüş kalıcı mı?

  ABD'li Rahip Brunson'ın serbest bırakılmasının ardından yönünü aşağı çeviren 5,51’e kadar geriledi. Ancak bu iyimser havanın daha ne kadar devam edeceği merak konusu.
 • Dolar kuru 19 Ekim 2018 Dolar ne kadar?

  Dolar kuru 19 Ekim 2018 Dolar ne kadar?

  Brunson davası sonra ABD-Türkiye arasındaki siyasi-ekonomik ilişkilerin normalleşmesinden ötürü döviz fiyatları düşüşe geçmişti. Serbest piyasada son durum nasıl?
 • Dolar ne kadar oldu? (18.10.2018)

  Dolar ne kadar oldu? (18.10.2018)

  Dün gün içinde dar bir bantta hareket eden küresel piyasalardaki satış baskısıyla 5.70 civarında seyreden dolar/TL bu sabah güne 5.60 seviyesinin hemen altında başladı.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN