Dolar "ticaret savaşı" endişeleri ile baskı altında fakat kur yükseliyor

Dolar "ticaret savaşı" endişeleri ile baskı altında Dolar, "ticaret savaşı" endişelerinin 10 yıllık Hazine tahvilleri ve dolardaki net kısa pozisyonların yarattığı etkiye eklenmesiyle daha da zayıflayabilir 


ABD Doları, "ticaret savaşı" endişelerinin spekülatörlerin hem 10 yıllık Hazine tahvillerinde hem de dolarda aldıkları net kısa pozisyonların yarattığı etkiye eklenmesiyle daha da zayıflayabilir.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, haftaya yükselişle başlasa da, son üç gün boyunca yüzde 0.46 kaybetti. Yen, dolar karşısında yüzde 0.20 yükseldi.

Büyük spekülatörlerün dolarda aldıkları kısa pozisyonlar artıyor. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu'nun (CFTC) verisine göre, dolarda ve Hazine tahvillerinde net kısa pozisyonların Ocak ayının sonlarında 2011'den bu yana ilk kez 100,000 kontratın üzerine çıkmasının ardından piyasalarda kötümser fiyatlamalar yükseldi.

Bu durum, Fed'in gösterdiği şahin tutumun dolardaki yumuşama eğilimini değiştiremeyeceğini işaret ediyor.

Dolar/TL enflasyon öncesi yükseliyor

Cuma günü 3.82'yi test eden kur yeni haftaya da 3.80 seviyesinin üzerinde başladı Geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump'ın çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi getireceğini açıklamasının ticaret savaşları endişesini arttırmasıyla 3.82'ye kadar yükselen kur kritik haftaya da yükselişle başladı.

Dolar/TL erken saatlerde 3.8122 seviyelerinde işlem görüyor, euro da 4.68'e geriledi. 10 yıllık tahvil faizi 5 baz puan yükselişle %11.95 oldu.

Bu hafta doların hareketinde etkili olacak yoğun veri akışı bulunuyor. Bugün yurt içinde açıklanacak Şubat ayı enflasyonu en kritik veri.


Bloomberg HT'nin anketine göre TÜFE'nin aylık bazda %0.5, yıllık %10 artması bekleniyor. Tüketici fiyatları Kasım ayında %13 ile zirve yapmış, baz etkisi ve kurdaki dengelenmeyle bir miktar gevşemişti. Enflasyon 2018 yılına aylık %1.02, yıllık %10.35 artışla başlamıştı.

MERKEZ BANKALARI VE ABD İSTİHDAMI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Çarşamba günkü faiz kararı da haftanın öne çıkan gelişmeleri arasında. QNB Finansinvest Başekonomisti Burak Kanlı geçen hafta Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede TCMB'nin bir adım atmasını beklemediğini, sıkı duruş söylemini koruyacağını söyledi.

DNG Danışmanlık Kurucusu Fatih Keresteci de Merkez Bankası'ndan bir adım beklemediğini, ancak bildirideki söylemlerin piyasalarda etkili olabileceğini vurguladı.

Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı, Cuma günü de ABD'de tarım dışı istihdam ve saatlik ücret verileri takip edilecek.

Benzer Yazılar

 • Dolar haftaya nasıl başladı, beklenti ne yönde?

  Dolar haftaya nasıl başladı, beklenti ne yönde?

  Dolar/TL Yeni Ekonomi Programı (YEP) açıklanası sonrası geniş bantta hareket ediyor. Haftaya 6,30 ile başlayan Dolar/TL kurunda işte bu hafta beklentiler ve uzman yorumları ...
 • Dolar ve Euro ne oldu?

  Dolar ve Euro ne oldu?

  Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında  Dün ekonomide 3 yıllık yol haritasının belirlendiği Yeni Ekonomik Program'ın açıklanması sonrasında 6,13’le günün en düşük seviyesinin gören dolar…
 • Merkez Bankası bu kurumlardan döviz bilgisi isteyebilecek

  Merkez Bankası bu kurumlardan döviz bilgisi isteyebilecek

  Merkez Bankası, kendisine tanınan yeni yetki ile belediye, üniversite ve KİT'lerden döviz işlem bilgisi isteyebilecek.
 • Dolar 6,30 - 6,40 bandında fiyatlanıyor!

  Dolar 6,30 - 6,40 bandında fiyatlanıyor!

  Dolar/TL TCMB'nin faiz kararı öncesi seviyelere yakın seyrediyor, OVP bekleniyor
 • BDDK'dan yeni SWAP hamlesi!

  BDDK'dan yeni SWAP hamlesi!

  BDDK, yüzde 25 sınırlamasına dahil edilen SWAP ve benzeri işlemlerin hesaplanmasında 90 ile 360 gün vadeli işlemlerin yüzde 75, 360 gün ve üzeri vadeli işlemlerin ise yüzde 50 oranında dikkate…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN