Doğalgaz boru hattı ilişkisinde tehlike sinyalleri

Türkiye ve İsrail arasında kurulması planlanan doğalgaz boru hattının, iki ülke arasındaki gergin ilişkiler nedeniyle zora girdiği iddia edildi.

Bloomberg News'e konuşan iki kaynak, Türkiye ile artan gerilim sonucu İsrailli şirketlerin önceliklerini Mısır ve diğer pazarlara yönelttiğini, Türkiye ile yapılan görüşmelerin ciddi oranda azaldığını söyledi.

İsrailli enerji şirketlerinin Türkiye'yi istikrarlı ekonomisi ve enerji talebinin yüksek olması nedeniyle tercih ettiği, ancak siyasi risklerin doğalgaz işbirliğinde uzun vadeli etkiler yaratacağından endişelendiği kaydedildi.

"Görüşmelerde sonuç alınamadı"

Türkiye, Mavi Marmara saldırısından 6 yıl sonra, 2016'da İsrail ile ilişkileri normalleştirme konusunda anlaşmaya varmıştı. Bu süreçte İsrail'de çıkarılacak doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınması gündeme gelmişti.

 

Doğalgazda büyük oranda Rusya'ya bağımlı olan Türkiye açısından alternatif bir kaynak olarak görülen boru hattıyla ilgili görüşmelerde henüz bir ilerleme sağlanamadığı belirtildi.
Bloomberg, Türkiye Enerji Bakanlığı'ndan bir yetkilinin de, Türk ve İsrailli yetkililerin henüz bu konuda bir sonuca ulaşamadığını söylediğini aktardı. Haberde ayrıca BOTAŞ'ın aralık ayında İsrail'e yapılacak bir ziyareti iptal ettiği de kaydedildi.

 

Leviathan'ın önde gelen ortakları olan Noble Energy ve Delek Group gibi İsrail şirketlerinin de siyasi riskler nedeniyle diğer bölgesel projelere ağırlık vermeye başladığı belirtilen haberde, 2016'da Ürdün'le 10 milyar dolarlık bir anlaşma yapıldığı hatırlatıldı. Mısır'la gaz anlaşmalarında da siyasi riskler nedeniyle soru işareti oluştuğu, ayrıca Mısır ekonomisinin Türkiye kadar güçlü olmadığı yorumu da haberde yer aldı.

Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkiler, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'üİsrail'in başkenti olarak tanıması ve Türkiye'nin bu karara sert tepkisi sonucu son dönemde gerilmişti.

Benzer Yazılar

 • DEAŞ ile en çetin mücadeleyi Türkiye verdi!

  DEAŞ ile en çetin mücadeleyi Türkiye verdi!

  Başbakan Yıldırım, "Fırat Kalkanı hadisesinde 2 bin kilometrekarelik alanda DEAŞ ile en çetin mücadeleyi Türkiye verdi.
 • Türkiye ve ABD arasında dev anlaşma!

  Türkiye ve ABD arasında dev anlaşma!

  Vizelerin karşılıklı olarak askıya alınmasıyla gerilen diplomatik ilişkiler sonrası Türkiye ile ABD arasında ticari konulardaki yakın işbirliği sürüyor. THY'nin 11 milyar dolarlık siparişinden sonra Orman ve Su İşleri Bakanlığı da Sikorsky…
 • Doğalgaz tüketicilerine ucuzlayacak müjdesi

  Doğalgaz tüketicilerine ucuzlayacak müjdesi

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, "Artık, satıcılardan ziyade alıcıların piyasayı domine ettiği bir yöne doğru gidiyoruz ve Türkiye, bu piyasada daha aktif oluyor. Gaz inşallah daha da ucuzlayacak, şehirler…
 • Moody's'den Türkiye büyüme tahmini

  Moody's'den Türkiye büyüme tahmini

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Çarşamba günü yayınladığı küresel makro raporunda, Türkiye 2017 büyüme tahminini yukarı yönde revize ettiğini bildirdi.
 • Türkiye ve Meksika'da faiz indirimi görünüyor

  Türkiye ve Meksika'da faiz indirimi görünüyor

  Meksika ve Türkiye'de faizlerin düşmesine yönelik beklentiler, -ekonomik verilerin her iki-ülkenin de gelecek yıl bekelnen daha fazla parasal genişlemeye gideceğinin sinyalini vermesiyle- gelişen piyasa yatırımcıları için iyiye işaret olabilir.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN