Gün ışığı ve insanın ruh hali arasında çok sıkı bir ilişki vardır. Genelde psikiyatrik

rahatsızlıklar sonbahar ve kışta tetiklenir, ilkbaharda da farklılaşmalar olur. Sonbaharın

gelişiyle birlikte halsizlik, daha fazla uyuma isteği ya da uyku düzensizliği, motivasyon

eksikliği gibi durumlarda artış görülmekle birlikte en çok da depresyonda artış görülür.

 

Depresyon mevsim değişikliğinden en çok etkilenen rahatsızlıkların başında gelir. Tanı konulmuş depresif vakalar olmasak da hepimiz farklı düzeylerde bu geçişlerdenetkileniyoruz. Bunun nedeni de ışığın azalmasıyla birlikte mutluluk hormonlarının (serotonin) salınımının olumsuz yönde etkilenmesidir. Bir de tatil geride kaldı, çalışma/okul zamanı düşüncesi vardır ki ilkbahar ve yaz başının motive eden etkisinin tam tersini yapar. Bunların kişide yarattığı olumsuz tepkimelere “güz depresyonu” deniyor.


Ama bu depresif haller aslında dört mevsim peşimizi bırakmıyor. Bazen etraf ışıl ışıl olsa da bizde

serotonin salgılanmasına pek neden olmuyor. Eminim herkesin başına gelmiştir bu durum. Bütün

suçu da mevsimsel değişime atmamak lazım.

 

2 IcerikGorseli

 

Uzmanlar beslenmeye dikkat etmek, bol su içmek, yürüyüş ve egzersiz yapmak, hobi edinmek gibi şeyler öneriyorlar. Peki zaten depresif haldeyken bunları yapacak motivasyonu nereden bulacaksınız? Her tepenizin tası attığında yemeğe, tatlıya uzanan eller bir de üstüne güz depresyonu binmişken bunu başarabilecek mi? Bahar ayında yıllık ücretini ödeyip de o canım havalarda bir türlü düzenli gidemediğiniz spor salonuna gitmek için sizi yağmurda çamurda ne teşvik edecek? Zorunlu görevlerinizi yapmaya haliniz, zamanınız yokken nasıl bir hobi yapmayı düşünüyorsunuz?


Bütün bu sorular durumu daha da ümitsizleştiriyor gibi görünse de gerçekçi olmamız lazım. Bu önerileri çoğunluğumuz kolaylıkla hayata geçiremiyoruz öncelikle bunu kabul edelim.


“İnsanlar kendilerini ve huzuru ülkelerinde ararlar, sahillerde, ormanlarda… Oysa kişinin kendi zihninden öte huzurlu ve sorunlardan uzak bulabileceği başka hiçbir yer yoktur …. sürekli kendinize bunu anımsatın ve kendinizi yenileyin.”

3 IcerikGorseli
Bunu söyleyen filozof hükümdar Marcus Aurelius’un 170-180 yılları arasında yazdığı Meditation (Kendime Düşünceler) adlı eseri hala başyapıtlar arasında yer alır. Ve işin en can alıcı tarafı da bunu savaş sırasında yazmış olmasıdır. O zamanın savaş koşullarını bir düşünün ve bir de hükümdar olduğunuzu. Ve huzuru içinizde buluyorsunuz. Zor görünse de imkansız olmadığını kanıtlayan tarihte başka pek çok örnek daha var.


Peki biz bunu günümüz koşullarında yapabilir miyiz? İnanın bana yapabilirsiniz. Üstelik dağlara çıkmadan, inzivalara çekilmeden; ofisinizde, işyerinizde, toplu taşımada her yerde.

 

Uygulamaya koymak için fazla zaman ya da efor harcamanıza da gerek yok. İşte size içinizdeki o huzurlu yeri bulmanıza en azından keşfetmenize yarayacak minik uygulamalar:


• Nerede ne yapıyor olursanız olun saat başı üç kez sadece nefesinizi gözlemleyin. Yani üç nefes alış ve verişinize odaklanın, sadece izleyin ve sonra ne yapıyorsanız onu yapmaya devam edin.


• Gürültülü bir yerde o uğultuya odaklanın ve sadece dinleyin. Birkaç saniyeyle başlayın, keyif aldıkça süreyi zaten uzatacaksınız.


• Kısa sürelerle sadece yaptığınız işe yargısızca, başka bir şey düşünmeden odaklanarak yapın. Ellerinizi yıkamak ya da adım atmak kadar basit şeyler olabilir. Yeter ki farkındalıkla yapın.

 

• Enerjinizin düştüğünü hissettiğinizde hemen karnınıza kocaman derin birkaç nefes alın ve yakında içmediyseniz biraz su için.


• Kısa aralıklarla ve saniyeler sürecek kısalıkta hiçbirşey düşünmeden etrafınızı gözlemleyin.

 

• Gerektiğinde bir uzmandan destek almaktan çekinmeyin. Sevgi ve farkındalıkla kalın


Benzer Yazılar

 • Bağışıklık sisteminizi temelden güçlendirin

  Bağışıklık sisteminizi temelden güçlendirin

  Özellikle kışa girerken bağışıklık sistemimiz daha da önem kazanıyor. Hayat kalitemiz üzerinde çok fazla etkisi var. Peki, bağışıklık sistemi deyince aklınıza neler geliyor? Fiziksel olarak güçlü ve sağlıklı olmak, kolay…
 • Erkekler neden aldatır?

  Erkekler neden aldatır?

  “ANGELINA JOLIE BİLE ALDATILIRSA.... BRAD PITT BİLE ALDATIRSA....” diye başlayan düşünce ve konuşmalara başlamadan önce bunu okuyun...
 • Beynimiz gerçekten özgür düşünebiliyor mu

  Beynimiz gerçekten özgür düşünebiliyor mu

  Beynimiz gerçekten özgür düşünce mi üretiyor yoksa kontrol altında mı, belli davranışlara yönlendirilmek için hangi yöntemler kullanılıyor ve bizler ne kadarının farkındayız?
 • Şükür ve takdir için 7 neden

  Şükür ve takdir için 7 neden

  Google’ın yöneticilerinden Chade-Mang Tan’ın “Kendini İçinde Ara” kitabında Stresle Başa Çıkabilmek İçin Genel Prensipler bölümünde stres yaratan duygularla ilgili dört ana prensip yazmış. En başında da “Ne Zaman Acı Çekmediğini…
 • Stres gidermede nefes mucizesi

  Stres gidermede nefes mucizesi

  Bizi rahatsız eden küçük stresler birikerek daha büyük çöküntülere yol açar. Onun için içselleştirmeden çözüme ulaştırmak gerekir. Bununla zihinsel olarak başetmek oldukça zordur, çünkü strese neden olan etkenler daha baskındır.…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

  DEYADER 

 

 

 

Pablo Escobar

Kategorilerden Seçmeler