Prof Dr Hakan YAMAN     Kovid-19’un ortaya çıkmasından bu yana pek çok yeni bilgi edinilmiş olsa da halen bazı sırları açığa çıkmamıştır.


Virüsü kapıp enfekte olanlardan niçin bazıları hastalığı neredeyse hiç belirti yaşamadan, örneğin sadece basit ağrılar/ yorgunluklarla atlatırken, neden diğerlerinde şiddetli boğaz ağrısı, ateş, öksürük var? Ayrıca başlangıçta “Aksırık, hapşırık, burun akıntınız varsa korkmayın” diyerek yanılmışız...  Neden virüsü alan herkes hasta olmuyor? Virüsü kapıp enfekte olanlardan niçin bazıları hastalığı neredeyse hiç…


Bugünkü yazım yine gündemimizi en çok meşgul eden Corona virus enfeksiyonu ile ilgili olacak. Corona virus ile ilgili ilk yazımı bu hastalığın ülkemizde görülmediği ve anlaşılmadığı Ocak ayı içinde yazmışım ve  30 Ocak günü yayınlanmış.


Ocak ayinda Corona virüs hakkında bir yazı yazmıştım ve 30 Ocakta yayınlanmışti. 


         Her yer ve herkes Corona hakkında konuşuyor, yazıyor. Aslında uzun zamandır anlatmaya çalıştığımız şeyler şu anda oluyor, bazen çok fazla aktarmaya çabalıyordum. Ve bir anda anlatmaya çalıştığımız şey oldu ve ben sustum.


Prof Dr Hakan YAMAN Üç ay önce ortaya çıkan KOVID-19 pandemisi şu an herkesi meşgül etmektedir. Çalışmak durumunda olmayanlar, yaşı 60 yaşın üzerinde olanlar, okulu ya da kurumu tatil edilenler evlerinde tam sosyal izolasyon uygulayarak kalmaktadırlar. Çalışanlar ise önerilen karantina kurallarına uyup, işlerine gidip gelmektedirler.


Prof Dr Hakan Yaman İnsanların endokrin sistemi gündelik hayatımızda kullandığımız birçok eşya ve maddeye karşı duyarlıdır.


Aşılar zamanında ve uygun koşullarda yapıldıkları takdirde hastalıklara bağlı ölümleri ve komplikasyonları önemli derece önlemektedir. Erişkinlerdeki aşılanma en az çocuklardaki kadar ciddiye alınmalıdır.


Kategorilerden Seçmeler