Doğalgazda tasarruf yöntemleri nedir?

Kabus haline gelen doğalgaz faturalarını düşürmenin pekçok yöntemi var. Uzmanlar doğalgaz faturasını düşürmede en etkili yöntemleri anlattı. İşte doğlagaz düşürmenin etkili yöntemleri... 

Doğalgaz faturasını düşürmek adına yapılan en büyük hata kombiyi açıp kapatmak...

Doğru olanın ise düşük sıcaklıkta kombinin sürekli açık kalması. Böylece cihazın daha fazla gaz harcayarak ateşleme yapmasını engellemiş ve daha az gaz ile daha uzun süre kullanım sağlanmış olursunuz. Bununla birlikte ise kombilerin ayrıca yatarken ve dışarı çıkarken ise ekonomik ayara getirilmesi gerekiyor.

Doğalgaz tüketicilerine ucuzlayacak müjdesi. TIKLAYIN!


Doğalgaz faturasını düşürmede her yıl kış aylarına girerken periyodik olarak radyatör temizliği, kombi bakımı ve baca temizliği de uzmanların belirtiğine göre yüzde 15 oranında tasarruf sağlıyor.

Doğlagaz faturasını düşürmede yapılandiğer öeneriler ise şöyle;

- Peteklerde bulunan havaların alınması, su kaçaklarının giderilmesi

- Radyatörlerin önleri ve üstleri kapatılmamalı, açık tutulmalı, alanın dekorasyonu radyatörler göz önüne alınarak doğru şekilde yapılmalı ki ortamda ki sıcak hava akışı ve dağılımı engellenmemiş olsun.

- Kombinizin yıllık bakımlarını mutlaka yetkili servislere yaptırın 

-  Yoğuşmalı kombi kullanımı ile yüzde 50’ye yakın tasarruf sağlayın

-  Merkezi sistemde ısı pay ölçer cihazları kullanın. Böylece merkezi sistem ile ısıtılan konutlarda her radyatöre monte edilen ısı-ölçerler ile sadece kendi dairenizin harcadığı doğalgazı ödersiniz. Dolayısıyla bu sayede yüzde 40’a kadar tasarruf sağlayabilirsiniz. 

Aile ekonomisinin keyifli ipuçları. TIKLAYIN!

- Isı yalıtımı ile sadece doğalgaz değil elektrik faturalarında da yüzde 50’ye yakın tasarruf sağlayabilirsiniz. Şöyle ki; binalarda gerek doğalgaz gerekse elektrik faturalarında en az yüzde 50 tasarruf sağlayan ısı yalıtımı uygulamasının maliyeti, bir binanın toplam inşaat maliyetinin yüzde 3 ila 5’i kadar. Hatta yalıtım kalınlığı arttıkça yüzde 70’lere varan tasarruf yapmak mümkün. Bir örnekle de açıklamak gerekirse sıvalı dış cephe ısı yalıtım sisteminde yani mantolamada 5 cm kalınlıkta yalıtım levhası yerine 10 cm yalıtım yapılması durumunda, yalıtım uygulamasının maliyeti yüzde 30 artmasına rağmen, tasarruf potansiyeli yüzde 100 artıyor. Mesela: “Isınma için harcanan aylık ortalama 200 TL’lik yakıt faturası 100 TL’ye düşüyor. İstanbul'da 100 metrekarelik bir daire için kış sezonunda yalıtımsız bir binada yıllık ortalama 1.500 TL doğalgaz harcaması gerçekleşirken, bu rakam yalıtımlı bir binada 750 TL’ye düşüyor. Erzurum'da ise yine 100 metrekarelik bir dairede kış sezonunda ısınma için yapılan toplam doğalgaz harcaması yaklaşık olarak yalıtımsız bir binada 2.500 TL iken, yalıtımlı binada 1.250 TL oluyor."


Doğalgazda tasarruf etme yöntemleri

• Güneş gören pencerelerin perdelerini açarak ısıdan daha fazla yararlanın, güneş çekildikten sonra perdeleri mutlaka kapatın.
• Kapalı perdeler ısı kaybını yüzde 25 oranında önler, radyatörlerin ısı akışına engel olacak uzun perdeler kullanmayın.
• Isıtıcınızın veya radyatörünüzün önüne veya üzerine kesinlikle eşya, mermer ya da çamaşır koymayın
• Radyatörden çıkan ısı, arkasındaki duvarı ısıtır, ısı kaybını önlemek için radyatörün arkasına yalıtım levhaları yerleştirin
• Pencere ve kapılar, ısının dörtte birinin kaybına neden olur. Yalıtımsız evde gerçekleşen kaybın yaklaşık yüzde 20'si, tek camlı pencerelerden kaynaklanır, çift cam kaybı yarıya indirilebilir
• Kapı ve pencere çerçevesi etrafındaki çatlakları onarın, hava sızıntılarını önlemek için pencere bandı ve sünger kullanın
• Kış aylarında odalarda mümkün olduğunca çamaşır kurutmayın
• Odalarınızı havalandırırken ısıtıcınızı mutlaka kapatın
• Radyatör bağlantı borularında su sızıntısı olmadığından emin olun
• Evde bulunmadığınız dönemlerde ısıtıcınızın veya radyatörünüzün vanasını kısın ya da kapatın.


Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler