Dolar endeksi nedir, neden önemlidir

Dolar endeksi özellikle döviz yatırımcıları ve dış ticaret yapanlar için çok önemlidir. Peki döviz endeksi nedir ve döviz endeksi nasıl analiz edilir?

 

Döviz endeksi tanım olarak, ABD Doları’nın Euro, Japon Yeni, İngiliz Sterlini, Kanada Doları, İsveç Kronu ve İsviçre Frangı gibi uluslararası piyasalarda yüksek hacme sahip, gelişmiş ülkelerin para birimleri karşısındaki sepet kur değerini ifade eder.

Dolar Endeksi; Amerikan Dolarının Japon Yeni, Euro, Kanada Doları, İngiliz Sterlini, İsveç Kronu ve İsviçre Frangı gibi 6 majör para biriminden oluşan bir döviz sepetine karşı geometrik ortalama yöntemiyle hesaplanan değerini ölçer. Dolar endeksi içerisindeki bu majör para birimlerinin ağırlıkları aşağıdaki gibidir.

Dolar Endeksi nedir, neden önemlidir ile ilgili görsel sonucu

DOLAR ENDEKSİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

İkinci Dünya Savaşı sırasında, ABD’nin küçük bir kasabası olan Bretton Woods’ta toplanan Birleşmiş Milletler Para ve Finans Konferansı’nda Bretton Woods sistemi getirilmiştir. Bu sistemde Dünya’nın önde gelen devletleri arasında ticari ve finansal işlemlerde uyulması gerekilen kurallar belirlenmiştir. Sistem öncesinde, ülkeler ellerindeki altın varlığı kadar para basabilmekteydi. Bu sistemle altın ile değeri ölçülebilen tek para birimi ABD Dolar olarak belirlenmiştir. Amerikan doları böylelikle dünya para sisteminin merkezine oturmuştur. 1971’de ise ABD, doları altına endekslemekten vazgeçtiğini duyurmuştur. Çünkü ABD dışındaki ülkelerde dolar miktarı artmış ve doların değeri düşmüştür. Para ve küresel ticaret sisteminin dolar üstüne kurulmasıyla, ülke para biriminin dolar karşısındaki fiyatı önemli olmuştur.

Dolar endeksindeki hareketin Dolar’ın net olarak değer kazanıp, kaybettiğini gösterdiği için piyasa oyuncuları tarafından yakından takip edilmektedir. Türkiye’de sepet kur %50 Euro ve %50 Dolar’dan oluşmaktadır. Bu yöntem ile hesaplama yapılan ülkenin para birimde yaşanan hareketler diğer etkenlerden arındırılmış olarak görülebilmektedir.

Dolar Endeksinde Hareketliliğe Sebep Olacak Olasılıklar

Dolar endeksinin yukarı yönlü hareket etmesi için

Amerika’da doları kuvvetlendirecek veri akışı ve haberlerin gelmesi, Örneğin ABD’de işsizlik oranının düşmesi.

Dolar endeksinde yer alan 6 major para birimlerinin sahip olduğu ülkede, yerel para biriminin değerini azaltacak veri akışı veya gelişmelerin yaşanması. Örneğin Euro bölgesinde büyüme verilerinin gerilemesi.

Dolar endeksinin aşağı yönlü hareket etmesi için (yukarıdaki maddelerin tam tersi)

Amerika’da doları zayıflatacak veri akışı ve haberlerin gelmesi, Örneğin ABD’de işsizlik oranının yükselmesi.

Dolar endeksinde yer alan 6 major para birimlerinin sahip olduğu ülkelerde, yerel para biriminin değerini artıracak veri akışı veya gelişmelerin yaşanması. Örneğin Euro bölgesinde büyüme verilerinin hızla yükselmesi.

DOLAR ENDEKSİNİN YÜKSELİŞİ NE ANLAMA GELİR?

Doların diğer ülke paraları karşısında değerlenmesi

ABD 10 yıllık tahvillerinin faizi yükselir

Yatırımcıların diğer ülke paraları yerine doları tercih etmesi

Yatırımcıların risk alma eğiliminin düşmesi

Diğer ülke paralarını satarak dolar alması

Diğer ülke paralarının satışıyla ülke borsalarının olumsuz etkilenmesi

DOLAR ENDEKSİNİN DÜŞÜŞÜ NE ANLAMA GELİR?

Doların ülke paraları karşısında değer kaybetmesi

Yatırımcıların dolar yerine diğer ülke paralarını tercih etmesi

Yatırımcıların risk alma eğiliminin artması

ABD 10 yıllık tahvillerinin faizi düşebilir

Doları satarak diğer ülke paralarının alınması

Diğer ülke paralarının alınmasıyla ülke borsalarının olumlu etkilenmesi

DOLAR ENDEKSİ YÜKSELİRSE

EURUSD paritesi düşebilir

USDTRY paritesi yükselebilir

Altın düşebilir

ABD tahvillerinin faizleri yükselebilir

Gümüş düşebilir

Petrol düşebilir

Ülke borsaları negatif etkilenebilir

Dolar Endeksi ABD piyasasının açık olduğu her zaman, 5 gün 24 saat işlem görmektedir. Pazar akşamı New York saatiyle 17:00, Cuma akşamı New York saatiyle 17:00 saatleri arasında işlem görmektedir. Dolar endeksi her gün 00:00 - 03:00 saatleri arasında seans arasına girmektedir. Dolar Endeksi, vadeli işlem sözleşmesi olarak ‘’Intercontinental Exchange’’(ICE) ‘de işlem görmektedir ve kodu DX’dir. Ayrıca Borsa Yatırım Fonu(ETF) ve Opsiyon piyasasında da dolar endeksi işlem görmektedir.


Benzer Yazılar

 • Dolar kuru ne oldu? - 01.04.2020

  Dolar kuru ne oldu? - 01.04.2020

  Piyasalar son yılların en kötü üç aylık dönemini geride bırakırken dolar/TL 6.60 seviyesinin üstünde işlem görüyor. Dow Jones'un yılın ilk çeyreğindeki kaybı yüzde 20'yi aştı.
 • Dolar kuru ne oldu? - 30.03.2020

  Dolar kuru ne oldu? - 30.03.2020

  Piyasalar ABD'nin 2 trilyon dolarlık dev kurtarma paketinin etkilerini izlerken dolar/TL 6.50'nin altında haftaya başladı.
 • Dolar kuru ne oldu? - 27.03.2020

  Dolar kuru ne oldu? - 27.03.2020

  Corona virüsü salgını nedeniyle hükümetler ve merkez bankalarının açıkladığı paketler, küresel piyasalarda son günlerde kısmi toparlanma getirdi. ABD'de Senato'nun 2 triyon dolarlık paketi onaylaması, son günlerdeki toparlanmayı güçlendirdi.
 • Dolar kuru ne oldu? - 24.03.2020

  Dolar kuru ne oldu? - 24.03.2020

  Corona virüsü salgını küresel piyasaları olumsuz etkilemeye devam ediyor. Küresel dolar talebindeki artış ve gelişmekte olan ülkelerden sıcak para çıkışıyla birlikte TL dahil gelişmekte olan ülke para birimlerinde değer kaybı…
 • Dolar kuru ne oldu? - 20.03.2020

  Dolar kuru ne oldu? - 20.03.2020

  Corona virüsü salgını tüm dünyayı sarsarken, hükümetler ve merkez bankaları salgının küresel ekonomiye ve piyasalara etkisini azaltmak üzere hamleler yapıyor.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler