Dolar bugün ne olur?- 31.10.2019

TL'de son dönemde gözlenen toparlanma eğiliminin dün biraz daha belirginleşmesiyle dolar/TL 5.50 seviyesinin altına gerilerken, piyasada bugün açıklanacak olan enflasyon raporu izlenecek.

Diğer taraftan piyasalar asıl olarak gelecek hafta açıklanacak olan Ekim ayı enflasyon verisine odaklanmış durumda. Enflasyonda siyasilerin “en kötünün geride kaldığı” söylemi ardından piyasaların da en azından yukarı yönlü yeni sürpriz öngörmemeleri piyasalarda iyimserliği de beraberinde getiriyor.


Dolar/TL 5.4883/5.4940'tan, euro/TL ise 6.2292/6.2335'ten işlem görüyor.
Deniz Yatırım’ın bu sabahki notunda, “TCMB’nin hangi düzeyde revizyona gideceği, ekonomik aktiviteye yönelik paylaşacağı muhtemel mesajlar, çıktı açığı ve enflasyonun gelecek dönemini nasıl okuduğu gibi soru başlıkları yerel varlıklar açısından belirleyici konumda bulunuyor” denildi.

Brunson davası sonuçlanmadan önce dolar karşısında uzun bir süre çok sert değer kaybeden, kayıpları yüzde 40’ı aşan TL son dönemde bu olumsuz havayı telafi etme eğiliminde. Eylül başından bu yana TL dolar karşısında yüzde 20’ye yakın değer kazandı.

Veri gündeminin yoğun olduğu bugün saat 10.00’da Ekim ayı ekonomik güven endeksi, Eylül ayı dış ticaret istatistiklerini ve Temmuz-Eylül dönemi turizm istatistikleri açıklanacak.

Öte yandan saat 14.00’te TCMB Para Politikası Kurulu Toplantı özetini, saat 17.00’de Hazine üç aylık borçlanma stratejisini açıklayacak.

Yurt dışında ise saat 13.00’te euro bölgesi işsizlik, saat 15.15’te ABD ADP özel sektör istihdamı ve saat 16.45’te ABD Chicago PMI açıklanacak.

Tahvil-bono piyasasında da geçen hafta gözlenen aşağı hareket dün de devam etti.

Cuma günü spot kapanışta yüzde 18.07 seviyesinde olan gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta son işlemde yüzde 18, valörde son işlemde yüzde 17.87 seviyesindeydi.

Öte yandan Cuma günü valörde son işlemde yüzde 25.17 seviyesinde olan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 24.8, valörde son işlemde yüzde 24.48 seviyesindeydi.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Dolar kuru ne oldu?(18.01.2019)

  Dolar kuru ne oldu?(18.01.2019)

  Merkez Bankası'nın (TCMB) önceki gün PPK toplantısında faizleri sabit tutması ve ileriye dönük bir indirim sinyali vermemesinin ardından değerlenen dolar/TL'de bu sabah güne 5.35 seviyesinin hemen altında başladı.
 • Dolar kuru ne oldu?

  Dolar kuru ne oldu?

  Politika faizini değiştirmeyen Merkez Bankası'nın (TCMB) sıkı duruş vurgusunu korumasıyla TL'deki değer kazancı belirginleşti.
 • Faiz kararı sonrası dövizde düşüş hızlandı

  Faiz kararı sonrası dövizde düşüş hızlandı

  Dolar kuru güne 5.43 seviyesinden başladı. Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası döviz düşünü sürdürüyor
 • Dolar/TL ne oldu?(16.01.2019)

  Dolar/TL ne oldu?(16.01.2019)

  ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik ekonomik tehdit içeren söylemleri ardından dolar/TL bu sabah güne 5.45 seviyesinde başladı.
 • Dolar/TL haftaya nasıl başladı, beklenti ne yönde

  Dolar/TL haftaya nasıl başladı, beklenti ne yönde

  Dolar güne yükselişle başladı, dolar kaç lira oldu sorusunun cevabı haberimizde yer alıyor. Küresel büyüme endişelerinin yanı sıra Suriye ve ABD ile ilişkiler kaynaklı jeopolitik risklerin de geçen hafta olduğu…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN