Dolar "ticaret savaşı" endişeleri ile baskı altında fakat kur yükseliyor

Dolar "ticaret savaşı" endişeleri ile baskı altında Dolar, "ticaret savaşı" endişelerinin 10 yıllık Hazine tahvilleri ve dolardaki net kısa pozisyonların yarattığı etkiye eklenmesiyle daha da zayıflayabilir 


ABD Doları, "ticaret savaşı" endişelerinin spekülatörlerin hem 10 yıllık Hazine tahvillerinde hem de dolarda aldıkları net kısa pozisyonların yarattığı etkiye eklenmesiyle daha da zayıflayabilir.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, haftaya yükselişle başlasa da, son üç gün boyunca yüzde 0.46 kaybetti. Yen, dolar karşısında yüzde 0.20 yükseldi.

Büyük spekülatörlerün dolarda aldıkları kısa pozisyonlar artıyor. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu'nun (CFTC) verisine göre, dolarda ve Hazine tahvillerinde net kısa pozisyonların Ocak ayının sonlarında 2011'den bu yana ilk kez 100,000 kontratın üzerine çıkmasının ardından piyasalarda kötümser fiyatlamalar yükseldi.

Bu durum, Fed'in gösterdiği şahin tutumun dolardaki yumuşama eğilimini değiştiremeyeceğini işaret ediyor.

Dolar/TL enflasyon öncesi yükseliyor

Cuma günü 3.82'yi test eden kur yeni haftaya da 3.80 seviyesinin üzerinde başladı Geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump'ın çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi getireceğini açıklamasının ticaret savaşları endişesini arttırmasıyla 3.82'ye kadar yükselen kur kritik haftaya da yükselişle başladı.

Dolar/TL erken saatlerde 3.8122 seviyelerinde işlem görüyor, euro da 4.68'e geriledi. 10 yıllık tahvil faizi 5 baz puan yükselişle %11.95 oldu.

Bu hafta doların hareketinde etkili olacak yoğun veri akışı bulunuyor. Bugün yurt içinde açıklanacak Şubat ayı enflasyonu en kritik veri.


Bloomberg HT'nin anketine göre TÜFE'nin aylık bazda %0.5, yıllık %10 artması bekleniyor. Tüketici fiyatları Kasım ayında %13 ile zirve yapmış, baz etkisi ve kurdaki dengelenmeyle bir miktar gevşemişti. Enflasyon 2018 yılına aylık %1.02, yıllık %10.35 artışla başlamıştı.

MERKEZ BANKALARI VE ABD İSTİHDAMI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Çarşamba günkü faiz kararı da haftanın öne çıkan gelişmeleri arasında. QNB Finansinvest Başekonomisti Burak Kanlı geçen hafta Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede TCMB'nin bir adım atmasını beklemediğini, sıkı duruş söylemini koruyacağını söyledi.

DNG Danışmanlık Kurucusu Fatih Keresteci de Merkez Bankası'ndan bir adım beklemediğini, ancak bildirideki söylemlerin piyasalarda etkili olabileceğini vurguladı.

Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı, Cuma günü de ABD'de tarım dışı istihdam ve saatlik ücret verileri takip edilecek.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Dolar /TL ne kadar oldu? (11.12.2018)

  Dolar /TL ne kadar oldu? (11.12.2018)

  Dolar/TL bu sabah 5.32 civarında hareketini sürdürürken, piyasalar bu hafta Brexit konusunda gelişmeler ile TCMB'nin 13 Aralık'ta yapacağı PPK toplantısına odaklandı.
 • Dolar kuru ne kadar?(11.12.2018)

  Dolar kuru ne kadar?(11.12.2018)

  Dolar/TL bu sabah 5.32 civarında hareketini sürdürürken, piyasalar bu hafta Brexit konusunda gelişmeler ile TCMB'nin 13 Aralık'ta yapacağı PPK toplantısına odaklandı.
 • Dolar ve Euro kuru bugün ne kadar- 06.12.2018

  Dolar ve Euro kuru bugün ne kadar- 06.12.2018

  6 Aralık 2018 sabahında dolar kuru uluslararası piyasada 5,3843 lira seviyesinde yer alıyor.
 • Dolar/TL ne kadar oldu? (05.12.2018)

  Dolar/TL ne kadar oldu? (05.12.2018)

  Petrol fiyatlarındaki yükseliş ve TCMB'nin erken bir faiz indirimi yapabileceği endişesiyle yukarı yönlü seyrini sürdüren dolar/TL bu sabah güne 5.38 seviyelerinde başladı.
 • Dolar kuru 5.40 TL'nin üstünü gördü

  Dolar kuru 5.40 TL'nin üstünü gördü

  Dolar fiyatları şu dakikalarda 5.39 TL seviyesinde hareket ederken, Euro fiyatları ise 6.15 TL seviyesinde bulunuyor. Piyasalar, veri gündemini ve küresel piyasaları takip edecek.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN