Dolar için uzmanlar ne diyor?

 Uzmanlar Türk varlıklarında son dönemde yaşanan satışları ve ne gibi adımlar atılması gerektiğini Bloomberg HT'ye anlattı 

Rahip Brunson gerilimi sonrası ABD ile gerilen ilişkiler, İran yaptırımları ve enflasyon beklentilerindeki bozulmanın Türk varlıkları üzerinde baskı oluşturduğu belirtiliyor.

RESMİN TERSE DÖNMESİ İÇİN ÖNCELİK...

Turkey Macro View Consulting Yönetici Direktörü Ali Kırali Türk varlıklarındaki bu resmin geriye dönebilmesi için 'enflasyonda tünelin ucundaki ışığın' görülmesi gerektiğini söyledi.

Kırali, "yatırımcılar, ekonomi politikasının enflasyonu aşağı getirecek şekilde organize edildiğine ikna olmalı." yorumunu yaptı.

"CİDDİ BİR KISIR DÖNGÜDEYİZ"

Merkez Bankası'nın reel faiz anlamında oyunun gerisinde kaldığını vurgulayan Kırali "Gelişen piyasaların reel faizi son 10 yılda yaklaşık %3'ler civarında, Türkiye'de genelde bu seviyenin altında. Yani ortalamanın altında bir reel faiz verdiğimiz için son 5 -6 yıldır ciddi bir kısır döngüdeyiz.

Düşük reel faiz kurda değer kaybı getiriyor, bu da enflasyonu yükseltiyor, yüksek enflasyon reel faizi daha da düşürüyor." açıklamasını yaptı.

Kırali "Bunu kırabilmek için önden yüklemeli faiz artırımıyla reel faizi yukarı çekmeliyiz ve sabırlı olmalıyız, en az 1 - 2 çeyrek bunu korursak enflasyonu aşağı getirebiliriz, akımlar da tersine çevrilebilir.

Ama son 4 - 5 senedir yabancı yatırımcı bunu göremediği için artık söylem değil, aksiyon bekliyor. O aksiyon gelene kadar da çok iştahlı olmayacaklar" değerlendirmesini yaptı.

MERKEZ'DEN BİR HAMLE GELİR Mİ?

Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı Özlem Derici Şengül "agresif fiyatlamayla karşı karşıyayız ama Merkez Bankası'ndan acil toplantı beklemiyoruz." dedi.

Şengül kurdaki volatilite ve enflasyonda daha fazla yükseliş beklentisi nedeniyle Merkez Bankası'nın bir sonraki toplantıda bir hamlede bulunabileceğini öngördü.

Ekonomistler Merkez Bankası'nın dün yaptığı müdahale için ne dedi?

EĞİLMEZ: PİYASA FAİZ ARTIŞI BEKLİYORDU

Gelişmeleri değerlendiren iktisatçı Mahfi Eğilmez, Merkez Bankası'nın son kararla faiz arttırma konusunda sorun yaşadığı izlenimi verdiğini belirtti.

​Eğilmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Piyasanın faiz artışı beklediği bir ortamda MB, ROM değişikliğiyle yetindi. Bu durumda piyasalar MB'nin faizi artırmakta sorun yaşadığı izlenimine kapıldığı için dolar kuru aldı başını gitti. ROM değişikliği yapmasa daha iyiydi" ifadelerine yer verdi.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Faiz kararı sonrası dövizde düşüş hızlandı

  Faiz kararı sonrası dövizde düşüş hızlandı

  Dolar kuru güne 5.43 seviyesinden başladı. Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası döviz düşünü sürdürüyor
 • Piyasaların önünde 3 pozitif 3 negatif gelişme

  Piyasaların önünde 3 pozitif 3 negatif gelişme

  Ocak ayında piyasalarda üç önemli risk ve fırsat öne çıkıyor. Milliyet Ekonomi yazarı Zeynep Aktaş köşesinde piyasaları kaleme aldı. İşte o yazı...
 • Dolar/TL haftaya nasıl başladı, beklenti ne yönde

  Dolar/TL haftaya nasıl başladı, beklenti ne yönde

  Dolar güne yükselişle başladı, dolar kaç lira oldu sorusunun cevabı haberimizde yer alıyor. Küresel büyüme endişelerinin yanı sıra Suriye ve ABD ile ilişkiler kaynaklı jeopolitik risklerin de geçen hafta olduğu…
 • Dolar/TL ne kadar oldu? (10.01.2019)

  Dolar/TL ne kadar oldu? (10.01.2019)

  Suriye nedeniyle ABD ile ilişkilerin tekrar bozulabileceği ve mali disiplininin zarar göreceğine yönelik endişelerin baskısıyla dün 5.55 seviyesine yaklaşan dolar/TL bu sabah 5.50'nin altında hareket ederken, piyasalar ekonomik ve jeopolitik…
 • Dolar/TL ne kadar oldu? (09.01.2019)

  Dolar/TL ne kadar oldu? (09.01.2019)

  Reuters'ın haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı Bolton'a yönelik sözleri üzerine dolar/TL 5.50'nin üzerine çıkmıştı. Bu sabah dolar/TL 5.47 seviyesinde işlem görüyor.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN