Dolar/TL'de yeni haftada beklenti ne yönde?

Dolar/TL Fitch sonrası yeni haftada dalgalanıyor Kur geçen haftaki sert dalgalanmalar ve Fitch kararı sonrası yeni haftada yükseliş ve düşüşler arasında gidip geliyor 

Dolar yeni haftaya dalgalı seyirle başladı, kur yeni günde 4.82-4.84 bandında dalgalanıyor.

Euro/TL %0.3 artışla 5.66'da, dolar endeksi ise hafif düşüşle 94 seviyesinde işlem görüyor. Geçen hafta Dolar/TL 4.97 ile rekor seviyeyi görmüş, haftayı 4.85 civarında tamamlamıştı.

FITCH SONRASI DOLAR

Piyasaların merakla beklediği Fitch kararı Cuma akşamı açıklandı. Fitch Türkiye'nin kredi notunu "BB+"dan "BB" seviyesine indirdi, not görünümünün "negatif" olduğunu duyurdu.

Not düşüşünün ardından kur 4.88 ile gün içi en yüksek seviyesini test etti.

İnfo Yatırım FX Araştırma Uzmanı Cem Gönen "Not indirimi çok beklenmiyordu çünkü kabine daha yeni oluşmuştu, ama piyasa bunu genel olarak fiyatlamış gibiydi, karar kurda çok fazla bir etki yaratmadı. Dolarda 4.80'i aşağı kırabilirsek TL varlıklar için biraz daha olumlu hareket görebiliriz" diye konuştu.

Haftanın devamında Fed Başkanı Jerome Powell'in ABD Kongresi'nde yapacağı sunum takip edilecek. İçeride yeni oluşan kabine sonrası gelişmeler, dışarıda ticaret savaşları konuları da bu hafta piyasaların radarında olacak.

Benzer Yazılar

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN