Dolar ne kadar oldu? (22.05.2020)

Bu hafta swap (döviz takası) anlaşmaları ve faiz kararını takip eden piyasalar Ramazan Bayramı tatiline girmeye hazırlanıyor. Dolar/TL 6,80 seviyesinin altında işlem görürken önümüzdeki günlerde gündem yine yurt dışından döviz arayışı olacak.

Bayram tatili öncesi haftanın son işlem gününe dolar/TL 6,80 seviyesinin altında başladı.

Piyasalarda haftanın en önemli olayı kuşkusuz Katar ile swap (döviz takası) hattının 5 milyar dolardan 15 milyar dolara çıkarılması oldu. Türkiye böylece Merkez Bankası’nın döviz rezervlerini Katar Riyali ile bir miktar artırdı.

DOLAR ENDEKSİ NEDİR? NEDEN ÖENMLİDİR? TIKLAYINIZ!

DOLAR.        6.7901.        (%0.07)
EURO.          7.4222.        (%-0.19)
ALTIN.         378.253.       (%0.32)

Hazine ve Maliye Bakanlığı bu döviz takası anlaşmalarını başka anlaşmaların da izleyebileceğini söyledi. Bunun üzerinde basında İngiltere ve Japonya ismi öne çıktı. Financial Times’a konuşan İngiliz yetkililer böyle bir anlaşmanın muhtemel olmadığını söylerken Japon yetkililer ise üzerinde çalışılması gerektiğini vurguladı.

9 KEZ FAİZ İNDİRDİ


Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez bankası dün son bir yıl içindeki 9’uncu faiz indirimini gerçekleştirdi. Politika faizi 50 baz puan daha indirilerek 8,25 seviyesine indi.
Dünya corona virüsü tedbirlerini gevşetiyor. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, kentte ekonominin Haziran ayının ilk iki haftası içinde yeniden açılabileceğini söyledi.

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, Fed’in şu ana kadarki eylemlerinin finansal şartları gevşeterek ABD ekonomisi için zaman satın alınmasına yardım ettiğini ancak koronavirüs salgınının ve bununla ilişkili daralmanın sürmesi halinde bunu tehdit altına girebileceğini belirtti.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Bayram sonrası Dolar ve Euro güne nasıl başladı? - (27.05.2020)

  Bayram sonrası Dolar ve Euro güne nasıl başladı? - (27.05.2020)

  Hafta sonu ve bayram tatili sebebiyle 4 gün kapalı kalan piyasalar açılıyor. Ekonominin önemli gündem maddesi normalleşme adımlarının takip edilmesi olacak. Büyük firmaların önümüzdeki günlerde kademeli olarak ofislere dönmesi beklenirken…
 • Dolar ne kadar oldu? (11.05.2020)

  Dolar ne kadar oldu? (11.05.2020)

  Dolar/TL 7,10 civarında işlem görürken piyasa bugün saat 10:00'da TÜİK'in açıklayacağı işsizlik verilerine odaklandı. Şubat dönemi işsizlik verisi önemli bir kısmı karantinada geçen mart ayı rakamları da barındıracak.
 • Dolar ne kadar oldu ve uzmanlar ne bekliyor?

  Dolar ne kadar oldu ve uzmanlar ne bekliyor?

  Koronavirüs etkisiyle uzun zamandır yükselişte olan dolarda hareketlilik sürüyor. Dün, Ağustos 2018'deki 7,24 TL rekorunu kırıp 7,25 lirayı geçen dolar, daha sonra düşüşe geçti.
 • Dolarda son veriler ve uzman beklentileri (05.05.2020)

  Dolarda son veriler ve uzman beklentileri (05.05.2020)

  Piyasalarda açıklanacak herhangi önemli bir verinin bulunmadığı güne dolar/TL 7 seviyesinin üstünde başladı. Avrupa Birliği aşı çalışmaları için 7.4 milyar euro bağış topladığını açıklarken uluslararası kreditörler Arjantin'in borçlarını yapılandırmak için…
 • Dolarda son durum ve uzman yorumları - 17.04.2020

  Dolarda son durum ve uzman yorumları - 17.04.2020

  Piyasalar corona virüsünün ekonomik etkilerini izlerken kur yukarı yönlü seyrini sürdürüyor. Türkiye'nin uygun koşullarda döviz bulmak için nasıl bir yöntem izleyeceği merak edilirken işten çıkarmayı üç ay yasaklayan kanun Resmi…

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN