Finansal Astrolog / Aylin Çetiner

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Finansal astroloji: Dağılmayın, disiplin her şeydir!

Astroloji hayatin kendisidir.

Bugün sabah saatlerinde bir Güneş tutulması yaşadık. Bu yazıyı okuduğunuza göre tutulmaların ekonomimiz üzerinde etkisi olduğunu fark etmiş şanslı kişilerdensiniz demektir.

27 Temmuz ve 11 Ağustos tutulmalarının etkisiyle yaşanan dövizde aşırı değerlenme sebebiyle tutulma deyince herkes dolara bakar oldu. Evet dolarda eğilim yukarı fakat bu seferki tutulma doları aşırı değerleme yapmayacak.

Güneş tutulmalarının çıkış yolu içgüdüsel davranmamak mantıklı olmaktır fakat bazı tutulmalar bunu yapmaya izin vermez, bu sefer izin veriyor. Bu etki ile Piyasalarda disiplinle davranmanın, çok çalışmanın önemi ortaya çıkarken duygusal kararlardan mümkün olduğunca uzak durmak gerekiyor. Sizin dışınızda gerçekleşecek olaylar sonucu yeni disiplinler oluşturmaya karar verebilirsiniz.

Bu tutulma ile ekonomideki yavaşlığın yanında politik riskler ile de mücadele edeceğimiz bir döneme girmiş bulunuyoruz.

Mart ayı sonunda gerçekleşecek seçimlerin yerel olması sebebiyle etkisi sınırlı olabilir ama yine de yatırımcının risk almak istemeyeceği bir dönemdeyiz. Oğlak Satürn ve Plüton parasal daralmaya devam diyor. Global risk iştahı düşük olmaya devam edecek.

Hep hatırımızda olsun, Para Piyasaları her daim beklentiyi satın alır gerçekleşmeleri  satar, piyasaların temeli budur.

Güneş tutulmasından korkulmalı mı?

Güneş tutulmaları yeni aylarda olur, gökyüzünün kapkaranlık olduğu, ayın görünmediği zamanlarda. Adı üstünde yeni ay yeni enerjiler getirir, dinamiktir, hayatımıza yeni başlangıçlar getirir bu dönemde. Yapmayı düşündüğümüz  işlerde sorun şudur:  başlarız ama nasıl ilerleyeceğimizi planlamamışızdır.

Bu yaşadığımız tutulmayı benzerlerinden ayıran özellik sabit yıldızlardan Vega ile kavuşmuş olmasıdır. Vega başarı yıldızıdır; politikanın, liderliğin şans yıldızıdır, başarı getiren bir şans yıldızıdır. Türkiye Cumhuriyeti haritasının ortaklar evine denk geldiğinden iş yaptığımız diğer ülkelerin ellerinin güçlü olduğu, güçlü liderler ile zorlanacağımızı gösteriyor fakat Vega bir şans yıldızı olduğu ve T.C. Haritamız ile uyumlu olduğu için şansımızın sayesinde bu zorlukları aşacağımızı düşünebiliriz. Dikkat edilmesi gereken bir diğer özelliği de verdiği şans doğru kullanılmazsa Vega affetmez.

Bu güneş tutulması parçalı bir tutulmadır. Demek oluyor ki etkisini zaman içinde parça parça, ağır ağır yaşamaya devam edeceğiz. 14 Ocak tarihi ile bu etkiyi kuvvetle göreceğiz. Tüm dünyada liderlerinin medya yoluyla bizlere ulaştıracağı yönetsel haberleri, şirketlerin yönetimlerini etkileyecek kararları yoğun bir şekilde duyacağız. Şubat ayının ilk haftası bu konular daha da alevlenecektir.

18 Ocak tarihinde TC Merkez Bankası Olağanüstü Genel Kurul yapacak. Gündem maddesini de bankanın 2018 yılı dönem karından avans dağıtımı yapılmasına karar verilmesi hususunun genel kurulun onayına arzı oluşturacak. Bu kararla Hazinenin elinin güçlendirilmesi ve tahvil ihalelerinde faizin artışının engellenmesi planlanıyor. Merkez Bankası 2017 karından 12,4 milyar lirayı, 2016 karından da 6,4 milyar lirayı Hazine'ye aktarmıştı. TCMB'nin 2018 yılına ilişkin finansal sonuçları henüz açıklanmadı.

Bu gökyüzü ile ya aktarım yapılmayacağı açıklanır ya da yapılan açıklama Neptün etkisiyle anlaşılamayacağından piyasada karışıklığa sebep olur.

Güneş tutulması Ay’ın Güneş ile Dünya arasına girmesi ve belli süre boyunca dünyanın bazı bölgelerinin güneş enerjisini alamaması yani hayat kaynağından kesilmesidir. Vega üzerinde olduğundan güneş enerjisini alamayan bölgelerde  güçlü bir liderin veya ünlü bir Ceo’nun yaşam enerjisinin kesileceği, hayata veda edeceği düşünülür.

Bu güneş tutulmasıyla birlikte liderlerin çok aktif olacağı, hayatımızı yönlendireceği bir dönemdeyiz.

Siz istediğinizde değil kendi natal haritanız izin verdiğinde kazanabilirsiniz.

Şimdi para size gelmiyorsa paranızı koruma zamanıdır. Kaybetmeyen daima kazanır. Ünlü borsacı Warren Buffet’ın dediği gibi: Para kazanmanın ilk kuralı para kaybetmemektir, ikinci kuralıda kesinlikle ilk kuralı unutmamaktır.

Sevgiyle kalın

 


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Finansal astroloji: 16 Temmuz haftası!

  Finansal astroloji: 16 Temmuz haftası!

  Saturn’ün yönetiminde Plüton etkili bir Ay Tutulmasıyla haftaya başlamak;
 • Finansal astroloji: Kazançlar artmaya başlıyor!

  Finansal astroloji: Kazançlar artmaya başlıyor!

  Bu hafta üç gökyüzü hareketi üzerimizde ve piyasalarda etkili olacak. Öncelikle 2 Temmuzda bir Güneş tutulması yaşayacağız. Bu tutulmayla birlikte biraz daha kendimize dönmemiz ve kendimizi görmemiz gerekiyor. Bu dönemde…
 • Finansal Astroloji: Hareketli bir hafta!

  Finansal Astroloji: Hareketli bir hafta!

  Haftaya ülkemizin yöneticilerini temsil eden bölgede Balık burcundaki Ay Neptün kavuşumu ile başlıyoruz. Bu kavuşum ikizler burcundaki Venüs’ e ve yay burcundaki Retro Jüpiter’e 90 derece açı yaparken Satürn ile…
 • Finansal astroloji: Cuma günü gelen not indiriminin etkisi!

  Finansal astroloji: Cuma günü gelen not indiriminin etkisi!

  Haftaya, Cuma günü gelen not indirimi ve Tacikistan da Çin liderinin gündemi getirdiği Nato benzeri oluşumun Asya ülkeleri için kurulması önerisi ve bunun Rusya tarafından kabul görmesinin etkileriyle başlayacağız.
 • Finansal astroloji: Zorlu Haziran!

  Finansal astroloji: Zorlu Haziran!

  Nisan ayı ortalarında Jupiter’in retro hareketine başlaması, ardından Plüton ve Satürn’ün de retro yani geri gidiyor görünen hareketi ile birlikte bizler de hayatımıza yön veren,yaşamımızı etkileyen konuları tekrar gözden geçirmemiz…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler