Diyet ürünlerine yeni düzenleme geliyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, diyet ürünlerle ilgili önemli değişikliğe hazırlanıyor.

Bakanlık, Türk Gıda Kodeksi Vücut Ağırlığı Kontrolü İçin Diyetin Yerini Alan Gıdalar Tebliğ Taslağı hazırladı. Buna göre, diyet ürünlerde yalnızca vücut ağırlığını azaltmayı amaçlayan aşırı kilolu veya obez yetişkinler için olduğu belirtilecek. Hamile veya emziren kadınlar, ergenler ile bir sağlık uzmanının tavsiyesi olmaksızın sağlık sornu olan kişiler tarafından kullanılmaması gerektiği yazılacak. Meltem Özgenç'in Hürriyet'teki haberine göre taslakta dikkat çeken ayrıntılar şöyle:

 

HAZIRLAMA KURALLARI

* Günlük yeterli miktarda sıvı alımının önemi mutlaka ürün etiketine yazılacak. Bu ürünün yalnızca vücut ağırlığını azaltmayı amaçlayan sağlıklı aşırı kilolu veya obez yetişkinler için olduğuna dair bir ifade kullanılacak.

* Ürünün hamile veya emziren kadınlar, ergenler veya bir sağlık uzmanının tavsiyesi olmaksızın sağlık problemi olan kişiler tarafından kullanılmaması gerektiği belirtilecek.

* Ürünün, kullanma talimatına uygun olarak kullanıldığında, günlük temel besin ögelerini yeterli miktarlarda sağladığı bilinecek.

* Ürünün, sağlıklı, aşırı kilolu veya obez yetişkinler tarafından, bir sağlık uzmanının tavsiyesi olmaksızın 8 haftadan fazla veya daha kısa sürelerle tekrar tekrar kullanılmaması gerektiğine dair bir ifade konulacak.

* Gerektiğinde ambalajda, uygun hazırlama kuralları ve bu kuralların önemini belirten bir ifade yer alacak.

* Ürüne diyet lif ilave edilmediyse, ürün ile birlikte diyet lif alınmasının mümkün olup olmadığı konusunda bir sağlık çalışanının tavsiyesine başvurulması gerektiği mutlaka belirtilecek.

* Vücut ağırlığı kontrolü için diyetin yerini alan gıdaların etiketleme, sunum ve reklamında, bunların kullanımı sonucunda ortaya çıkan kilo kaybı hızı veya miktarına dair herhangi bir ifade konulamayacak


Benzer Yazılar

 • Ekmek ununun kalitesini düşürecek tebliğ

  Ekmek ununun kalitesini düşürecek tebliğ

  Tarım ve Orman Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi Buğday Unu Tebliği’nde değişiklik yaptı.
 • Çiğ vegan beslenme nedir, avantajları nelerdir?

  Çiğ vegan beslenme nedir, avantajları nelerdir?

  Merhaba sevgili okuyucularım,   Ölümcül hastalıklardan korunmada bir tedavi, vücut ağırlığı kontrolünde çözüm olarak ele alınmaya başlanan çiğ vegan beslenme akımı tüm dünyada hızla yayılıyor.
 • Asrın salgını diyabette nasıl beslenmeli

  Asrın salgını diyabette nasıl beslenmeli

  Okan Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Alphan diyabet hastalığında besinlerin tüketilen miktarlarının önemli olduğuna dikkat çekiyor.
 • Ekmek zammı geliyor ama bir şartla...

  Ekmek zammı geliyor ama bir şartla...

  Ekmek fiyatına yapılacak zammın yıllık enflasyonun üzerinde olmayacağı belirtildi. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ''Son hasatların belirlenmesiyle birlikte ekmekteki fiyat atışının yıllık enflasyonun üzerinde olmaması kaydıyla gerekli çalışmalar…
 • Canan Karatay: Uyurken de kilo verebilirsiniz!

  Canan Karatay: Uyurken de kilo verebilirsiniz!

  Kilo vermenin ve sağlıklı yaşamın püf noktalarını açıklayan Prof. Dr. Canan Karatay, uykuda zayıflamanın mümkün olduğunu söyledi.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN