Bir şirket için danışmanlık almak için en doğru zaman en ihtiyacı olmadığını düşündüğü dönemdir. Çoğu şirket, işler kötü gitmeye başladığı zaman daha da kötüsü yumurta kapıya dayandığı zaman danışmanlık almalıyım diye düşünmeye başlıyor.

Bu da finansal danışmanın yapabilirliklerini çok sınırlayan bir ortamda fark yaratmasını zorlayıcı bir durum oluyor. Oysaki işler iyi giderken orta ve uzun vadeli planlar yapmak sureti ile şirketin önünü açmak ve kriz ortamlarından en az etkilenmesini sağlayacak formüller üretmek çok daha kolay.

Finans bünyesinde birbirinden çok farklı uzmanlıkları barındıran bir çalışma alanı olduğu için tüm alanlarda uzmanlık ve tecrübeye sahip bir danışman bulmak mümkün değil. Öncelikle ihtiyacın ne olduğundan yola çıkmak ve bu ihtiyaca cevap verebilecek nitelikte uzmanlığa sahip olan danışman tercihi yapmak gerekiyor.

Bir finansal danışmanın görevi şirketin işleyişine hakim olduktan sonra şirket değerini ve karlılığını arttırmak ile sürdürebilirliği garanti altına almak için nakit akışını en doğru şekilde yönetmeyi sağlayacak öneriler getirmektir. Çoğu şirket mali tablo denince bilanço ve gelir tablosu ile sınırlı bir finansal raporlama çalışması yapmaktadır. Bilanço şirketin varlıklarının ve borçlarının fotoğrafını çeker. Gelir tablosu da ilgili dönemdeki kar veya zararı gösterir. Oysaki şirketlerin geleceğini görme ihtiyacı da vardır ki bu da ancak nakit akış çalışması ile mümkündür. Türkiye’de iş yapan şirketlerin % 90’ından daha fazlasında nakit akış tablosu ve projeksiyonu yoktur. İleride nakit fazlası mı vereceklerini yoksa ihtiyaç mı söz konusu olacağını net bir şekilde hesaplama kabiliyetleri de doğal olarak bulunmamaktadır. Dolayısı ile özellikle ihtiyaç söz konusu ise önceden tedbir alma imkanları da sınırlıdır. Ayrıca ileride oluşabilecek olan nakit akış fazlasını da doğru yatırım projeleri ile zamanında buluşturma imkanı da kalmamış olur.

Danışman öncelikle şirketin mevcut durumunu net bir şekilde ortaya koyup ileriye yönelik projeksiyonlar yapmak sureti ile şirketin önünü görmesine imkan sağlamalıdır. Projeksiyonları yaparken de farklı senaryolar üretmek sureti ile en kötü koşullarda bile gerekli tedbirlerin ve hazırlıkların önceden yapılması için çözümler üretip öneriler getirmelidir.  

Kamu Özel Ortaklığı (PPP) ve Proje Finansmanı Uzmanı, Dinamo Danışmanlık Kurucu Ortağı

Fatih Kuran


Benzer Yazılar

  • Yurt dışı yatırımlarda başarının sırrı!

    Yurt dışı yatırımlarda başarının sırrı!

    Özellikle kriz dönemlerinde yurt dışında iş yapma eğiliminin giderek arttığını görüyoruz. Son dönemde özellikle müteahhit şirketlerin yurt dışında iş alma eğiliminde bir artış söz konusu. Orta Doğu, Türki Cumhuriyetler ve…
  • Akılcı borçlanma!

    Akılcı borçlanma!

              ‘Sonu düşünerek işe başla’ Stephen Covey Yeni bir projeye başlamak her zaman heyecan vericidir. Çünkü sonunda ne kazanacağımızı düşünerek çalışmaları başlatırız.  Hedefimiz karlı, değer yaratan, sermaye…

Yorum Ekle

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN